Мовний омбудсмен просить Терехова демонтувати рекламу російською мовою
Тарас Кремінь просить вжити заходів, щоб українці мали право отримувати інформацію державною мовою.
Мовний омбудсмен Тарас Кремінь продовжує отримувати численні скарги на розміщення недержавною мовою інформації для загального ознайомлення, зокрема вивісок, табличок, написів, а також зовнішньої реклами на території об'єктів благоустрою. Про це повідомили на порталі уповноваженого із захисту державної мови.
У зв’язку з цим Тарас Кремінь звернувся до міських голів тих населених пунктів, де зафіксовано такі порушення. Зокрема, листи надіслали мерам Києва, Харкова, Одеси, Дніпра, Запоріжжя, Миколаєва, Херсона, Сум, Полтави, Чернігова, Черкас, Чернівців, Кропивницького, Ужгорода, Кременчука, Берегового, Маріуполя, Краматорська, Бахмута та Кривого Рогу. Також листи надіслали керівникам Волноваської, Слов'янської, Сєвєродонецької та Лисичанської міських військово-цивільних адміністрацій.
Упродовж 2021 року Секретаріат уповноваженого із захисту державної мови отримав 393 звернення за ознаками недотримання мовного законодавства під час розміщення зовнішньої реклами та вивісок (а це 11% від загальної кількості звернень). Найбільше порушень зафіксували у таких областях: Харківській — 95, Луганській — 41 та Києві — 43.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: За рекламу не українською мовою у Харкові заплатять 160 000 гривень штрафу
Щоб створити умови для належного захисту прав українців на отримання інформації державною мовою Тарас Кремінь закликає міських голів вжити передбачених законодавством заходів щодо недопущення порушення у містах мовного закону.
Вивіски, таблички, інші носії інформації для загального ознайомлення, а також зовнішня реклама, розміщені лише недержавною мовою, за словами мовного омбудсмена, мають бути демонтовані.
"Міська влада повинна внести до правил благоустрою своїх населених пунктів норму про те, що інформація на таких вивісках, табличках та інших носіях в обов'язковому порядку має представлятися державною мовою з можливістю за необхідності дублювання іншими мовами", — пояснив Тарас Кремінь.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кожне десяте звернення щодо порушення мовного закону — з Харківської області
Уповноважений із захисту державної мови нагадав, з 16 липня набуває чинності стаття 188 Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно з якою за порушення мовного закону порушників штрафуватимуть на 3400-5100 гривень або попереджатимуть, якщо порушення було вперше. За повторне порушення протягом року чекає штраф від 8500 до 11 900 гривень.