Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Перші особи Харківщини порушують мовний закон

Фото: ХОДА
Серед тих, хто не завжди послуговується державною мовою, — Ігор Терехов та Олег Синєгубов.

Із 16 липня на порушників мовного закону чекатимуть попередження та штрафи. 

Закон про державну мову продовжують порушувати 25 посадовців України. Такі результати огляду щодо застосування державної мови посадовими особами, які інформують громадян в умовах дії в Україні правового режиму воєнного стану. Про це 13 липня повідомив уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь. 

"З одного боку огляд засвідчив, що здебільшого робочою мовою діяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій державної і комунальної форм власності є державна мова. Водночас послуговування недержавною мовою зафіксовано в діяльності деяких начальників військових адміністрацій, посадових осіб місцевих рад, керівників комунальних підприємств. Випадки використання недержавної мови траплялися як у телевізійних ефірах, так і в соціальних мережах і Telegram-каналах", — розповів він.

Послуговувались недержавною мовою:

  • вісім начальників військових адміністрацій, зокрема Харківської — Олег Синєгубов давав російською відеокоментар телеканалу FreeДом, який розмістили на офіційному Telegram-каналі військової адміністрації, 7.06.2022;
  • 15 посадових осіб органів місцевого самоврядування, серед них — Харківський міський голова Ігор Терехов, він говорив російською у коментарях в прямому ефірі марафону "Єдині новини #UАразом", 04.05.2022, 07.05.2022, 09.06.2022, 14.05.2022; відеосюжеті в ефірі марафону "Еспресо", 07.05.2022; коментарі журналістам в ефірі телеканалу "Суспільне. Харків", 04.06.2022; 
  • два керівники установ комунальної форми власності, у тому числі директор обласного перинатального центру Ірина Кондратова у відеосюжеті в ефірі марафону "Єдині новини #UАразом", 13.05.2022. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні пропонують називати вулиці іменами харківських філологів

Огляд проводив секретаріат уповноваженого з 01.03.2022 по 30.06.2022 шляхом вибіркового обстеження ефірного мовлення; офіційних сторінок центральних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, військових адміністрацій; на таких інтернет-платформах, як Youtube, Facebook, Telegram, а також через пошук за ключовими запитами із прізвищами керівників органів та їхніх заступників у мережі Youtube. 

"Застосування посадовцями недержавної мови, особливо в умовах війни, — це порушення прав громадян України. Зокрема, йдеться про ст. 9 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", відповідно до якої зазначені особи зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків. Також це порушення ч. 1 ст. 12 Закону, відповідно до якої робочою мовою діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій державної і комунальної форм власності, у тому числі мовою засідань, заходів, зустрічей та мовою робочого спілкування, є державна мова", — констатував уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

За його словами, зараз фіксується значно менше випадків використання недержавної мови в ефірах телевізійних каналів, окремі посадовці продовжують порушувати мовний закон.

"Вже з 16 липня такі дії можуть мати наслідки у вигляді адміністративних стягнень — попередження і штрафів”, — додав Тарас Кремінь.

Нагадаємо, що 16 липня набуває чинності підпункт 1 пункту 7 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону, яким вносяться зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення. Відтоді уповноважений зможе штрафувати посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування, керівників та працівників підприємств, установ та організацій усіх форм власності, інших фізичних осіб, які порушуватимуть Закон. За результатами складеного протоколу про адміністративне правопорушення можливе рішення про стягнення у вигляді попередження або штрафу від 3400 до 8500 гривень, якщо порушення вчинено вперше. Штраф за повторне порушення протягом року складає від 8500 до 11 900 гривень.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.