Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

"Ми чуємо фронт". Що відбувається у Борівській громаді

Фото: ХОВА
Останнім часом обстріли у Боровій посилились.

Нова гаряча точка на карті Харківської області — Борова. Бої поблизу колишнього райцентру не припинялися з часу його деокупації у вересні 2022-го, але останніми тижнями обстріли посилились, росіяни намагаються прорвати лінію оборони.

У селищі Борова починають евакуацію дітей з так званої помаранчевої зони — сіл, що знаходяться на східному березі річки Оскіл, між Куп'янськом та Боровою. З боку Луганської області наступає російська армія.

У деяких селах лишилось по двоє людей

Обстріли в Борівській громаді посилилися наприкінці березня, у квітні навіть думали про те, аби почати евакуацію дітей, але обійшлося. Росіяни на деякий час зосередили увагу на півночі Харківщини, де їм вдалося захопити кілька населених пунктів. У червні вони почали нарощувати сили на південно-східній ділянці фронту і накопичили на території тимчасово окупованого Сватівського району 10 000 військових і 450 одиниць техніки. Разом із цим ворожі літаки та артилерія посилили терор населених пунктів. Б'ють з усіх видів зброї: 18 червня в Борову прилетів "Іскандер", до цього били КАБами та безпілотниками, у села за Осколом за 5-10 кілометрах від лінії фронту дістає і польова артилерія.

"Ось десь двадцять хвилин тому чули "приліт". У неділю обстріляли чотири села, а у Боровій ми чуємо лінію фронту", — розповів KHARKIV Today голова Борівської громади Олександр Тертишний. 

Час від часу у селищі через обстріли зникає електрика, бо росіяни перебивають високовольтні лінії, але не більше, ніж на добу — місцеві та куп'янські енергетики часто творять дива, виїжджаючи на ремонт у небезпечні зони. Коли немає світла, вода до помешкань подається завдяки генераторам.

Через те, що жити в Боровій стало небезпечніше, деякі родини виїхали. Якщо взимку в Боровій налічувалося майже 8000 людей, то зараз кількість населення зменшилась до 6 700. У селах у так званій червоній зоні — у 5-7 кілометрах від фронту — лишаються лише пенсіонери.

чернещина
Село Чернещина знаходиться у кількох кілометрах від окупованої території. Скриншот deepstatemap

"Десь 150 людей похилого віку, які не хочуть покидати рідні місця, половина з них живе в Ізюмському. А є такі села, десь лишається семеро людей, а десь і двоє-троє. Село Чернещина, наприклад: було більше 500 чоловік, а зараз троє", — каже голова громади. 

У цих селах родин з дітьми давно немає, а от із так званої "помаранчевої зони", що знаходиться трохи ближче до Осколу і Борової, ще треба вивезти 33-х дітей. Мова йде про села Загризове, Богуславка, Шийківка, Маліївка та Нова Кругляківка, де бої тривають на відстані 10-15 кілометрів. У селищній раді кажуть, що до гуртожитків у Харків їх не селитимуть — поки що переселенці з Борової відшукують можливість пожити у друзів та родичів і шукають місце поселення самостійно. 

Чи є небезпека повторної окупації?

Борівську ділянку фронту зараз утримує Третя штурмова бригада, яку вивели туди на відновлення після важких боїв в Авдіївці. 

"Проти підрозділів бригади — 3-тя і 144-та дивізії 20-ї армії рф. Ворог наступає танковими полками, залучає значну кількість артилерії та додаткові загони з ПВК і спецпризначенців. Застосовує FPV, КАБи й хімічну зброю", — повідомляють в офіційних каналах Третьої штурмової.   .

На відміну від операції із захоплення Вовчанська, де ворог задіяв нову тактику малих груп, що майже непомітно проникали вглиб української оборони, на Борівському напрямку росіяни повернулися до класичних штурмів із залученням великої кількості рот і взводів. При такому способі ведення війни ворог несе великі втрати, але, за даними Третьої штурмової, щодня на місце вбитих і поранених стають 250-400 нових солдат.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Фортеця чи пастка? Що відбувається з російською армією на Вовчанському агрегатному заводі

Мета росіян — окупувати Чернещину і Першотравневе, а потім — і дійти до Борової. Аналітики DeepState вважають ситуацію загрозливою, адже сили окупантів та оборонців нерівні — росіяни переважають і кількістю, і технікою. У командуванні ЗСУ вважають, що для паніки поки що немає підстав. 

"Наразі не потрібно панікувати й підіймати в суспільстві на-гора інформацію, що "ворог наступає". Я скажу так, що керівництву і ЗСУ, і вищому політичному керівництву відома ця інформація, вживаються відповідні заходи, про ворога все відомо, і це, напевно, і озвучить Головне управління розвідки, які підрозділи стоять навпроти нас на тому напрямку. Від нашого угруповання – Сили оборони готові до будь-якого розвитку подій", — сказав в ефірі телемарафону речник ОСУВ "Хортиця" Назар Волошин.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.