Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Газовий зашморг для харківського бізнесу: наскільки подорожчають товари і послуги?

Иллюстративное фото: KHARKIV Today
Ресторатори не можуть утримувати приміщення через зростання витрат на комунальні послуги.

Зростання цін на газ і електроенергію найбільше вдарить по ресторанному бізнесу, сфері послуг і виробниках хімічної продукції.

У Харкові закриваються кафе, багато рестораторів скорочують меню і готуються днями переглянути ціни на їжу та напої. Страждають і промисловці, які змушені скорочувати виробництво і переглядати вартість продукції.

Складні страви не замовляти

Незабаром у Харкові можуть закритися багато кафе і ресторанів. Ті, які дивом пережили карантини і обмеження 2020 та 2021 років, не витримують гніту "комуналки". Торік у листопаді електроенергія для бізнесу подорожчала на чверть. Ресторанний бізнес більшою мірою залежить від цього показника, ніж газу, оскільки практично скрізь використовуються електроплити. Але підвищення ціни на газ з 5-6 тис. грн за тис. кубометрів у кінці 2020 року до 30-40 тис. грн за тис. кубометрів взимку 2021-го теж вдарить і прямо і побічно.

"Листопад у нас уже був негативний місяць, у грудні було трохи краще за зрозумілими причинами — люди частіше ходили, але на січень ми дивимося з сумом. Підвищення цін б'є не тільки прямо. Через підвищення цін на енергоносії дорожчає все, наприклад, продукти харчування. Ми стоїмо перед дуже серйозною кризою. На жаль, вона буде серйознішою, ніж у 2020 році", —  розповів KHARKIV Today директор мережі ресторанів AltBeer Сергій Коваленко.

рест
Від зростання цін найбільше постраждають великі ресторани. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Якщо до карантинів 2020 року ресторатори підійшли з певним запасом "жирку", накопиченим у попередні ситі роки, то зараз після двох років перебоїв у роботі міцності у них набагато менше. Власники деяких закладів уже порахували збитки і вирішили закриватися. KHARKIV Today писав про припинення роботи ресторану "Хантер" і кондитерської "Нахлібник".

На думку Сергія Коваленка, від енергетичної кризи найбільше постраждають господарі великих закладів із кількома залами, бо їх складніше обігріти у зимовий період. Ресторатори переглядають меню та відмовлятимуться від тих страв, на приготування яких витрачається багато електроенергії.

"У нас у меню багато страв, приготування яких вимагало постійно розігрітих електроплит. Щоб видати гостю страву через 20 хвилин, а не через годину, плита має бути весь час включена. Тепер ми відмовлятимемося від таких страв або повідомлятимемо гостям, що доведеться почекати не 20 хвилин, а годину", — каже ресторатор.

Власники закладів зайнялися енергозбереженням. Багато кафе і ресторанів замінять електричні плити індукційними. Вони вимагатимуть також заміни посуду і додаткового навчання персоналу. Все це неминуче позначиться на ціні. Деякі ресторани ще наприкінці минулого року підвищили ціни, інші планують підвищення найближчими днями. Ціни зростуть на 10–18%.

До березня зросте рівень безробіття

Від підвищення цін постраждали не лише ресторатори. За даними Асоціації приватних роботодавців, у всіх підприємств, які орендують офіси, з 2022 року витрати лише на опалення зростуть на 30%. Насамперед це вплине на вартість послуг — зростуть ціни у перукарнях, спортклубах, косметичних кабінетах.

У гіршій ситуації виявилися виробники хімічної продукції. У її собівартості ціна газу сягає до 60%.

"У Харкові є виробництво, яке зараз змушене платити 65 000 гривень за кубометр газу, а рік тому він коштував 9 тисяч. Це — виробники професійної побутової хімії для готелів, ресторанів і кафе. Вони зараз перебувають на стадії прорахунків щодо собівартості та думають, що їм робити — піднімати ціни, закриватися чи оптимізувати персонал", — розповів KHARKIV Today керівник Асоціації приватних роботодавців Олександр Чумак.

Від вартості газу залежать, зокрема, виробники продуктів харчування. Олександр Чумак прогнозує, що всі вони незабаром піднімуть ціни на продукцію на 10-15%.

Харківське підприємство, яке виготовляє молочну продукцію, також прораховує ціну, отримавши нові платіжки за газ. Вони вже попередили клієнтів листами про те, що відвантаження продукції з 20 січня буде за новими розцінками.

"У нас печі на газу, працюють практично цілодобово. За енергоносії у грудні ми заплатили понад 250 000 гривень. Що буде в січні, боїмося вимовляти вголос. Але відразу підняти вартість продукції на 40%, як це зробили з газом, точно не зможемо. Це шлях до похорону бізнесу", — розповіли нам у компанії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харківські театри опинилися на межі закриття через ціну на газ

Поки що підприємства масово не зупиняють виробництво та не скорочують співробітників. У Харківському обласному центрі зайнятості кажуть, що нових безробітних не побільшало порівняно з початком січня минулого року. Якщо підприємства скоротять працівників зараз, їм доведеться пройти досить тривалу процедуру, щоб поставити їх на облік з безробіття.

"Якщо вони звільнятимуться за скороченням штату, коли закривається підприємство, вони повинні нам дати так звану форму 4ПН, звіт зі скорочення штату. Підприємство має попередити працівників за два місяці до звільнення, ми проводимо з ними зустрічі, намагаємось підібрати роботу. Два місяці проходять, і лише тоді людина стає до Центру зайнятості", — пояснив KHARKIV Today заступник директора Харківського обласного центру зайнятості Анатолій Толстих.

Про те, наскільки зростання цін на енергоносії вплинуло на рівень безробіття, можна буде судити лише у березні.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.