Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Армія катів. Як росіяни знущалися з цивільних у Харківській області

Катівня у Балаклії. Ілюстративне фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today
У кожному захопленому місті окупанти влаштовували катівні.

Сотні цивільних у Харківській області стали жертвами катувань у місцях позбавлення волі, які влаштовували росіяни на окупованих територіях. Наразі відомо про 25 великих катівень, найбільші знайшли у Вовчанську, Балаклії та Ізюмі. 

Поліцейські відділки, великі підприємства, залізничні вокзали і навіть школи під час окупації частини Харківської області перетворились на тюрми. Потрапити туди міг будь-хто: учасники АТО та люди, що  спілкувалися українською на вулиці, підприємці, чиновники та просто перехожі, які близько підходили до блокпостів. 

Завод смерті

Найчастіше окупанти облаштовували катівні у захоплених поліцейських відділках. Як правило, там вони розташовували свої комендатури або військові частини, а в камерах облаштовували місця для тортур. Але невдовзі таких приміщень ставало замало для величезної кількості полонених цивільних, і тоді окупанти змушені були закривати захоплених людей в інших містах.

Так було, наприклад, у Козачій Лопані, яку росіяни окупували вже 24 лютого. Спочатку людей тягли до відділку, який загарбники перейменували у "народну міліцію", потім мережу катівень довелося розширювати — під тортури забрали приміщення вокзалу та магазину. 

За даними слідчого управління, найбільші незаконні в'язниці окупанти влаштували в Куп'янську, Ізюмі, Балаклії та Вовчанську. В останньому росіяни облаштували для своїх чорних справ Агрегатний завод.

завод
Вовчанський агрегатний завод. Фото: скрін відео

Величезне підприємство майже у центрі міста, що раніше давало роботу майже трьом тисячам місцевих мешканців, на довгі місяці перетворилося на справжній концтабір. Місце вибрали невипадково, адже завод — це режимний об'єкт з парканом, колючим дротом, відеоспостереженням, своєю скважиною, там є  багато ізольованих приміщень, які легко перетворити на камери. Спочатку на завод звозили ветеранів АТО, колишніх поліцейських, людей, яких підозрювали у співпраці з ЗСУ. А потім вже — усіх, хто мав необережність потрапити окупантам на очі.

"Багатьох людей вони оголошували корегувальниками вогню. Деяких людей затримували лише за те, що вони говорили українською. Могли посадити за доносом від місцевих колаборантів, які казали про проукраїнську позицію. Деяких затримували на блокпостах тому, що люди близько підходили до їхніх позицій", — розповів KHARKIV Today голова Слідчого управління ГУ Нацполіції в Харківській області Сергій Болвінов. 

Людей на заводі утримували по 12-20 чоловік в одній камері, у великій тісноті. Але були і виключення. Громадянка Шрі-Ланки, яка разом із шістьма співвітчизниками стала полоненною рашистів, сиділа сама в так званому карцері. Для жінок росіяни не робили жодних послаблень.

"Окупанти незважали на стать, вони били і принижували жінок так само, як і чоловіків", — каже Сергій Болвінов.

Коли після визволення Вовчанська слідчі потрапили на Агрегатний завод, вони були шоковані тим, що побачили — на стінах в'язні позначали рисками кількість днів, що провели у застінках та писали молитви. Поліцейські кажуть, що це нагадувало справжній концтабір.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: До поліції звернувся чоловік, якого три місяці катували росіяни

У Балаклії, окрім поліцейського відділку, катівня була в друкарні, там теж утримували як чоловіків, так і жінок.

"Вісім жінок на десяти квадратних метрах. На бетонній підлозі, без засобів особистої гігієни", — розповів голова Національної поліції Ігор Клименко відразу після звільнення міста.

В Ізюмі вже встановили кілька місць, де росіяни знущалися над місцевими жителями, у тому числі приміщення СБУ та центру надання адміністративних послуг. Одна з найжорстокіших катівень була у Куп'янському райвідділку. Там у камерах, які призначені для чотирьох людей, утримували одразу по 20 чоловік, незаконно ув'язнених морили голодом. У Липцях місцевих мешканців катували у приміщенні дитячого садочку.

Дві тисячі підозрюваних

Методи катування на всій окупованій території не відрізнялися. Найчастіше ув'язнених били електричним струмом, ламали руки битами та трубами, іноді виривали нігті. Такі ж методи, за свідченнями правозахисників, часто застосовують у російських тюрмах, а також у сумнозвісній "Ізоляції" — головній катівні "ДНР".

1
Графіка: Микита Лисенко.

Слідчі документували й екстремальні види тортур. Наприклад, в селі Піски-Радьківські людей живцем закопували в землю, а потім викопували. 

За словами слідчих, не можна звинуватити у безпрецедентній жорстокості до цивільних лише якийсь один підрозділ російської армії. Свідки кажуть, що катуванням займалися всі. Але ролі у цій виставі смерті розподілялися по-різному.

"Допити проводили, як правило, працівники ФСБ, била Росгвардія, у тому числі ОМОН з різних кутків Росії. В Балаклії, коли ми спілкувалися з потерпілими, вони розповіли, що там більшість були мобілізовані з "ЛНР" та "ДНР", але вони виконували чорнову роботу: виводили в туалет, давали їжу. Самі допити і побиття проводили працівники ФСБ і військові російської армії. Були там і люди з кавказьким акцентом, ймовірно, кадирівці", — розповідає Сергій Болвінов.  

Зараз поліцейські встановлюють осіб, які були причетні до катувань. У місцях утримання цивільних працюють криміналісти. Вони збирають відбитки пальців, предмети, за якими можна провести ДНК-аналіз, наприклад, недопалки. За відбитками вже встановили кількох чоловіків, що раніше скоювали злочини у Донецькій та Луганській областях і тому потрапили до поліцейської бази. Особи інших встановлюють за документами, які у великій кількості кидали росіяни: списки видачі зброї, списки чергувань, номери мобільних телефонів. Поліцейські створили телеграм-канал "Воєнні злочини в Харківській області", там міститься інформація про ймовірних військових злочинців. Люди, які побували в окупації, впізнають їх і пишуть інформацію до чат-боту. Зараз встановили понад 2 000 російських військовослужбовців, які, ймовірно, можуть бути причетними до злочинів. 

Висунути звинувачення підозрюваним можна заочно, а судити вже тоді, коли вони потраплять у полон. Цілком імовірно, масові суди відбудуться після війни. 21 листопада світова спільнота зробила важливий крок у справі покарання військових злочинців: парламентська асамблея НАТО ухвалила резолюцію, якою визнала Росію державою-терористом та закликала створити спеціальний Міжнародний трибунал.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.