Хто керуватиме звільненими громадами Харківської області
Харківська область майже повністю вільна від окупантів. Але звільнені території повернуться до звичайного життя нескоро. Мова не лише про наявність води, світла та газу. Ізюм, Куп'янськ, Балаклія, Вовчанськ, Барвінкове та інші селища матимуть зовсім інше управління — там не буде ані місцевих голів, ані депутатів.
На звільнених територіях Харківщини мають з'явитися нові органи влади — військові адміністрації. За попередніми планами, їх буде 13.
Старі мери залишаться?
Якщо голів громад обирали самі громадяни, то голів військових адміністрацій призначатимуть в Офісі президента. За словами заступника голови Харківської обласної військової адміністрації Романа Семенухи, від ХОВА вже подали список кандидатів на ці посади, і переважно це — ті самі голови громад, яких мешканці міст та сіл обрали на попередніх виборах.
"Логіка проста: якщо голова не був помічений у співпраці з окупантами, вийшов з-під окупації і продовжував працювати, допомагати своїм людям, то його кандидатура подається. Там, де є питання, буде інша людина. Консультації тривають", — розповів KHARKIV Today Роман Семенуха.
Такої ж думки дотримуються і в Києві, де ухвалюватимуть остаточне рішення про керівників.
"Щодо відбору кандидатур керівників цих адміністрацій, я радий чути, що в першу чергу розглядаються кандидатури голів громад, які продемонстрували високий рівень професійності та не зрадили Україну. Взагалі вважаю, що забезпечувати ефективну і безпечну роботу громад на деокупованих територіях мають команди, до складу яких входять і професійні військові, і досвідчені працівники місцевого самоврядування — голови громад, місцеві депутати, службовці, старости", — заявив під час засідання Уряду заступник міністра розвитку громад України В’ячеслав Негода.
У Харківській області найкраща ситуація з такими головами та старостами — в Ізюмському районі. Голова райадміністрації Степан Масельський має надію, що голови міст та сіл продовжать працювати у звільнених громадах.
"Усі голови, за винятком одного (мається на увазі мер Балаклії Іван Столбовий, який виїхав до Росії і якому оголошено підозру в державній зраді, — ред.) під час окупації виїхали і весь час працювали разом зі мною в евакуації", — розповів Масельський KHARKIV Today.
Зараз деякі мери та члени виконкомів уже повернулися до своїх громад, інші поки що мають доступ тільки до деяких звільнених населених пунктів. Наприклад, голова Борівської селищної ради Олександр Тертишний час від часу навідується до деокупованих сіл, а працівники виконкому Ізюмської міськради вже працюють у центрі громади. Але ця робота мало схожа на довоєнну і відрізняється навіть від роботи Харківської мерії, де рішення ухвалюються колегіально, на сесії.
"Ми зараз ухвалюємо рішення виконкомом, працюємо в управлінні освіти, бо це єдина адміністративна будівля в Ізюмі, яка вціліла. Розуміємо, що як місцеве самоврядування ми не зможемо працювати, бо навіть не зберемо депутатів на сесію, не зможемо ухвалити бюджет на наступний рік та інші важливі рішення", — розповів KHARKIV Today заступник голови Ізюмської міськради Володимир Мацокін.
За неофіційною інформацією, чинний голова Ізюму Валерій Марченко поданий до Офісу президента в якості голови місцевої військової адміністрації.
Військовий чи цивільний?
У багатьох населених пунктах зараз немає навіть виконкому чи мера в евакуації. Йдеться, насамперед, про Вовчанськ і Куп'янськ, голови яких, Анатолій Степанець та Генадій Мацегора, під час окупації перейшли на бік росіян, а зараз їхнє місцезнаходження невідоме, а також вже згадану вище Балаклію.
У мирний час за відсутності мера його повноваження перебирає секретар міськради. Так, наприклад, було в Харкові у 2020-му році, коли міський голова Генадій Кернес лікувався в Берліні, міськрадою керував її секретар Ігор Терехов. У військовий час це неможливо. Безліч секретарів і депутатів міськрад під час окупації стали колаборантами, багато зрадників і серед рядових чиновників, а також суддів, поліцейських, керівників комунальних підприємств. Тож передавати владу до рук людей, які, ймовірно, підтримували ворога, ризиковано. Як стало відомо KHARKIV Today із джерела, наближеного до Харківської обласної військової адміністрації, на посади місцевих голів зараз шукають претендентів серед військових.
Військовий голова буде кращим за цивільного — вважають експерти Аналітичного центру "Обсерваторія демократії", який займається дослідженням регіональної політики.
"Доцільнішим виглядає призначення саме військового (а не цивільного) начальника, виключно на період воєнного стану, із посиленням його заступниками з досвідом роботи в системі місцевого самоврядування відповідної громади. А вже після завершення воєнного стану — проведення позачергових виборів задля відновлення демократичного легітимного місцевого самоврядування", — вважають в "Обсерваторії демократії".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мешканцям деокупованої Харківщини обіцяють нові виплати
На думку аналітиків, хоч для цивільного, хоч для військового керівника таких адміністрацій є ризик надмірної концентрації влади. У голови військової адміністрації будуть надзвичайно широкі повноваження. Він зможе практично одноосібно формувати бюджет громади, встановлювати податки та тарифи на комунальні послуги, керувати роботою ринків. На деякий час місцева влада буде підзвітна тільки керівнику обласної військової адміністрації.
"Після завершення воєнного стану доведеться докласти чималих зусиль і подолати неабиякий спротив, щоб стиснути цю пружину одноосібних повноважень", — вважають аналітики "Обсерваторії демократії".