Горіхові бомби та грілки із солі. Як харківські волонтери годують та гріють військо
Волонтерка Юлія Бондар разом із чоловіком винайшла спосіб у домашніх умовах виготовляти багаторазові грілки для армії у промислових масштабах. Вони можуть за півтори години зробити 400 таких "обігрівачів".
Попит на грілки дуже великий — у зимовий період для бійців це часто єдиний спосіб зігрітися на позиціях чи під час нічних чергувань. Багаторазові грілки можна використовувати доти, доки буде цілим пакет.
З гаража — до промислових масштабів
В Україні за забезпечення війська відповідають не лише великі збройні концерни. Безліч речей для ЗСУ — від окопних свічок до обмундирування — робляться в невеликих цехах чи навіть у гаражах. Саме в гаражі у друга волонтерка Юлія Бондар вперше побачила процес виробництва грілок у кустарних умовах.
"Мій товариш розливав ці грілки в гаражі, через лієчку. Я прийшла до нього в гості і запропонувала пришвидшити процес, і тепер це можна робити швидше, ніж вдома на кухні, отже, ми зможемо зробити більше", — розповіла волонтерка KHARKIV Today.
Разом із чоловіком Юрієм вони купили котел для нагріву суміші та зробили форму, яка наповнюється рідиною за рахунок вакуума — це дозволило автоматизувати процес наливу. Перше випробування показало прекрасний результат: за півтори години Юлія та Юрій змогли зробити 400 грілок.
Багаторазові грілки дуже популярні у Силах оборони взимку, бо на позиціях бійці часто не можуть собі дозволити навіть запалити окопну свічку, аби зігрітися. Єдиним виходом стає така грілка для тіла. Ті, що робить Юлія Бондар, містять сольовий розчин, вони безпечні, навіть якщо порвуться — не зможуть обпекти тіло, бо мають температуру усього 54 градуси. У магазинах продаються й одноразові грілки, але їх не набереш із собою у великій кількості, а такі можна використати багато разів.
"Її можна покласти в кишеню і гріти руки або під одяг. Грілка триматиме температуру півтори години, поки йде реакція кристалізації з виділенням тепла, потім вона стає твердою, але якщо її кинути в гарячу воду, грілка знову стане придатною до використання", — каже волонтерка.
За її словами, поки температури не дуже низькі, її "підопічні" військові не дуже питають про грілки. Але попереду ще лютий та березень, тож Юлія сподівається за цей час виготовити достатньо таких предметів, аби вистачило всім підрозділам, які цього потребуватимуть. Собівартість виготовлення такої грілки — 18 гривень, бійцям їх передають безкоштовно.
Енергетичні батончики та куряче філе
Юлія Бондар допомагає армії у якості волонтера з 2014 року. Коли почалося повномасштабне вторгнення, вона разом з іншими добровольцями відкрила в Харкові кухню для військових. Спочатку були лише гарячі обіди, але зараз волонтери-кухарі перейшли на виготовлення сухпаїв.
"Я спочатку почала годувати бійців, які проходили навчання у Харкові. Потім вони якось виїжджали та спитали: "А нема чого взяти на вихід?" Я сказала, що у мене тільки гарячі обіди, а потім і думаю собі — а чого це в мене більше нічого немає?" , — згадує Юлія.
Так народилася ідея енергетичних батончиків та "Горіхової бімби". Це — величезна поживна цукерка, що складається з двох видів горіхів, протеїну, згущеного молока та какао. Один такий батончик містить щонайменше 600 кілокалорій. Разом із сушеними курячими джеркі "бімба" може замінити повноцінний обід в екстремальних умовах. Джеркі на волонтерській кухні теж готують спеціальні — з мінімальним вмістом солі, аби не хотілося пити. Важить такий сухпайок усього 350 грамів, тож в одну кишеню можна покласти цю їжу, в іншу — багаторазову грілку, і ситість та тепло воїну буде забезпечене.
За минулий рік волонтери зробили приблизно 30 000 порцій сухпаїв. Вони роз'їхалися по усіх фронтах. Віднині разом із джеркі та "бомбами" до підрозділів возитимуть і багаторазові грілки.
Допомогти зігріти на нагодувати бійців можна, задонативши на карту Юлії Бондар:
- 4149 6090 2394 6207.