Чотири роки після аварії на Сумській: експерти не покарані, компенсацій не буде
18 жовтня 2017 року позашляховик під кермуванням 20-річної студентки Олени Зайцевої вилетів на тротуар на початку вулиці Сумської. Загинуло 6 чоловік, ще п'ятеро отримали травми. Зайцева і ще один учасник ДТП, Геннадій Дронов, відбувають покарання, але у справі досі є багато питань без відповіді.
Трагедія на Сумській стала резонансною харківською автокатастрофою. Зійшлося багато: одночасно загинули і постраждали 11 людей, за кермом дорогого позашляховика виявилася 20-річна багата дівчинка під дією опіатів, другий учасник аварії активно заперечував свою провину, під час слідства раптово губилися провідні експерти. Судовий розгляд розтягнувся на місяці. 26 лютого 2020 року Олена Зайцева і Геннадій Дронов отримали однакове покарання: суд засудив їх до 10 років позбавлення волі. Кожен з них був зобов'язаний виплатити потерпілим у сукупності по 3 мільйони гривень.
Епопея на цьому не завершилася. Засуджені неодноразово подавали апеляцію, але суди всіх інстанцій відмовляли їм у пом'якшенні вироку. Дронов і Зайцева відбувають покарання, але про компенсацію збитку говорити не доводиться. Ще три судові процеси, пов'язані з некомпетентністю чи, можливо, злим умислом експертів, так і завершилися нічим.
Як відбувають покарання Зайцева і Дронов
Олені Зайцевій зараз 24 роки. У колонію її так і не відправили, незважаючи на те, що і суд, і апеляцію Зайцева програла. Вона відбуває покарання у Покровському виправному центрі №79 (Дніпропетровська область). Так сталося тому, що вона засуджена вперше, до того ж, скоїла вбивство з необережності.
"Зайцева отримала більш легку форму покарання: не тюремне ув'язнення, а обмеження волі. Всі бачили відео, як вона там сидить на сонці загоряє, а могла б працювати. Але це ненавмисний злочин, жінка, перша судимість — в Україну було всього чотири людини з аналогічними параметрами, для них окремої колонії не було, тому вони відбувають у секторі, окремо обгородженої частини виправної установи. Відправляти їх у більш важкі умови було не можна — це порушення прав", — розповіла KHARKIV Today адвокат потерпілих Лариса Матвєєва.
У виправному центрі стверджують, що Зайцева працює, вона зарекомендувала себе з позитивного боку.
"Читає книги просто запоєм, всюди проявляє активність. Маю на увазі культурні заходи, які проходять на території виправного центру. До того ж, Зайцева працює, задіяна на вишивці", — розповіли пенітенціарії "Сегодня".
Геннадій Дронов відбуває покарання у колонії №29 під Полтавою. Ув'язнені цієї установи працюють на сільськогосподарських роботах.
Відбувши половину терміну покарання, ув'язнені можуть просити Президента України про дострокове звільнення. Через півтора року у них буде можливість подати прохання.
"Я не бачу ніяких підстав для дострокового звільнення. Перебування Зайцевої та Дронова у місцях позбавлення волі несе превентивну функцію для тих, хто, не дай бог, захоче повторити подібні справи. Помилування у черговий раз розв'яже руки злочинцям", — заявив адвокат потерпілих Дмитро Марцонь .
На його думку, Зайцева і Дронов проведуть у місцях позбавлення волі усі 10 років.
"Дуже страшне рішення"
Олена Зайцева і Геннадій Дронов були не єдиними фігурантами справи про аварію на Сумській. Вірніше, самих справ було кілька.
Адвокат Дронова Сергій Перепелиця намагався притягнути до відповідальності експертів інституту ім. Бокаріуса, які не змогли обчислити швидкість Лексуса. Експерти з Дніпра за тими ж даними змогли встановити, що Зайцева мчала зі швидкістю 106 км/год. Ця справа закінчилася нічим.
Друге провадження було розпочато за заявою потерпілих через Держбюро розслідувань і стосувалося дій слідчих у справі, Ігоря Волкова, і нарколога Олени Федірко, яка оглядала Зайцеву після ДТП. Були серйозні сумніви у тому, що аналізи у Зайцевої взяли правильно.
"Допитали, але ніяких подальших дій у справі не проводилося. Спочатку телефонував слідчий, проявляв інтерес, збирав інформацію, але потім будь-яка помітна активність закінчилася. Справа померла", — говорить Дмитро Марцонь.
Третє провадження ініціювала адвокат потерпілих Лариса Матвєєва. Вона вимагала притягнути до кримінальної відповідальності судмедекспертів, які не змогли дати відповідь: під наркотиками була Зайцева у момент ДТП чи ні.
"Це було дуже страшне рішення, яке дає можливість всім наркоманам ухилятися від відповідальності. У Зайцевої були і зовнішні прояви, і лабораторні підтвердження наркотичного сп'яніння. Прийти до іншого висновку було ніяк не можна. А експерти сказали, що вони не знають, не можуть вирахувати. Не знаю, що спрацювало більше — небажання розбиратися чи корпоративні інтереси правоохоронних органів", — говорить Лариса Матвєєва.
Ця справа теж була закрита, апеляції нічого не дали, горе-експерти продовжують працювати.
Водночас потерпілі не отримали присуджену судом компенсацію і надія на те, що Зайцева і Дронов виплатять її, дуже примарна. Від Зайцевої на рахунок потерпілих приходить по 30-40 гривень, і то не кожен місяць, у Дронова був заарештований автомобіль, він працює у колонії, але про компенсації з його боку нічого не відомо. У будь-якому випадку, такими темпами вся сума не буде виплачена ніколи.