Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Чи реально харчуватися органічними продуктами та заощаджувати?

Останніми роками органічна їжа набуває все більшої популярності. Багато людей вважає, що це більш здоровий і екологічно чистий варіант, ніж їжа, вирощена традиційним способом. Однак існує поширена думка, що органічні продукти набагато дорожчі за звичайні. Нутриціолог Ольга Степанова дослідила, чи можна харчуватися правильно та заощаджувати гроші. А ще наша експертка розвінчує  деякі поширені міфи цю категорію продуктів.

Що таке органічна їжа?

1

Це продукти харчування, які вирощують без використання синтетичних пестицидів, гербіцидів та мінеральних добрив. Замість цього фермери застосовують натуральні методи контролю шкідників, а також компост та рослинні добрива. Органічне виробництво зазвичай забороняє використання ГМО (генетично модифікованих організмів) та антибіотиків для тварин, що використовуються в господарстві.

Виробники органічних продуктів повинні мати сертифікати, що підтверджують відповідність продукції вимогам безпеки та якості. Ці стандарти можуть різнитися залежно від країни, але зазвичай вони включають правила щодо використання добрив, пестицидів та антибіотиків, а також норми щодо перероблення та маркування.

Міф №1. Органічна їжа завжди дорожча

Одне з найбільших упереджень про органічну їжу полягає в тому, що вона завжди дорожча за звичайну. Частково це правда (адже органічні продукти іноді можуть бути дорожчими), проте не все так однозначно. Ціна на органічну їжу залежить від багатьох факторів, включаючи тип, сезон і місце розташування. У деяких випадках на ній навіть можна зекономити.

Наприклад, сезонні фрукти та овочі часто дешевші, незалежно від того, органічні вони чи звичайні. Ну а купівля дрібним гуртом допоможе заощадити гроші. Багато крамниць здорової їжі та інтернет-магазинів пропонують знижки на замовлення більшої кількості органічної їжі.

Міф №2. Органічні продукти завжди кращі

Стала думка багатьох людей полягає в тому, що органічна їжа завжди корисніша за звичайну. Так, вона має деякі переваги для здоров’я (наприклад, при її виробництві не використовують пестициди та хімічні добрива), проте вона не завжди корисніша за інші продукти.

Наприклад, дослідження, проведене Стенфордським університетом, показало: існує мало доказів того, що органічна їжа значно поживніша за традиційну. Дослідники прийшли до висновку, що харчові відмінності між органічними та звичайними продуктами харчування є незначними та навряд чи матимуть серйозний вплив на загальний стан здоров’я. Це ж саме підтверджують численні фахівці в області агрономії та ботаніки. На їх думку, хімікати, які використовують при обробці культур, не проникають до готової продукції. Водночас це досить спірне твердження, тож треба дочекатися додаткових досліджень.

"Важливо також зазначити, що позначка «органічна їжа» на упаковці не означає, що продукт автоматично є здоровим. Бо на ринку існують такі речі, як «органічне печиво» та «органічні чіпси», які містять багато калорій, цукру та жиру. Тож варто відрізняти суто маркетингову продукцію від натуральної", — коментує нутриціологиня.

Міф №3. Органічна продукція завжди корисніша для навколишнього середовища

Багато людей вважають, що органічна їжа завдає менше шкоди екології, ніж традиційно вирощена. Хоча методи органічного землеробства можуть бути певним чином більш екологічно чистими, це не завжди так.

Наприклад, такий спосіб отримання продукції часто вимагає більше землі та ресурсів для виробництва. Це може призвести до вирубки лісів та інших негативних впливів на навколишнє середовище. Крім того, деякі методи органічного землеробства (наприклад, використання гною як добрива) можуть призвести до забруднення води.

Варто також зазначити, що деякі звичайні методи ведення сільського господарства (сівозміна та використання способів інтегрованої боротьби зі шкідниками) можуть бути такими ж безпечними для навколишнього середовища, як і органічне землеробство.

Як вживати органічні продукти та економити кошти?

1

"Якщо ви зацікавлені в харчуванні органічною їжею, але маєте обмежений бюджет, є кілька способів заощадити гроші, при цьому харчуючись правильно", — зазначає Ольга Степанова. Експертка надає кілька рекомендацій нашим читачам:

  • замовляйте гуртом. Дрібногуртова купівля органічної продукції допоможе заощадити гроші. Особливо це актуально для таких основних продуктів харчування, як зерно, горіхи та насіння;
  • купуйте сезонні продукти. Придбання органічних фруктів і овочів у сезон завжди дешевше. Крім того, ви таким чином підтримуєте місцевих фермерів та власників приватних садиб;
  • порівнюйте ціни та шукайте вигідніші варіанти. Це досить просто в сучасних умовах, адже пропозицій на ринку багато;
  • вирощуйте власну їжу. Якщо у вас є місце та час, це може стати чудовим способом заощадити гроші та бути на 100% впевненими, що ваші овочі й фрукти свіжі та не містять хімікатів;
  • шукайте розпродажі та знижки. Багато крамниць здорової їжі та інтернет-магазинів пропонують акції на органічні продукти харчування. Підпишіться на них в інтернеті та відстежуйте зміни.

Роблячи сезонні покупки, порівнюючи ціни, вирощуючи власну їжу, ви можете насолоджуватися перевагами органічних продуктів, не витрачаючи багато коштів. Та важливо пам’ятати, що збалансована дієта, яка включає різноманітні фрукти, овочі, цільні зерна та нежирні білки, є ключовою для підтримки доброго здоров’я, незалежно від того, органічна це їжа чи звичайна.

"Можна вживати органічні продукти та заощаджувати гроші, якщо ви готові провести деякі дослідження та внести зміни у свої звичні покупки, — впевнена Ольга Степанова. — Як нутриціолог, я також хочу підкреслити важливість зосередження на загальних моделях харчування, а не на окремих продуктах чи поживних речовинах. Здорове харчування — це збалансованість і різноманітність, і поєднання органічних та традиційних продуктів може допомогти досягти цього балансу, зберігаючи при цьому ваше здоров’я та економлячи ваш бюджет".

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.