Економний Харків. Як вижити в умовах енергозбереження?
Росія намагається знищити енергетичну структуру України, удари по ТЕС стали регулярними. У цих умовах заощаджувати доведеться кожному: містам — скасовувати електротранспорт, бізнесу — запасатись генераторами, населенню — відмовлятись від кондиціонерів.
Харкову, як і решті України, доведеться проходити зиму в умовах енергетичної кризи. В уряді та міськраді наполегливо просять громадян економити електроенергію. KHARKIV Today зібрав поради Міненергетики, експертів, "Укренерго" та Держінспекції енергетичного нагляду про те, як це робити правильно.
Давка в метро та черги біля банкоматів
20 жовтня в Україні — день тотальної економії. В "Укренерго" попросили кардинально знизити споживання електрики, тому майже всі міста обмежили рух електротранспорту та вимкнули вуличне освітлення. У Києві замінили тролейбуси на автобуси, у Полтаві теж скасували тролейбусний рух у другій половині дня, у Сумах виключили воду, у Кропивницькому — вуличне освітлення. Не пройшли удари по ТЕС непомітно і для Харкова. У місті збільшили інтервали між потягами в метро та тролейбусами і трамваями, у метрополітені вимкнули майже всі ескалатори, частково — освітлення та вентиляцію.
Харків'яни, що вже звикли до того, що під час війни в метро майже завжди можна їхати сидячи, сьогодні були вкрай здивовані: на платформах утворився цілком "довоєнний" натовп, у вагони важко було потрапити не на кінцевих станціях.
"Укренерго" оголосило про можливі відключення на кілька годин напередодні, 19 жовтня. А вже вранці 20-го в Харкові та області люди вишикувались у черги біля банкоматів. День економії електроенергії співпав із днем, коли безліч людей отримують пенсії та аванс, тож вони поспішили запастися готівкою, аби мати змогу купувати продукти, якщо в магазинах не працюватимуть термінали.
Втім, побоювання ці марні — більшість крамниць та супермаркетів давно придбали генератори. Навіть 10 жовтня, коли через масові удари по ТЕС майже вся Харківська область залишилася без світла, у деяких крамницях можна було розплатитися карткою, бо електрику подали через генератор. Такі генератори працюють на дизелі та бензині, тож на бізнес чекають додаткові витрати: заради можливості підключити термінали та холодильники доведеться витратити від 1 до 4 літрів пального на годину. Втім, на вартості бензину та дизельного пального це поки що не позначилося.
Приватним споживачам сьогодні світло вимкнули на дві години в окремих районах. В "Укренерго" не виключають, що доведеться це робити й надалі, якщо люди добровільно не обмежать споживання, особливо в години пікових навантажень вранці та увечері.
"Ми маємо кілька джерел виробництва електроенергії в Україні. Атомні, теплові станції, ГЕС, сонце, вітер, і трохи біо. 70% вітру зруйновано, 25% сонця зруйновано, 20% атома, близько 15 ТЕЦ та ТЕС частково чи повністю зруйновано. Атомні станції дають у мережу електроенергію рівним графіком і не можуть одночасно і, головне, швидко збільшити постачання електроенергії до мережі, це роблять лише теплові станції ТЕС та ТЕЦ та ГЕС", — пояснив на своїй сторінці у Facebook голова правління "Спілки споживачів комунальних послуг" Олег Попенко.
Тож на найближчі дні більшості харків'ян доведеться переносити побутові справи або на ранній ранок, або на ніч.
Телевізор можна, кондиціонер — ні
"Укренерго" просить у найближчі дні обмежити використання побутових приладів у години пікових навантажень. Це — 7-11 години ранку, коли більшість містян збираються на роботу, і 17-22 години вечора, коли люди приходять додому та займаються побутом. Якщо роботу енергомережі стабілізувати не вдасться, можливі і тривалі відключення.
Найбільше електроенергії з усіх побутових пристроїв споживає кондиціонер (див. інфографіку вище). Брак електроенергії припав на час, коли надворі різко похолодніло. Опалення в будинки в Харкові поки що не подали, комунальники лише тестують систему. Тим часом харків'яни скаржаться, що в квартирах вже дуже холодно — у деяких будинках термометри показують усього 10-13 градусів тепла.
У таких умовах жити без додаткового обігріву важко, але краще віддавати перевагу масляним обігрівачам. Вони теж споживають чимало електроенергії, але все ж вдвічі менше за кондиціонери. Вмикати обігрівач краще вночі, а вдень вимикати і одягатися тепліше.
Харків'яни діляться в соцмережах рецептами зігрівання без електрики. Найпопулярніший — за допомогою газової плити.
"Кладемо над конфоркою пару великих камінчиків, прогріваєм їх від газу та насолоджуємось теплом. Так на Північній Салтівці у Харкові можна грітись. Цей спосіб дає стільки ж тепла, як і при ввімкнених трьох газових конфорках, але спалює значно меньше кисню в вашому приміщенні", — пише у Facebook Максим Зеленський.
Рятувальники застерігають, що лишати увімкненою газову плиту на довгий час не можна, як і полишати її без нагляду — можна вчадіти. Тим часом в Державній інспекції енергетичного нагляду України нагадують, що банальні штори на вікнах та килими на підлозі можуть допомогти значно знизити втрати тепла. А ще радять перефарбувати стіни.
"Економити електроенергію можна за рахунок кольору стін. Біла стіна відбиває 80% спрямованого на неї світла, темно-зелена – лише 15%, а чорна – лише 9%.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У режимі енергозбереження. Керовані відключення електрики в Харкові можуть тривати до весни
Найгірше в цій ситуації — жителям висотних будинків, де газу немає. Варильні поверхні — чемпіони зі споживання електрики, їм потрібно 7,5 кВтт на годину, електричним духовим шафам — 2,5-4 кВтт. У цьому випадку зекономити на приготуванні їжі можна, придбавши туристичний газовий пальник і балон до нього. Якщо немає альтернативи електрочайнику, то варто почистити накип.
"Чайник з накипом у 30 разів гірше проводить тепло", — розповідають у Держінспекції енергетичного нагляду.
Замість електродуховки краще використовувати мікрохвильову пічку, бойлер варто вмикати лише тоді, коли ви збираєтесь купатися чи мити посуд — взагалі, всі електроприлади, які не використовуються, треба вимкнути. Навіть економні компютер чи телевізор у "сплячому" стані можуть витягнути чимало: телевізори в режимі очікування споживають близько 1·кВт, а комп’ютери — 3,6 кВт за місяць. Але цими приладами можна користуватися і в пікові години, вони споживають мало — на відміну від пральних та посудомийних машин, які в Держінспекції радять вмикати лише вночі.