Харківський нардеп після втечі за кордон включився на суд онлайн невідомо звідки
Андрія Одарченка заочно відправили під варту.
16 жовтня відбулося засідання Вищого антикорупційного суду по справі харківського народного депутата Андрія Одарченка, який підозрюється у першому в історії України хабарі у криптовалюті. У вересні стало відомо, що Одарченко втік із України до Румунії, він був оголошений у розшук. Учора нардеп з'явився на судове засідання, але долучився до нього за допомогою відеозв'язку. Трансляцію засідання опублікували у YouTube-каналі Вищого антикорупційного суду.
На засіданні суду розглядали клопотання про зміну міри запобіжного заходу Одарченку. Суддя постановив змінити нардепу запобіжний захід на заочне тримання під вартою.
Під час розгляду Одарченко відмовився сказати, де перебуває зараз і як йому вдалося виїхати з України без документів. Він заявив, що був вимушений виїхати начебто "через небезпеку його здоров'ю". На питання, чи звертався до правоохоронців, він відповів — ні. Також у нардепа спитали, як він перетнув кордон, якщо його паспорт знаходиться у Міграційній службі. Одарченко сказав: "Самостійно перетнув". За інформацією видання "Українська правда", Одарченко офіційно перетинав державний кордон України 15 січня 2023 року на в'їзд.
Центр протидії корупції навів деякі відповіді Одарченка на судовому засіданні.
1. Про хабар, який Одарченко дав Мустафі Найєму:
— Чи пропонували ви Найєму хабар?
— Найєм створив всі умови, які є в матеріалах НСРД, змусивши мене запропонувати йому цю неправомірну вигоду.
— Чи пропонували ви неправомірну вигоду?
— Пропонував.
— За що?
— За виділення коштів на ремонт університету.
2. Про фразу "Я могу дать кошелек крипто… могу и наличку, но будет рискованно".
— Що означало — я не розумію.
— Що означала фраза "только не наличку желательно"?
— Я не памʼятаю.
3. У відповідь на питання: "Коли Найєм просив надати хабар і в якому розмірі":
— Я не пам'ятаю.
4. На питання, чи давав Одарченко хабар Найєму:
— Я особисто — ні.
— А хто?
— Не знаю. Я попросив, щоб передали, а що там і як було далі, я не знаю, я дійсно попросив, щоб перевели кошти.
— Скільки?
— Я не пам'ятаю суму. Десь умовно 10 тисяч доларів. Гроші передавала людина, яка була винна мені приблизно таку суму.
У Центрі протидії корупції зазначили, що про всі свої фрази, які на записах стосувалися грошей, Одарченко відповів, що говорив про них для того, що підтримати розмову.
Відповіді на питання судді Вищого антикорупційного суду:
— Ви є членом антикоркомітету, обізнані з антикорупційним законодавством? Як би ви мали поступити?
— Мав би звернутись із заявою до правоохоронних органів, це зрозуміло, це було б правильно. Але я був вимушений…
— Ви могли виступити на антикорупційному комітеті, або у Верховній Раді, ви могли виступити, сказати, що така ситуація. Вам і гроші виділили б і Найєма звільнили б.
— Це було літо, до Нового року 6 місяців. Це зупинило б вирішення питання і грошей ми б не отримали.
Як писав KHARKIV Today, харківського нардепа Андрія Одарченка затримали у Києві 21 листопада 2023 року. Він хотів підкупити голову Держагентства відновлення та розвитку інфраструктури України Мустафу Найєма. Одарченко пропонував йому хабар у криптовалюті Bitcoin в еквіваленті 50 000 доларів. Гроші з Фонду перерахували. Після цього Одарченко відправив на криптогаманець Найєма, який став викривачем, першу частину хабаря — 10 000 доларів. У Національному антикорупційному бюро зазначили, що це був перший криптовалютний хабар в історії антикорупційних органів.
У листуванні з Найємом, яке відбувалося у секретному чаті, Одарченко говорив, що не вірить у Харків, і місто доведеться віддати Росії.
22 листопада Вищий антикорупційний суд ухвалив рішення про обрання міри запобіжного заходу Одарченку. Йому призначили тримання під вартою до 20 січня 2024 року, однак дали право внести заставу у розмірі 15 мільйонів гривень. Наступного дня стало відомо, що Одарченко вийшов зі слідчого ізолятора під заставу. Того ж дня, 23 листопада, Одарченка виключили із партії "Слуга народу".
11 січня Спеціалізована антикорупційна прокуратура та Національне антикорупційне бюро України завершили розслідування по справі Одарченка. Нардеп кілька разів просив про відкладення судового засідання.
18 вересня мало пройти засідання суду по Одарченка. Проте до суду нардеп не прийшов. У Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі припустили, що він утік з України. Наступного дня його оголосили у міжнародний розшук. 23 вересня стало відомо, що Одарченко незаконно перетнув кордон з Румунією.
10 жовтня Верховна Рада України відкликала Одарченка з посади члена Комітету з питань антикорупційної політики Верховної Ради.