Нові податки та воєнні загрози. Як житиме харківський бізнес у 2025 році?
Чимало підприємців цього року планують закрити ФОП через значне зростання податкового навантаження. За даними опитування "Опендатабот", 27% українських підприємців хочуть закриватися вже найближчим часом.
Тим часом для бізнесу в Харкові головний ризик — це не зростання податків, а безпекова ситуація та зниження купівельної спроможності населення.
Планують закритися через податки
З 1 січня 2025 року для фізичних осіб-підприємців діють підвищені податки. З 1,5% до 5% підвищується військовий збір з будь-яких доходів фізичних осіб, зокрема зарплат. Це означає, що з офіційної зарплати на 3,5% більше податків сплачує роботодавець. Крім того, ФОП третьої групи єдиного податку платитимуть на військовий збір 1% від доходу.
Напередодні Нового року сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній "Опендатабот" провів масштабне опитування українських підприємців, аби дізнатися плани малого та середнього бізнеса на найближче майбутнє. У ньому взяли участь 31 694 респонденти, зареєстровані як ФОПи. Як виявилося, з них 27% планують закритися найближчим часом, а ще 7% вже закрилися до кінця 2024 року. Більше половини з тих, хто планує закриття — 62% — ухвалили це рішення через збільшення податків, а ще 18% причиною називають проблеми з бізнесом.
Майже чверть усіх підприємців, які планують закриватися, працюють у сфері роздрібних продажів, кожен п'ятий — в IT-сфері.
"З моменту підписання закону про введення військового збору для малого та середнього бізнесу на один новий ФОП припадає два закритих. До порівняння: у відповідний період торік на чотири нових ФОПи припадав лише один, що закривався", — пишуть автори дослідження.
У зоні ризику — мікробізнес та сфера торгівлі
Голова "Асоціації приватних роботодавців" Олександр Чумак каже, що серед харківських підприємців — членів Асоціації є такі, що ухвалили рішення закрити бізнес саме через податки, але це — одиничні випадки.
"У наших опитуваннях перше місце серед ризиків негативних факторів займає питання безпеки, друге — падіння купівельного попиту і лише на третьому місці — податки та регуляція. Українські підприємці бачили і набагато гірші умови, тому шукатимуть можливість для розвитку", — розповів Олександр Чумак KHARKIV Today.
Але для деяких підприємців нові податки все ж стануть непосильним навантаженням. Йдеться, насамперед, про мікробізнес, у якому задіяні двоє-троє найманих працівників. Якщо великі та середні підприємства зможуть компенсувати персоналу зменшення заробітної плати через підвищення військового збору, то дрібний бізнес ризикує залишитися без робочих рук та голів.
"У зоні ризику також — підприємці третьої групи, особливо ті, що займаються продажами. Для них 1% — це достатньо велика сума. У них буде збільшення витрат на закупівлю товарів від 6 до 10%, для них це суттєве збільшення, вони розглядають підвищення ціни продажу. Але в умовах падіння купівельної спроможності це неможливо, тому вони або закриють бізнес, або частково переведуть його в тінь", — вважає голова "Асоціації приватних роботодавців".
Найголовнішою проблемою для харківського бізнесу була і лишається безпекова ситуація. На початку повномасштабної війни багато підприємців перевезли свої компанії у західні області. Потім частина з них повернула у Харків представництва, але в 2025 році, за словами Олександра Чумака, чимало підприємців планують релокацію цих філій, але не на захід, де можливості для розвитку та конкуренції вже вичерпані, а в центр України — Вінницьку, Черкаську та Київську області.