Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Мешканцям знищеного Ізюму запропонують виїхати з міста на зиму

Ілюстративне фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today
У місті залишаються до 17 000 людей, близько 1500 з них — діти.

В Ізюмі ще не почали відновлювати комунікації. Люди виживають тільки завдяки гуманітарці.

У зруйнованому місті залишається від 15 до 17 тисяч мешканців і, за офіційною інформацією, дуже багато дітей — приблизно 1500. Скоріше за все, їм доведеться покидати Ізюм на зиму, оскільки невідомо, як швидко вдасться відновити комунікації. Про це повідомив заступник Ізюмського міського голови Володимир Мацокін.

"Гуманітарна ситуація з забезпеченням продуктами харчування нормальна. На сьогоднішній день усі райони міста забезпечені гуманітарними вантажами, продуктами харчування. Постають інші питання зараз — це забезпечення будівельними матеріалами, відновлення світла, газу, води, водовідведення. Ситуація абсолютно близька до апокаліптичної, тобто, центральна частина і багатоповерхівки, якщо ми раніше говорили, що зруйновані на 80%, сьогодні я би сказав, що це на 90% повної або часткової руйнації. Житловий сектор приватний, одноповерховий, трохи в кращому стані, але там більше треба проводити роботу для дослідження реальної ситуації. Люди в центральній частині міста сьогодні не живуть, там неможливо жити, оскільки все зруйновано", — розповів чиновник.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Для мешканців деокупованих громад Харківщини закуповують обігрівачі

За словами Мацокіна, газ є лише в одному районі міста, однак його тиск дуже низький, а воду люди беруть із колодязів та джерел. 

"Електрики у місті сьогодні немає, тобто на 100%. Газ поступає тільки в один район міста. Десь покриває 20%. Газ надходить у такому режимі, що чайник, щоб закип'ятити, потрібно десь 20 хвилин. Водопровід не працює, каналізація не працює. Буде відновлення електрики, буде можливість говорити і про водопостачання централізоване. Люди сьогодні рятуються за рахунок колодязів, за рахунок джерел, які є в місті. Технічні потреби — з Сіверського Донця, але до нього дійти неможливо, тому що місцевість заміновано таким чином, що спеціалісти говорять, що ніякого порівняння з Київською областю щодо мінування якраз Ізюмщини. Мобільний зв'язок, ну, я б сьогодні оцінив його десь покриття в 20%, але я прошу звернути увагу, що це моя субʼєктивна думка", — поінформував заступник Ізюмського міського голови.

Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today
Ізюм. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Він уточнив, що через відсутність інтернету немає можливості навчати школярів, які залишилися в місті. Коли в місті з'явиться світло, поки ніхто спрогнозувати не може.

Чиновник назвав проблемним і психологічний стан тих, хто жив під окупацією. 

"Сьогодні наше місто — це є місто масового терору, масового терору, який застосовувався для навіть не абсолютної, а абсолютної-абсолютної кількості нашого населення, тим чи іншим чином. Когось піддавали тортурам, хтось був під психологічним тиском, когось позбавляли волі. Таких історій просто, ну, я не знаю, тисячі, не буду казати, що десятки тисяч, але тисячі. І, взагалі, сьогодні, я коли зі своїми земляками маю бесіди, вони досить в такому нехорошому психологічному стані, тому що позбавитися від фактично шестимісячної окупації — це дуже-дуже важко, люди тільки виходять із цього стану", — розповів він.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Де шукати волонтерів для евакуації мешканців деокупованої частини Харківщини

Мацокін зауважив, що через стан систем газо- та теплопостачання зимувати у місті буде складно. Тому людям запропонують евакуацію. 

"Я думаю, що ми будемо працювати з міністерством, яке очолює Ірина Верещук, я думаю, що це було ще до деокупації міста сказано, що частина Харківської області буде підлягати евакуації. Це цілий комплекс проблем, якщо навіть буде світло, то чи з'явиться в будинках і в квартирах тепло, які вціліли, тому що зруйновано газогін, зруйновані газонапорні станції. Тим більше, що розмерзлись системи теплопостачання, оскільки в березні були до 15 градусів морози, а вода не була на той момент злита з систем. Знову є звернення людей, які сьогодні говорять нам: ми готові евакуюватися, тому що у нас є діти, у нас є люди з інвалідністю. Тому, я думаю, цього уникнути. Будемо дивитися на реальну ситуацію і будемо дивитися, що нам вдасться зробити за досить невеликий термін, як налагодити електрику, газ, воду. Будемо дивитися на ситуацію. Але евакуації не уникнути", — повідомив заступник Ізюмського міського голови.

Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today
Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Чиновник зазначив, що у мешканців Ізюму немає грошей, їм доводиться виживати за рахунок "гуманітарки". Люди чекають на можливість отримати виплати. 

"Укрпошта" визначається з тим, як їм відновити свою роботу. Можливо, це спочатку буде мобільні бригади. Для нормального відновлення роботи "Укрпошти" чи "Нової пошти", банківських установ, потрібна електрика. Без цього неможливо. З іншого боку, наші люди пʼять місяців не отримували пенсії, вона у них теоретично є на картках, але вони нею не можуть скористатися, тому що не працюють банкомати. Щодо магазинів — працює два ринки і деякі магазини дійсно працюють, але сьогодні, треба бути відвертими, у людей просто немає грошей, оскільки заводи не працюють, пенсії не видаються, допомога (грошова) не видається якась. У людей просто на руках не залишилося гривні. Рубль тут ходив дуже-дуже погано. Сьогодні люди виживають за рахунок міжнародної, української гуманітарної допомоги. Їхня купівельна спроможність наближається до нуля... У місті знаходяться представники "Приватбанку", які досліджують можливості відновлення роботи свого відділення. Я знаю, що вони абсолютно по-бойовому, говорять, як тільки буде електрика і ми почнемо працювати. "Укрпошта" також досліджує свої приміщення, на жаль, вони зруйновані більше, ніж приміщення, де працювало відділення "Приватбанку". Я думаю, що йтися може на початку тільки про мобільні офіси "Укрпошти". Тим більше, у нас зруйновані всі мости і дістатися від одного району до іншого — це тільки через понтони і це великі черги", — розповів він.

Нагадаємо, 500 мільйонів гривень допомог виплатять жителям деокупованої Харківщини. 

Як писав KHARKIV Today, український прапор замайорів над Ізюмом 10 вересня. Попри важкі побутові умови, їхати з Ізюму більшість людей не хоче. Вони вважають, що найгірше вже позаду.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.