Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Фортеця чи пастка? Що відбувається з російською армією на Вовчанському агрегатному заводі

Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today
Завод став живоловкою для десятків росіян, що зайшли у Вовчанськ.

Росіяни застрягли у Вовчанську. За різними даними, Агрегатний завод, на який військові РФ потрапили у перші дні боїв за місто, став пасткою щонайменше для 200 окупантів — за іншими даними, їх там може бути удвічі більше.

Російській армії знадобилося кілька тижнів, аби перетворити Вовчанськ на суцільні руїни, як в Бахмуті та Авдіївці. Але ці руїни можуть стати могилою для самих окупантів. За іронією долі, Вовчанський агрегатний завод, який вони в 2022 році перетворили на в'язницю та катівню, тепер слугує імпровізованою в'язницею для самих росіян — от тільки зайшли вони туди добровільно.

Чому росіяни пішли на Агрегатний?

Стратегічно важливий Агрегатний завод стоїть у самому центрі Вовчанська, контроль над цим об'єктом росіяни захопили в перші ж дні свого нового наступу, що розпочався 10 травня. Свого часу, у 2022-му, вони тут вже були. І хоча зараз це вже не ті підрозділи, які тікали з Харківщини майже два роки тому, вони мають інформацію про цю споруду. Тож, імовірно, план був такий: закріпитися на заводі, а далі, під прикриттям його залізобетонних стін, форсувати річку Вовчу та просунутись далі на вулицю Леніна, з якої відкривається дорога на Великий Бурлук.

агрегатний
Місцезнаходження Вовчанського агрегатного заводу. Скриншот супутникової карти

За даними аналітиків DeepState, росіяни закріпилися у кількох цехах та головній будівлі заводу. Швидше за все, йдеться саме про 20-й цех, який якраз і захищений від атак із заходу та півдня адміністративною будівлею. 

"Найбільший із цехів, 20-й, представляє собою прямокутну споруду висотою в центральній частині вісім метрів, по бокам до якої прибудовані триповерхові приміщення. Це і роздягальні, і службові кабінети, і складські приміщення. Це капітальні ізольовані споруди із залізобетонними стінами. Деякі складські приміщення не мають вікон, в них металеві двері", — ще у 2022-му розповів фіксаторам російських злочинів з "Харківської правозахисної групи" заступник директора Вовчанського агрегатного заводу Олег Топорков.

вовчанськ
Так зараз виглядає Вовчанськ. Фото: підрозділ "Мурчики"

Згодом у прокуратурі підтвердили, що саме в 20-му цеху були основні катівні. Тож не дивно, що росіяни вирішили використати таку міцну споруду у якості фортеці. На початку червня вони спробували форсувати річку Вовчу, що протікає просто під стінами Агрегатного, але закріпитися на південному березі річки не змогли, тож відступили під захист стін.  

"Відомо точно, що 1 червня кулеметні розрахунки Сил Оборони взяли під контроль підходи. Ворог доставляє воду та харчі в оточення дронами", — пишуть аналітики DeepState.

Росіяни, що контролюють північну частину  міста, кілька разів намагалися прорватися до своїх на Агрегатний, але достеменно невідомо, чи вдалося їм це зробити під щільним вогнем. Точної інформації, скільки росіян там застрягло, немає: військовий оглядач групи "Інформаційний спротив" Костянтин Машовець вважає, що 200 — "вперемішку живих, раНЕтих та мертвих... " А от аналітики Forbes вважають, що там значно більше людей — десь 400.

Чи вирвуться росіяни з мишоловки?

Від самого початку захоплення заводу ворог не полишає спроб прорватися далі, на південь Вовчанська. У районі заводу увесь час точаться бої, настільки інтенсивні, що експерти американського "Інституту вивчення війни" ще до 16 червня не знаходили точних доказів того, що росіяни потрапили саме в оточення. Після того, як підрозділ БПЛА "Мурчики" 57 ОМПБр опублікували кадри артилерійських ударів по заводу, американці припустили, що російські військові, дійсно, могли там засісти.

Про це відкрито писали і військові блогери РФ, які підтвердили інформацію про те, що воду та харчі окупанти можуть дістати від своїх лише за допомогою дронів.

блогери
Повідомлення російського блогера в Telegram

Сидіти на заводі за допомогою "повітряної підтримки" з дронів росіяни теоретично можуть як завгодно довго — на підприємстві є автономна скважина з водою та автономні системи живлення (проте світла у Вовчанську та прилеглих селах немає), щоправда, невідомо, в якому вона стані в розбомбленому місті. Питання в тому, чи дозволить їм там сидіти російське командування та ЗСУ, що постійно наносять по заводу артилерійські удари. Костянтин Машовець вважає, що інші частини спробують деблокувати "полонених Агрегатного заводу".

"Деблокувати їх можуть з боку районної лікарні, через вулицю Шевченка, поки "колеги" утримують район Ліцею №2. Але якщо наші їх звідти виб'ють, ті, що засіли на Агрегатному, приречені", — зауважує експерт "Інформаційного спротиву".

Є інформація, що росіяни вже почали здаватися в полон. Про захоплення принаймні 30-х військових РФ при спробі прорватись з Агрегатного повідомляє "Центр оборонних стратегій". 

Forbes з посиланням на українських операторів дронів, які зараз перебувають у Вовчанську, пише про велику кількість вбитих та поранених поза стінами заводу.

"Російська армія не повинна була загрузнути у Вовчанську. І, звичайно, не передбачалося втрачати десятки військ у невдалій спробі захопити плацдарм для можливої ​​спроби перетнути одну вузьку річку посеред міста", — йдеться в огляді Forbes.

На думку аналітиків видання, шанси на успіх у новій Харківській операції у росіян тануть з кожним днем блокади Агрегатного.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.