Продавали немовлят із Харкова чоловікам у Європу: засудили перших трьох учасників схеми
Засудили двох адміністраторів клінік та адвоката, які допомагали продавати новонароджених дітей за кордон.
Минулого року поліція оголосила 12 підозр людям, які надають послуги у сфері репродуктивної медицини в Києві та Харкові. Це були керівник клініки, працівники, менеджери, адміністратори та адвокат. За даними слідства, вони під виглядом програми сурогатного материнства продавали новонароджених дітей іноземцям у ті країни, де сурогатне материнство заборонене.
Про це повідомили у Київській міській прокуратурі.
"На Харківщині жінок-донорів яйцеклітин та жінок, які через свій уразливий стан чи матеріальну скруту погоджувалися стати сурогатними матерями. Учасники схеми отримували до 70 тисяч євро за дитину, плата сурогатним матерям становила близько 12 тисяч євро. Після народження дитини жінка надавала дозвіл на переміщення немовляти за кордон та згоду на подальше отримання дитиною громадянства іншої країни. До тих, хто не погоджувався на окремі умови, застосовували погрози та залякування, зазначають слідчі. Також жінки отримували значно меншу суму, ніж було обіцяно", пише "Громадське".
Слідчі виявили, що учасники схеми вивезли за кордон вісьмох немовлят, ще 40 новонароджених мали вивезти. За дитину платили від 50 000 до 70 000 євро.
Адміністратори клінік та адвокат пішли на співпрацю зі слідством, тому їм призначили покарання по п'ять років позбавлення волі з іспитовим терміном на 3 роки.
Як повідомила "УП. Життя" речниця Київської міської прокуратури Ірина Винокурова, злочинне угрупування діяло мінімум з 2019 року, його організаторами були керівники харківських та київських клінік. Вони розміщували оголошення з пропозицією самотнім чоловікам з ЄС послуг із сурогатного материнства в українських клініках.
Проте за українським законодавством сурогатними батьками може стати виключно подружжя.
У прокуратурі Києва говорять, що сурогатними матерями були жінки переважно з Харківської області, які раніше вже народжували власних дітей, мали фінансові труднощі та борги.
"Їх переконували, що погодившись на сурогатне материнство, вони зроблять добру справу і для себе, бо таким чином вирішать свої фінансові проблеми, і для бездітної пари, яка мріє про дитину. Тобто вони не знали, для кого народжують, їх не попереджали, що це самотні чоловіки-іноземці", – сказала "УП" речниця Київської міської прокуратури.
Найближчими днями до суду передадуть обвинувальний акт щодо організатора схеми та інших співучасників, які переховуються за кордоном.
Як писав Kharkiv Today, керівники харківських клінік продавали новонароджених дітей за кордон. Схему викрили у серпні 2023 року.