У Харкові скорочують чиновників: що означає велика чистка в ОДА?
Голова облдержадміністрації обіцяє звільнити кожного п'ятого чиновника і заощадити гроші на їх утримання. При цьому замість скасованих управлінь створюють нові і обіцяють набрати туди людей.
В "білому домі" на Сумській працює більше 900 чоловік. Практично кожен новий голова облдержадміністрації намагався реформувати апарат, але кількість чиновників від цього майже не змінювалася. Слідом за своїми попередниками перетрушувати відділи і департаменти взявся Олексій Кучер.
Заощадять на папері
17 червня голова ХОДА розпорядився скасувати сім структурних підрозділів і створити замість них шість нових. Відтепер не буде відділу забезпечення міжнародної діяльності, зате буде відділ діловодства, відділ управління персоналом просто змінить назву на управління роботи з персоналом, а сектор з питань виявлення корупції виведуть зі складу апарату в окремий підрозділ, який буде безпосередньо підпорядковуватися тільки голові облдержадміністрації. Завдяки таким пертурбаціям у Кучера сподіваються скоротити кількість чиновників на 190 осіб, залишиться всього 720 співробітників.
"Поки що це — максимальна кількість, а в майбутньому ми ще більше зменшимо адміністрацію. Економію поки що не рахували, але гроші будуть зекономлені однозначно тому, що на меншу кількість співробітників буде менше паперу витрачатися, витратних матеріалів на картриджі, менше потрібно буде купувати комп'ютерів, ноутбуків і так далі", — розповів KHARKIV Today керівник апарату ХОДА Володимир Клюцевський.
Володимир Клюцевський був призначений всього два тижні тому, а до цього керував апаратом ОДА в Херсоні і там теж займався реформою структури обладміністрації.
Економити за рахунок зарплат співробітників в ХОДА поки не планують, але збираються вирівняти оклади в різних департаментах.
"Створимо незалежний підрозділ для розподілу грошей між структурними підрозділами та РДА —позбудемось ситуації, при якій в одному структурному підрозділі співробітники отримують зарплату в 20 тисяч гривень, а в іншому — не більше 7 тисяч", — написав Олексій Кучер.
Подібні перетворення йдуть не тільки в ХОДА, але і в інших областях. Ще в 2016 році була створена стратегія оптимізації державної служби, по якій передбачалося звільнити 30% всіх чиновників. А напередодні президентських виборів минулого року Петро Порошенко обіцяв у разі перемоги скасувати голів адміністрацій і створити інститут префектів. Він не виграв, але і Володимир Зеленський від цієї ідеї не відмовився.
"Протягом минулого року Зеленський вносив, а потім відкликав проєкти закону щодо зміни Конституції. Зараз немає чітких меседжів про те, як буде реформована система державної влади на місцях. Незрозуміло, коли адміністрації будуть перетворені в офіси префектів — законопроєкт відкликаний", — розповіла KHARKIV Today політолог Юлія Біденко.
За її словами, Україні не потрібно 250 000 держслужбовців, як зараз, до того ж в ході децентралізації органам місцевого самоврядування перейде більша частина функцій, так що скорочення апаратів неминуче — з префектами або без.
Скандали і кадрова порожнеча
У структурі Харківської облдержадміністрації є проблеми важливіші, ніж зайва кількість службовців або непотрібні департаменти. В управлінні з питань молоді та спорту назріває корупційний скандал. Колишня співробітниця звинуватила керівництво управління у хабарництві.
"Шановний Олексій, звертаюся до вас як до голови ОДА. Чи знаєте Ви, що призначена в результаті конкурсу нова начальниця управління у справах молоді та спорту ХОДА разом із заступницею планували брати за перемогу в закупівлях 20% з переможців? А мене звільнили. Так як я відмовилася брати участь", — написала колишня чиновниця Альона Оліфіренко.
Розбиратися в ситуації буде керівник апарату.
"Ми домовилися зустрітися в п'ятницю, це питання принципове. Я з'ясую, що там були за схеми, і якщо виявиться, що вона професійна людина, я візьму її на роботу. Але я повинен перевірити інформацію", — пообіцяв Клюцевський.
Друга управлінська проблема Харківської облдержадміністрації — дефіцит потрібних співробітників при надлишку інших. У ХОДА бракує юрисконсультів, в Департаменті економіки та міжнародних відносин — 8 вакансій, в Департаменті науки і освіти — не вистачає чотирьох співробітників, включаючи директора. Фактично обезголовлений Департамент з питань охорони здоров'я, тому що призначений на цю посаду Вадим Іванніков то був звільнений, то відновився, то перебуває на лікарняному. Після звільнення Михайла Черняка губернатор залишився без профільного заступника з медицини та соціалки — в розпал епідемії коронавірусу. Перший заступник Валерій Погосян повернувся в банківську сферу ще в квітні і з тих пір йому не знайшли заміну.
"Олексій Володимирович намагається підібрати гідні кандидатури. Топ-менеджери будуть, це будуть люди сучасні з прогресивними поглядами", — обіцяє керівник апарату.
Якщо заступників можна призначити без конкурсу, то з рядовими, але необхідними фахівцями можуть бути проблеми. Під час надзвичайної ситуації, яка пов'язана з коронавірусом, не можна проводити конкурси на заміщення посад. Тому надлишок чиновників ризикує швидко перетворитися в їх дефіцит, і громадянам доведеться витрачати більше часу, щоб вирішити будь-яку задачу, яка вимагає участі держслужбовців.
Автор: Олена Павленко