Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

22 січня, 2021 - 17:53

"У Харкові працює більше 30 приватних будинків для літніх людей, їх потрібно легалізувати", — експерт

Приватні будинки для літніх людей, як правило, маскуються під готелі або комплекси для оренди нерухомості.

Люди гинутимуть в непристосованих пансіонатах для літніх людей доти, поки держава не узаконить цей ринок, вважає провідний експерт "Харківського інституту соціальних досліджень" Андрій Черноусов.

Після того, як на пожежі в приватному пансіонаті для літніх людей на Холодній горі загинуло 15 осіб, в Харкові анонсували перевірки подібних закладів. Фахівці Інституту виступають за те, щоб видавати ліцензії на право відкрити приватний будинок для літніх людей або хоспіс. Тривалий час вони вивчали державні і приватні пансіонати в рамках проєкту уповноваженого Верховної Ради з прав людини і в приватному порядку. Експерти дійшли висновку, що приватний сектор соціальних послуг потрібно не забороняти, а регулювати.

За даними Андрія Черноусова, в Харкові працює більше 30 приватних пансіонатів для літніх людей, їх необхідно легалізувати, щоб у пожежних та інших перевіряючих з'явилася можливість контролювати умови.

"Проблема не в тому, що хтось розміщує пансіонати в непристосованих приміщеннях, проблема — в державному регулюванні. Держава наша чомусь впритул не бачить попит на таку послугу і спроби бізнесу на цьому заробити. У цьому нічого поганого немає, це нормальна цивілізована практика — надавати медичні та соціальні послуги за гроші. Послуга дуже затребувана, люди місяцями стоять в черзі до державних пансіонатів", — розповів Черноусов KHARKIV Today.

дом престарелых
Приватні будинки для літніх людей часто маскуються під хостели. Фото: "Золотий час"

Якщо зараз закрити всі приватні будинки для літніх людей, їх жителів неможливо буде розмістити в державних закладах. За словами директора обласного Департаменту соцзахисту Юрія Шпараги, в області є 136 місць для таких людей, а за підрахунками експерта "Інституту соціальних досліджень", в приватних будинках в області проживає близько 1000 чоловік.

"Єдиний спосіб справитися з цією проблемою — врегулювати діяльність приватних провайдерів. Змінити систему регулювання ринку. Навіть якщо ми все закриємо, куди ми подінемо кілька сотень чи тисячу клієнтів? Повинен бути створений відповідний орган контролю за якістю надання соціальних послуг. Ці організації повинні бути ліцензовані, тому що це питання життя і смерті", — упевнений Андрій Черноусов.

В Україні існує навіть законодавча база, на основі якої міг би працювати такий регулятор. Це "Державний стандарт стаціонарного нагляду за особами, які втратили здатність до самообслуговування або не набули таку здатність".

"Якщо подивитися на це формально, там немає прямої заборони на те, щоб ці послуги надавали приватні фахівці або структури. Але і дозволу немає, а державні органи діють за принципом: що не дозволено — те заборонено", — говорить експерт.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зеленський оглянув згорілий пансіонат для літніх людей в Харкові

Приватні будинки для літніх людей, як правило, маскуються під готелі або комплекси для оренди нерухомості. Андрій Черноусов в ході дослідження бачив угоди з родичами клієнтів, які були оформлені як договори оренди кімнат.

Експерт упевнений: якщо не вивести з тіні цей бізнес і не ліцензувати його, в подібного роду пансіонатах і далі будуть гинути люди від елементарного недотримання правил пожежної безпеки. Він наводить як приклад пожежу 2016 року в приватному будинку в селі Літочки Броварського району під Києвом. У будівлі, переобладнаній під приватний будинок для літніх людей, загинули 17 чоловік. Власник будинку довго був під слідством, але ніхто так і не поніс кримінального покарання.

Простий текст

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.