Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Тиждень зі смаком. Звільнення Тимчук, "гойдалки" в облраді, підготовка до Дня Незалежності і Дня міста

Другий тиждень серпня у Харкові виявився політично насиченим.

Швидке звільнення голови ОДА: що далі?

Звільнення Айни Тимчук із посади голови Харківської облдержадміністрації можна вважати найголовнішою політичною подією цього тижня. Усе відбулося дуже швидко: 11 серпня кадрове рішення погодив Кабінет міністрів, і ввечері того ж дня на сайті президента з’явився відповідний указ. Обов’язки голови ОДА Володимир Зеленський тимчасово поклав на Олександра Скакуна – відставного полковника СБУ, котрий безперервно працює в обладміністрації з 2017 року, ще з часів Юлії Світличної.

Айна Тимчук не протрималася на своїй посаді і року: президент призначив її 27 листопада 2020 року, до виконання обов’язків вона приступила на початку грудня 2020-го. Для порівняння, її попередник Олексій Кучер керував ОДА понад рік. Утім, жодному з голів не вдалося побити рекорд Степана Масельського, котрий  очолював адміністрацію лише півтора місяці наприкінці другої каденції Леоніда Кучми, коли вирувала Помаранчева революція.

Через день після президентського указу Тимчук поставила підпис під розпорядженням про власне звільнення, а також звільнила усіх свої позаштатних радників (21 людину) і шістьох співробітників патронатної служби.

У день свого звільнення Айна Тимчук перебувала у відрядженні в Києві. Формальною підставою для  зняття з посади стала подана нею заява. Але можна припустити, що уже колишня голова ОДА в якийсь момент перестала задовольняти Офіс президента. Відставку Тимчук пов’язують також із тим, що регіональну політику на Банковій тепер курує не заступник голови ОП Кирило Тимошенко, а особисто Андрій Єрмак. Нещодавно він очолив президію Конгресу місцевих та регіональних рад при президенті. Новостворена організація має координувати взаємини центральної влади і місцевого самоврядування. Бенефіціаром звільнення Тимчук називають Вадима Слюсарєва, бізнесмена, колишнього прикордонника й радника ексзаступника голови ОП Сергія Трофімова, котрий відповідав за регіональну політику до Тимошенка. 

Одним з останніх рішень уже колишньої голови ОДА стало затвердження персонального складу конкурсного комітету, який визначатиме перевізників на міжміських і приміських автобусних маршрутах в області. Питання маршруток – одна з больових точок Харківщини. Адже робота перевізників без ліцензій – це величезна корупційна яма, через яку бюджет втрачає кошти, а пасажири – не мають жодних гарантій безпеки.

Хто наступним в’їде до головного кабінету на другому поверсі на Сумській, 64, поки що невідомо. Погодивши звільнення Тимчук, Кабмін не погоджував кандидатуру нового очільника області. У Харкові та Києві серед можливих наступників Тимчук називають Тетяну Єгорову-Луценко, колишню першу заступницю голови ОДА, а також СБУшника Володимира Верхогляда. За років президентства Януковича  він очолював Дніпропетровське управління СБУ, пізніше був офіцером з особливих доручень у групі радників і консультантів голови СБУ. За це його люстрували, але у 2020 році Окружний адмінсуд Києва скасував це рішення, зобов’язавши державу ще й сплатити Верхогляду 2,5 млн гривень.

 Наприкінці травня журналісти Bihus.Info повідомляли про візит Верхогляда до офісу Іллі Павлюка, бізнесмена, який має вплив на частину фракції "Слуги народу". Єгорову-Луценко пов’язують із уже згаданим Слюсарєвим. На парламентських виборах 2019 року Слюсарєв курував харківський штаб "Слуги народу", Павлюку тоді довірили координувати роботу близько десяти обласних штабів на Заході та Півдні України.

Поки що рішення щодо того, хто має очолювати Харківську ОДА, у Києві не озвучували. У понеділок, 16 серпня, Олександр Скакун має провести нараду щодо перерозподілу обов’язків між ним і рештою заступників – Романом Семенухою, Михайлом Черняком і Михайлом Харнамом. Антон Деньгуб, котрий разом із Тимчук приїхав до Харкова з Дніпра, після звістки про її звільнення пішов у відпустку.

Гойдалки в обласній раді: хто замість Товмасяна?

Минулого тижня обласна фракція "Слуги народу" виключила зі своїх лав голову облради Артура Товмасяна, якого НАБУ підозрює в причетності до вимагання мільйнного хабара у керівника одного з обласних КП. Разом із колегами з фракцій "Блоку Кернеса", "ЄС" і "ОПЗЖ" "слуги" ініціювали скликання позачергової сесії з метою зняття Товмасяна з посади й обрання нового голови облради. Депутатських підписів уже більше ніж достатньо для проведення засідання.

Але цей сценарій, схоже, дає збій. Під Олександра Попова, якого на посаду голови облради публічно запропонували в "Слузі народу", не зібрали голоси. Артур Товмасян, судячи з усього, добровільно складати повноваження, автоматично передаючи їх своєму першому заступникові Альберту Кононенку з "Блоку Кернеса", поки що не збирається. Тим часом за Товмасяна внесли 2,9 млн гривень застави, яку йому призначив Вищий антикорупційний суд минулого тижня.

У який бік хитнеться маятник, стане зрозуміло після того, як Офіс президента визначиться з новим головою ОДА. Із ним у Харкові зазвичай  обговорюють  кандидатуру голови облради задля уникнення можливих конфліктів і забезпечення ефективної роботи в подальшому.    

Підготовка до Дня Незалежності і Дня міста

Баланс сил і конструкція влади, що склалися в місті після минулорічних місцевих виборів, похитнулися. ОДА залишилася без повноцінного керівника, позиції голови облради похитнулися.

До виборів мера міста залишається два місяці, і секретар міськради Ігор Терехов, у якого встановилися конструктивні взаємини з керівництвом області, намагається використати цей час максимально ефективно для свого рейтингу. У фокусі уваги прийдешній День міста. Саме до 23 серпня прив’язано низку проектів, які курує в.о. мера. Цього тижня ухвалено план заходів, які мають стати ключовими темами місцевих новин.

Чи не найголовніший з них – відкриття реконструйованого зоопарку. Інтерес харків’ян до цієї події підігрівають новинами про те, як змінилося життя мешканців зоопарку з 2016 року, коли його закрили для відвідувачів.

Ще одним довгобудом, який обіцяють відкрити днями, є багаторівневий паркінг у саду Шевченка за ХНАТОБом, що мав запрацювати ще рік тому. Напередодні минулорічних виборів його активно рекламував Геннадій Кернес, але до завершення будівництва мер не дожив.

Будівництвом паркінга займалися фірми Анатолія Денисенка. Його ж "Авантаж", як з’ясувалося, став новим власником готелю "Національ" - колишньої резиденції Кернеса.

У Саду Шевченка вже запрацював ККЗ "Україна", який закривали на ремонт на два роки. Фасад будівлі оновили, зберігши автентичний вигляд. Роль "родзинки"  ККЗ грає відреставроване панно біля головного входу, створене  в 60-х роках минулого століття.

А от на фасаді міської ради 23 серпня з’явиться меморіальна дошка на честь Геннадія Кернеса.

Цього тижня прибула до Харкова перша партія турецьких автобусів Karsan, які поповнять автопарк Салтівського трамвайного депо. Вони курсуватимуть маршрутами на Салтівці, Основі, Олексіївці, у центральній та інших частинах міста. Квітневий візит Терехова до Туреччини для підготовки угоди з придбання та обслуговування автобусів штаб Михайла Добкіна використав для розповсюдження фейкової новини про те, що секретар міськради нібито "залишив Харків, де вирує коронавірсус, і відпочиває в турецькому готелі".  

Святкування Дня Незалежності порівняно з Днем міста традиційно привертає менше уваги міської влади, яка зазвичай обмежується участю у протокольних заходах. Але цього року держава відзначає 30-річний ювілей, і на загальнонаціональному рівні заплановано низку знакових подій. 23 серпня підняттям синьо-жовтого стягу над новозбудованою стелою на перетині Клочківської і Соборного узвозу відзначать День державного прапора.

До Дня Незалежності відкриють оглядовий майданчик на даху Держпрому, роботи на об’єкті вже майже завершено. Буквально за день до відставки його інспектувала Айна Тимчук.

Приводом пишатися рідним містом стане й участь танку «Оплот», створеного Заводом ім. Малишева, у військовому параді в Києві 24 серпня. Пройдуться центром столиці й харківські ветерани разом із побратимами з інших регіонів України.

Справа 2017 року і виправдальний вирок

Майже непомітним для харків’ян залишився виправдальний вирок, винесений генерал-майору Андрію Алімпієву. Уже підзабулося, як  у листопаді 2017 року тодішнього начальника Харківського національного університету ім. Кожедуба  гучно затримувало щойно створене Національне антикорупційне бюро. Йому оголосили підозру в розтраті на закупівлі палива і паливно-мастильних матеріалів. Генпрокурор Юрій Луценко навіть озвучував суму завданих державі збитків: 2,4 млн гривень.

Але в ході слідства факти корупції підтвердження не знайшли. Справу згодом перекваліфікували за статтею про "недбале ставлення до військової служби в особливий період" і передали її військовій прокуратурі Харківського гарнізону. У 2019-му справа опинилася в суді, і 10 серпня цього року Дзержинський райсуд повністю виправдав генерала. Суддя Ігор Семиряд зачитував вирок майже п’ять годин.

Через цю справу Алімпієв втратив посаду начальника ХНУПС і місяць був під вартою, поки за нього не внесли заставу в 1,5 млн. Вирок ще не набув чинності, і у прокуратури є місяць на його оскарження в апеляції.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.