Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Закрите місто. Чому Харків різко втратив бали у Рейтингу прозорості?

Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today
За відкритістю влади місто посідає 52-гу позицію в рейтингу.

Харків у рейтингу "Прозорі міста" посідає 52 місце зі 100 і вважається непрозорим. До повномасштабного вторгнення позиція територіальної громади була значно кращою. Але зараз мер Харкова не звітує про свою діяльність, у місті багато років не проводять громадські слухання, а жителі не мають змоги дізнатися про розподіл гуманітарної допомоги. 

З 2017 року Transparency International оцінює муніципалітети України за рівнем прозорості та доступності для жителів міст. У перші роки проведення рейтингу Харків займав низькі позиції, а в 2021 році продемонстрував значний прогрес. Але після початку повномасштабної війни знову скотився до групи "непрозорих".

Прозорі та непрозорі міста

Днями аналітики Transparency International опублікували рейтинг прозорості міської влади. Експерти оцінювали 100 українських міст за 70 критеріями. Вони стосуються організації роботи міських рад, доступу громадян до ухвалення рішень, а також до інформації про діяльність міської ради та її голови. Максимальна кількість балів, яку може набрати місто за усіма критеріями, — 100, але такого жодного разу не траплялося.

У дослідженні беруть участь як мільйонники, так і невеличкі міста. З Харківської області, окрім обласного центра, експерти проєкту проаналізували також Лозову та Златопіль.

За результатами оцінювання найвідкритішим містом України стали Чернівці з 87 балами. Таких високих результатів обласний центр на південному заході країни досягає вперше. За ним слідують Вінниця, Луцьк, Мукачево та Львів. На іншому полюсі рейтингу — аутсайдери. І от серед них переважно — малі міста: Конотоп, Могилів-Подільський, Золочів Львівської області, Хуст та Білгород-Дністровський. Серед мегаполісів найкращі результати — у Дніпра (11 місце), хоча тішитися цією позицією дніпряни навряд чи можуть, бо у 2021 році вони були в Топ-3. Київ вважається частково прозорим містом, Одеса та Харків — непрозорі, у середині рейтингу. 

рейтинг
Графік Transparency International

Велика війна вплинула на відкритість багатьох міст — уряд заборонив їм оприлюднювати деяку інформацію. Крім того, у прифронтових громадах, як от в Харкові, з 2022 року не можна влаштовувати відкритих громадських слухань. Але муніципалітети вчаться проводити опитування громадської думки інакше, наприклад, як це було з вибором нових назв для вулиць у Харкові — через голосування на сайті. 

Як не дивно, аналітики не помітили великої різниці у відкритості муніципалітетів між тими з них, що розташовані поблизу лінії фронту та тими, що знаходяться в глибокому тилу. І навіть кількість повітряних тривог ніяк не впливає на роботу міських рад.

"Найбільшу кількість тривог у 2024 році пережили мешканці Харківщини (2122), найменшу — жителі Закарпаття (181). Розрахунки засвідчили, що кількість повітряних тривог, якими росіяни тероризували українські міста в 2024 році, не вплинула на рівень прозорості. Лідерами за покращенням власних результатів порівняно з 2023 роком стали Запоріжжя (+27,3 в.п.) і Чернівці (+27,1 в.п.), а найбільше погіршення зафіксовано у Шостки (–15,5 в.п.) та Дрогобича (–14 в.п.)", — повідомила заступниця виконавчого директора з операційної діяльності Тransparency International Ukraine Анастасія Мазурок.

Дослідники знайшли деяку кореляцію між масштабом міста та доходами бюджету і прозорістю. Грубо кажучи, у міст з великою кількістю жителів та більшими бюджетами є більше шансів на те, що їхні мерії будуть прозорими та відкритими. Дослідження доводить правильність цього твердження: наприкінці переліку розташувалися лише малі міста як західної, так і східної частини України. Але малий розмір міста — не вирок. Шосту та дев'яту сходинки рейтингу посідають невеликі Біла Церква та Дрогобич. У Харківській області Лозова та Златопіль мають рейтинг кращий за Харків. 

Чому Харків деградує у прозорості?

Харків починав свій шлях у "Рейтингу прозорості" з непоганих результатів: серед 100 міст, які аналізували дослідники в 2017 році, він посів 35-те. Наступного року місто провалилося аж на 64-ту позицію, бо оцінювачі додали критеріїв до аналізу. З того часу ситуація невпинно покращувалася: у 2021 році Харків набрав 52 бали та повернувся у верхню частину списку, на 39 місце. У місті з'явилося багато можливостей впливати на рішення ради, наприклад, система петицій та бюджет участі.

У 2022 році Харків участі в рейтингу не брав, було не до прозорості, бо йшлося про фізичне виживання. Але в 2023-му експерти Transparency International знову включили його до дослідження. У 2024-му виявилося, що шлях до відкритості мерії необхідно починати спочатку.

динаміка
Графік Transparency International

Частково у цьому винна війна: через те, що депутати не збираються на сесії у приміщенні міськради, не можуть транслювати засідання у прямому ефірі, як це було до 24 лютого 2022 року. Громадські слухання теж неможливо провести через заборону масових зборів. Але інші прифронтові громади знайшли спосіб навіть покращити свій рейтинг: Миколаїв та Запоріжжя отримали статус "частково прозорих".

Найвищий бал — 12,5 — Харків набрав у розділі "Відкритість". Мерія оприлюднює порядок денний та рішення сесій. Проблема є лише в записі засідань постійних комісій та виконкому. Також високий бал — 10 — Харків має в розділі "Реагування на виклики війни". Міськрада оприлюднює інформацію про захисні укриття, має Раду ВПО, публікує інформацію для ветеранів. 

Низькі бали Харківська міська рада отримала за послуги громадянам — у Харкові не діє електронна черга в школи та дитсадки. Місто проводить непрозору політику закупівель, не має власної антикорупційної програми (слід зазначити, що Харків цього року її нарешті розробить) та системи моніторингу цін на будматеріали — це за чиновників роблять громадські антикорупціонери. Ігор Терехов не звітує щорічно перед громадянами, як мав би, а також призначає підлеглих в абсолютно непрозорий спосіб: на сайті міськради немає відкритих вакансій.

сайт
Укладачі рейтингу мають претензії до сайту мерії.  Скриншот сайту Харківської міської ради

Дечому Харків міг би повчитися у своїх менших сусідів. Наприклад, Лозова увійшла до переліку 10-х українських міст, де міськрада звітує за отриману гуманітарну допомогу. 

Багато претензій аналітики мають і до сайту міськради.

"На головній сторінці сайту Харківської міської ради взагалі відсутній доступ до інструменту пошуку, а в Єдиному міському реєстрі актів пошук за ключовими словами не працює коректно (результати навіть детального пошуку містять посилання на тисячі файлів за останні десятиліття)", — вказують на недолік дослідники.

Просіли всі

Війна погано вплинула на прозорість місцевої влади в Україні. До такого загального та невтішного висновку прийшли упорядники "Рейтингу прозорості міст". Найбільше балів втратили мегаполіси.

"У загальнонаціональному вимірі міста досі не досягли рівня прозорості 2021 року, що свідчить про тривалий вплив повномасштабної війни на прозорість і відкритість місцевої влади. Найбільший спад прозорості стався серед великих міст — їхній середній бал знизився на 17 пунктів. Це пов’язано з тим, що вони раніше впровадили більше прозорих практик у міському управлінні, які під час воєнного стану довелося тимчасово обмежити", — констатує Анастасія Мазурок.

Не лише Харків, а й більшість міст відмовились від бюджету участі, публічних подій, розвитку локальних сервісів на основі відкритих даних. Зі ста міст лише вісім минулого року провели бюджет участі, а бюджетні слухання — 13 міських рад.

Безліч міст надовго або ж назавжди вибули із рейтингів, наприклад, лідер 2021-го року Маріуполь з неймовірним 91 балом — такого результату ні до, ні після не досягав жоден інший муніципалітет. 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.