Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Можемо залишитись без лісу. Як ворог випалює Харківську область

Фото: ДСНС
У прифронтових лісництвах виникає по 15 пожеж на тиждень.

Росіяни нищать ліси Харківської області. За останні тижні кількість пожеж у лісництвах та лісових господарствах зросла в рази у порівнянні з минулим місяцем. Надзвичайно спекотна для весни погода сприяє стрімкому поширенню вогню. 

Майже щодня Харків задихається від смогу. Містом час від часу стелиться дим, особливо потерпають від нього північні райони. Це — наслідки лісових пожеж, що вирують у передмісті і далі на лінії фронту. 

Працюють під постійною загрозою обстрілу

Кількість пожеж в екосистемах області ще на початку весни 2024 року збільшилася вчетверо — цьому сприяла рання та суха весна. Але якщо у березні основною причиною загорянь були підпали сухої трави та звалищ, зараз — ворожі обстріли. На початку травня на Харківщині знову відкрився другий фронт — з півночі, якщо раніше проблема спаленого обстрілами лісу стосувалася  переважно Куп'янського та Ізюмського районів, то зараз вогонь підійшов уже до передмістя обласного центру. Наприклад, два дні поспіль ворог запускає авіабомби по Руській Лозовій, внаслідок цього загорялася суха трава. Це —  всього 11 кілометрів від харківської Окружної.

Найважча ситуація — на півночі області, де тривають бойові дії. 28 травня внаслідок ворожих обстрілів зайнялося одразу 15 гектарів лісу у Вовчанській громаді. Горіла хвойна підстилка соснового лісу, також вогонь частково поширився на крони дерев, базу відпочинку, приватний сектор. Полум’я знищило десятки житлових і господарчих будівель. Це вже не перша трагедія в районі: 15 травня внаслідок ворожого обстрілу в селі Бугаївка низова лісова пожежа розповсюдилась на 5 гектарів.

Складність роботи рятувальників полягає в тому, що працювати доводиться під постійними ворожими обстрілами.

дснс
Доводиться працювати на замінованих територіях. Фото: ДСНС

"Під обстріл, на щастя, рятувальники не потрапляли, а от загроза обстрілу є постійно. Наприклад, так було під час гасіння пожежі у Вовчанській громаді, там постійна загроза, 10 кілометрів до місця бойових дій. Ми у разі загрози убезпечуємо особовий склад, є певний алгоритм дій, але ми його не оприлюднюємо, щоб ворог не прочитав", — розповів KHARKIV Today речник Головного управління ДСНС в Харківській області Євген Василенко.

До гасіння пожеж у прифронтовій смузі зараз залучають і харківських рятувальників, і співробітників ДСНС з інших районів, де ситуація спокійніша, і пожежні команди лісгоспів. Інколи команди, у складі яких понад 100 чоловік, працюють по 10-18 годин. Допомагають волонтери, що підвозять вогнеборцям сухпаї та гарячі обіди.   

Гасити пожежі вкрай складно ще й через детонацію боєприпасів у тих лісах, що були під окупацією — росіяни, тікаючи восени 2022 року, встигли замінувати територію  Зокрема, 27 травня у лісі поблизу Балаклії сталася пожежа, кілька годин детонували боєприпаси.

Тисячі гектарів лісу вже згоріли

Станом на сьогодні у Харківській області палає понад 3000 гектарів лісу. Вогнеборцям вдалося загасити 10 пожеж, але ще 15 тривають, понад 150 працівників ДСНС та лісгоспів та більш ніж 30 одиницях техніки борються з вогнем.

Згідно з державним лісовим кадастроми, ліси займають 12% території Харківської області, це — понад 400 000 гектарів. Здавалося б, 3 000 га лісу — це менше 1%. Але ці дані були актуальними на момент початку повномасштабної війни та бойових дій у Харківській області. Зараз достеменно ніхто не знає, що відбувається на окупованій частині Харківщини. В Ізюмському районі біля Борової, а тепер — і на півночі в районі Вовчанська, Липців йдуть бої. До чого можуть призвести два  роки активних бойових дій у лісі, нещодавно показали бійці Нацгвардії, що обороняють Серебрянський ботанічний заказник на Луганщині неподалік кордону з Харківською областю. Там 10 га лісу вигоріли вщент.

ліс
Так зараз виглядає Серебрянський ліс. Фото: Нацгвардія

Зараз доля лісів на Харківщині також повністю залежить від того, як довго в цих лісах йтимуть бої. До нового наступу росіян багатостраждальне Вовчанське лісництво вже починали відновлювати. Працівникам якимось чином вдалося вберегти насіння хвойних порід. Навесні 2023 року його висіяли в теплицях, а восени засадили 13 гектарів обстежених піротехніками ділянок. 

Що з цими саджанцями зараз — невідомо, в тих районах йдуть бої.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.