Банк харківського бізнесмена остаточно визнали банкрутом
Верховний Суд підтвердив рішення Національного банку України про віднесення АТ "Мегабанк" до категорії неплатоспроможних.
Відповідне рішення ВС ухвалив 24 червня. Верховний Суд скасував рішення судів першої та апеляційної інстанцій, які задовольнили позов власника банку Віктора Суботіна та визнали дії НБУ неправомірними. У Верховному суді вважають, що суди попередніх інстанцій необґрунтовано задовольнили позов Суботіна без правових підстав.
У рішенні Верховного Суду йдеться про те, що НБУ діяв у межах своїх повноважень як регулятор, відповідальний за захист інтересів вкладників.
"Як зазначено в постанові Верховного Суду, повноваження Національного банку як регулятора, відповідального за стабільність банківської системи та захист інтересів вкладників, щодо здійснення банківського нагляду закріплені, зокрема, в Законі України "Про Національний банк України" та Законі України "Про банки і банківську діяльність" (далі – Закон про банки). Відповідно до Закону про банки Національний банк має право проводити інспекційні перевірки, застосовувати професійне судження та вживати заходів впливу, включаючи визнання банку неплатоспроможним. Закон про банки зобов’язує Національний банк прийняти рішення про неплатоспроможність, якщо банк не привів діяльність у відповідність до законодавства протягом 120 днів після визнання проблемним. Воєнний стан не скасовує цього обов’язку, а Національний банк врахував стан АТ "МЕГАБАНК", застосовуючи професійне судження, яке відповідно до частини п’ятої статті 266-1 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) є підставою для використання судом як власної оцінки. Тобто висновки Національного банку в такому випадку є презумпцією достовірності та об'єктивності в судових розглядах, пов'язаних із його наглядовою діяльністю, та суд має уникати власної оцінки", — повідомили у пресслужбі НБУ.
НБУ стверджував, що попереджав керівництво "Мегабанку" про ризики, які виникли ще до початку повномасштабної війни. Йшлося про проблеми з капіталом, ліквідністю та управлінням ризиками. Таким чином, проблеми харківського банку не пов'язані із початком повномасштабної війни.
Що цьому передувало
"Мегабанк" був віднесений до категорії неплатоспроможних рішенням НБУ 02 червня 2022 року. У серпні 2022 року власник істотної участі АТ "МЕГАБАНК" Віктор Суботін звернувся до суду з позовом до Національного банку, в якому просив визнати протиправним та скасувати це рішення Національного банку. Також було відомо, що банку шукали нових інвесторів.
"Мегабанк" був найбільшим банком у Харкові, працював на ринку понад 30 років. У ньому обслуговувалась значна частину комунальних підприємств міста, тут був запроваджений Єдиний сервісний центр для оплати комунальних послуг.
Головним акціонером харківського "Мегабанку" був Віктор Суботін (60,74%), міноритарними власниками були Європейський банк реконструкції та розвитку (11,29%), уряд Німеччини (11,29%), екснардеп-регіонал Максим Єфімов (9,82%), дружина Суботіна Олена ( 7,8%) і ще 18 акціонерів.
Активи "Мегабанку" передали до АРМИ, у Києві та Харкові розпродавали його нерухомість. Також було відомо, що власники намагалися продати нерухомість "Мегабанку" росіянам. Це колишні відділення банку по вулиці Сумській, 39, вулиці Донця-Захаржевського, 6/8 і вулиці Академіка Павлова, 160 у Харкові. Згодом на нерухомість вартістю 360 мільйонів гривень був накладений арешт. Фонд гарантування вкладів повернув вкладникам банку 4 млрд гривень.
Віктор Суботін є директором АТ "Українські енергетичні машини" (колишній "Турбоатом") та депутатом Харківської облради від "Партії регіонів".