Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Мова до посади доведе. У Харкові майбутні чиновники здають іспит з української

Щоб працювати у державній структурі, потрібно пройти мовний тест.

У Харкові запрацював перший Центр тестування рівня володіння українською мовою для тих, хто претендує на державну посаду. Кандидати їдуть навіть з Києва і скаржаться на технічні недоробки.  

О 9 годині ранку біля Кирило-Мефодіївського центру в Університеті імені Каразіна збираються люди. Ці 12 чоловік претендують на посади у школах, державних адміністраціях, податкових службах. Їм потрібно довести, що вони добре знають українську мову.

Найскладніше завдання

Іспит починається о 9.30, на все про все у кандидатів — дві години. Завдання складається з двох частин: письмової та усної. Письмова частина, у свою чергу, ділиться на дві: "Культуру мови" і "Лист", по 24 і 20 завдань відповідно. Усна частина — "Читання", "Переказ" і "Діалог". Ніяких екзаменаційних комісій тут немає: людина взаємодіє тільки з програмою у комп'ютері. У кімнаті, крім претендентів, знаходиться інструктор — вона допомагає їм, коли виникнуть якісь технічні неполадки — вони іноді трапляються.

"Для мене було нескладно, тому що українська мова — моя рідна. Були технічні труднощі. У мене діалог з першого разу не записався, я змушений був повторити все. Місяць-другий — і, я думаю, з цим буде краще", — розповів KHARKIV Today претендент на посаду у податкову службу Олександр, який не захотів назвати прізвище.

Діалог був найскладнішим завданням для більшості учасників тестування. Оксана Некрасова, яка мріє зайняти посаду головного податкового інспектора, не відразу зрозуміла, як повинна побудувати відповідь, а тепер переживає, що провалила іспит.

"Мені не дуже добре вдалося говорити на камеру. Діалог був на тему: я — керівниця держустанови, викликала до себе заступника і веду з ним розмову про розвиток на найближчі 5 років. Я відразу не зрозуміла, що це діалог, почала розповідати від себе, а потім дивлюся — там п'ять питань, на які потрібно відповісти", — говорить Оксана.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мовний закон: у Харкові театри шукають гроші на переклад вистав

Результати тестування будуть відомі через 15 днів. Якщо виявиться, що Оксана Некрасова не пройшла, вона зможе перескласти іспит тільки через 4 місяці. Це означає, що зайняти бажану посаду вона не зможе, не дивлячись на те, що пройшла вже три професійні конкурси.

"Конкурси всі складні, ну а що поробиш, це ж держслужба", — зітхає претендентка на посаду у податковій.

До письмових тестів можна підготуватися заздалегідь, потренувавшись на сайті державного тестування — там є приклад. Прикладів усних тестів немає, тому кращий вихід — перед іспитом говорити українською якомога більше.

Поїхали на тест до Полтави

Технічні неполадки під час самого тесту — незначна проблема у порівнянні з тим, що на іспит дуже складно потрапити. Центрів тестування дуже мало, зареєструватися на тестування важко. Киянка Яна Маркова, яка мріє стати директором школи, змушена була їхати до Харкова, щоб пройти тест з української мови.

"Багато людей хочуть здати іспит, але не можуть зареєструватися. Ти вибираєш пункт тестування, тобі показує — немає місць, вибираєш наступний — немає вільних місць. Потрібно якось краще продумати цю систему", — скаржиться вчителька.

Яна
Яна Маркова приїхала здавати тест з Києва. Фото:KHARKIV Today

Зневірившись пройти тестування у своєму місті, вранці 29 липня вона дивом змогла зареєструватися у харківському центрі, вже ввечері сиділа у потязі, щоб сьогодні пройти тест і цього ж дня повернутися додому.

З такими ж труднощами стикаються і харків'яни, які хочуть стати чиновниками.

"Минулого разу знайомі, які складали іспит, не змогли зареєструватися у Харкові, здавали у Полтаві. Багато охочих, важко зареєструватися", — говорить Олександр.

Конкурс на державну посаду триває певний час, і чекати, поки претендент, нарешті, зможе здати тест з української мови, ніхто не буде. Центрів тестування потрібно більше. Заступник голови Харківської облдержадміністрації Роман Семенуха пообіцяв, що незабаром ще у п'яти університетах міста запрацюють такі центри — у педагогічному університеті, університеті цивільного захисту, інженерно-педагогічній академії, університеті радіоелектроніки і фармацевтичному університеті. Всього для потреб області вистачило б 10 центрів.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.