НБУ визнав харківський "Мегабанк" неплатоспроможним
За даними Нацбанку, "Мегабанк" систематично кредитував пов'язаних із ним осіб.
Правління Національного банку України ухвалило рішення про віднесення АТ "Мегабанк" до категорії неплатоспроможних. Це пов'язано з тим, що банк не привів своєї діяльності у відповідність до вимог законодавства, зокрема нормативно-правових актів НБУ, після того, як його віднесли до категорії проблемних та не усунув порушення нормативно-правових актів України протягом певного регулятором терміну. Про це 3 червня повідомили у Національному банку України.
"Проблеми у діяльності банку не були спричинені запровадженням воєнного стану. Вони почалися задовго до початку війни. 3 лютого 2022 року правління НБУ, керуючись статтею 75 закону про банки і банківську діяльність, ухвалило рішення віднести "Мегабанк" до категорії проблемних. Серед причин віднесення фінустанов до категорії проблемних називаються суттєві порушення вимог в частині оцінки кредитного ризику, систематичне кредитування пов'язаних осіб, значний обсяг непрофільних активів на балансі, а також невиконання плану докапіталізації/реструктуризації за результатами стрес-тесту 2021 року", — пояснили там.
У НБУ розповіли, що за результатами банківського нагляду за діяльністю АТ "Мегабанк" неодноразово звертали увагу керівництва банку та його акціонерів на наявність потенційних ризиків у діяльності банку.
"Згідно зі статтею 58 Закону України "Про банки та банківську діяльність" власники суттєвої участі в банку повинні вживати своєчасних заходів для запобігання настанню неплатоспроможності банку. Проте акціонери АТ "Мегабанк" не надали фінансову підтримку банку для своєчасного та в повному обсязі виконання зобов'язань перед клієнтами банку і проведення клієнтських платежів, про що свідчать численні скарги, які продовжували надходити до Національного банку України після віднесення банку до категорії проблемних”, — поінформував регулятор.
У НБУ додали, що частка фінустанови склала 0,46% чистих активів платоспроможних банків. Віднесення АТ "Мегабанк" до категорії неплатоспроможних жодним чином не впливає на стабільність банківського сектора України, який сьогодні є стійким і платоспроможним.
"З набранням чинності Закону України від 1 квітня 2022 року № 2180-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення стабільності системи гарантування вкладів фізичних осіб" кожен вкладник АТ "Мегабанк" отримає від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відшкодування у повному розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані станом на кінець дня, що передує дню початку процедури виведення банку з ринку, крім випадків, передбачених ч.4 ст.26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб". Загалом можлива сума виплат гарантованої суми вкладникам на 21 травня 2022 року становить 4 418,6 мільйона гривень", — повідомили там.
Нагадаємо, більшість харків'ян оплачують комунальні послуги через "Мегабанк", зокрема, пункти прийому платежів працюють у метро. Раніше "Харківенергозбут" рекомендував не сплачувати рахунки за електрику через "Мегабанк", оскільки він несвоєчасно перераховує отримані від споживачів гроші. Також гроші споживачів від "Мегабанку" не отримувало Первомайське комунальне підприємство "Тепломережі".