Чи є життя після "Шаріте"? Геннадія Кернеса не бачили більше двох місяців
Останнього разу мера Харкова бачили на публіці в День міста, 23 серпня 2020 року.
Родичі мера і представники міськради кажуть, що Геннадій Кернес знаходиться в берлінській клініці "Шаріте". Він уже переміг коронавірус, але бореться з викликаними через нього загостреннями старих хвороб, які виникли після замаху в 2014 році. KHARKIV Today нагадує хронологію зникнення "найуспішнішого" мера України і наводить аналогічні випадки у світовій історії.
останнього разу Геннадій Кернес з'являвся на публці 23 серпня 2020 року на відкритті "сухого" фонтану в сквері на площі Свободи. У народі цю подію прозвали "коронавірусним фестивалем" — майже всі присутні були без масок і не дотримувалися соціальної дистанції.
Наступного дня, 24 серпня, в День Незалежності України, Геннадій Кернес участі в урочистостях не брав і на публіці не з'являвся.
7 вересня перший заступник міського голови Ігор Терехов розповів, що днем раніше разом з мером проінспектував відкритий після більш ніж чотирирічної реконструкції Комунальний міст. При цьому ні фотографій, ні інших доказів присутності мера на "інспекції" не було.
У понеділок, 14 вересня, після того, як в ЗМІ почали активно ходити чутки про захворювання мера, директор департаменту у справах інформації та зв'язків з громадськістю Харківської міськради Юрій Сидоренко повідомляв у телефонних коментарях, що з 10 вересня міський голова перебуває на лікарняному. При цьому він відмовився говорити, чи пов'язаний лікарняний з коронавірусом. Також не повідомлялося і про місцезнаходження Кернеса.
Тоді ж з'явилися чутки, що мер перебуває в комі. Однак Ігор Терехов відзначив, що "15 хвилин тому з ним спілкувався", спростовувавши інформацію про кому. Були чутки і про те, що на тлі коронавірусу у мера стався інсульт.
Наступного дня, 15 вересня, стало остаточно зрозуміло, що міський голова знаходиться в реанімації хірургічного відділення лікарні №17, якою керує його друг Дмитро Черепов. З самого ранку у лікарні зібралася велика кількість машин представницького класу, в їх числі були машини охорони Кернеса. Серед "гостей", які відвідали лікарню цього дня, були директор департаменту охорони здоров'я Харківської міськради Юрій Сороколат, директор КП "Ритуал" Євген Журавльов і молодший син мера Родіон Гайсинський. Останній був помітно схвильований.
У той же день Юрій Сидоренко скликав прес-конференцію, під час якої офіційно підтвердив, що у мера Харкова — двостороннє запалення легенів на тлі коронавірусу. Він зазначив, що стан мера оцінюється як стабільно важкий, але питання про лікування за кордоном не стоїть. Тоді ж директор департаменту зазначив, що від партії "Блок Кернеса — Успішний Харків" балотуватися в мери буде саме Кернес.
Однак вже пізно ввечері, 16 вересня, літак Bombardier Challenger авіакомпанії FAI rent-a-jet, яка спеціалізується на транспортуванні хворих, вилетів з Харкова до Берліна. Повідомлялося, що мера поклали до клініки "Шаріте". За традицією, інформація з'явилася не відразу, а тільки наступного дня. Про це розповів в соцмережах друг Кернеса — бізнесмен Павло Фукс.
До Берліна Геннадія Адольфовича супроводжував його син Родіон Гайсинський. Ніяких фотографій або відео-перебування Кернеса в клініці ніхто не надав — нібито у відділенні, де він знаходиться, заборонено використання гаджетів і засобів зв'язку. Однак родичі міського голови раз у раз почали публікувати на своїх сторінках в соціальних мережах знімки, зроблені поряд з клінікою, і повідомляти про стан здоров'я Геннадія Адольфовича фразами на зразок "з ним все добре".
Так, 22 вересня Родіон Гайсинський на своїй сторінці в Instagram написав, що стан мера значно покращився. Наступного дня, 23 вересня, друг Геннадія Адольфовича Павло Фукс спростував інформацію про те, що стан мера нестабільний. Він також повідомив про позитивну динаміку.
Цього дня партія мера офіційно всунула його на посаду міського голови на місцевих виборах 25 жовтня.
24 вересня Павло Фукс опублікував документ з "Шаріте", в якому директор клініки повідомив про стан здоров'я пацієнта на прізвище Кернес з Харкова.
"Шановні пані та панове, Геннадій Кернес з Харкова (Україна) знаходиться у нас на лікуванні. Він прогресує кожного дня, і ми сподіваємося на його повне одужання. З повагою професор, директор клініки Норберт Сутторп", — переклав Фукс документ в своєму Telegram .
28 вересня одне з центральних ЗМІ опублікувало коментар Кернеса щодо ситуації з бажанням Михайла Добкіна балотуватися на посаду харківського міського голови, щоб "підстрахувати" свого друга, який має проблеми зі здоров'ям, на той випадок, якщо той не зможе брати участі у виборчих перегонах. Міський голова повідомив, що не вважає вчинок Добкіна дружнім жестом.
"Це не допомога, а спроба використовувати чужий політичний капітал, щоб підсилитися самому, а не посилити мене під час виборчої кампанії. І виглядає дуже неблагородно. В останні роки ми навіть не вітаємо один одного з днем народження. І не засмучуємо один одного дружбою", — сказав мер.
Особисто з Кернесом автор матеріалу не спілкувалася. За її словами, коментар він передав через родичів.
Проходить ще кілька днів, і 2 жовтня Павло Фукс повідомляє: харківський міський голова переміг коронавірус.
13 жовтня директор клініки "Шаріте" Норберт Сутторп підписав ще один документ про стан Геннадія Кернеса, в якому говорилося, що він йде на поправку. При цьому він згадав, що "існує обов'язок збереження лікарської таємниці", тому інформацію про стан здоров'я пацієнта повідомляють тільки найближчим родичам.
Незважаючи на перемогу над коронавірусом, мер Харкова до цього часу знаходиться у ковідному відділенні. Про це 22 жовтня повідомив Родіон Гайсинський в соцмережах, коли пояснював, чому мер не може ні зробити фото, ні вийти в прямий ефір хоча б до дня виборів, 25 жовтня.
"Вихід в ефір поки неможливо зробити через технічні причини. Вхід до палати пацієнта дозволено тільки родичам — одна людина, один раз на день, на одну годину, при наявності спецпперепустки, в супроводі лікаря. Як тільки його переведуть з ковідного відділення до стаціонару, можна буде зробити інтерв'ю", — написав Гайсинський.
У неділю, 25 жовтня, в Україні відбулись місцеві вибори. За результатами екзит-пола, проведеного студією Савіка Шустера і телеканалу "Україна 24", Геннадій Кернес на виборах міського голови Харкова набрав 57,9%, забезпечивши собі перемогу вже у першому турі.
26 жовтня перший віце-мер Ігор Терехов заявив про те, що спілкувався з Павлом Фуксом. За словами останнього, Кернес вже знає про свою перемогу на виборах і готує відеоролик для харків'ян, а головне — планує найближчим часом приїхати до Харкова. Про строки знову жодного слова.
Того ж дня про Кернеса в своєму Telegram-каналі написав український журналіст Андрій Павловський. За його словами, в політичному істеблішменті Харкова йому повідомили, що чинний міський голова повернеться до міста 7 листопада. Відзначимо, що 6 листопада Центральна виборча комісія повинна оголосити результати виборів.
СКІЛЬКИ МОЖНА ТЯГНУТИ З РЕЗУЛЬТАТАМИ
Як записано у Виборчому кодексі,протягом 20 днів після оголошення результатів голосування обраний мер і депутати повинні подати до міської виборчої комісії заяви про реєстрацію.Якщо є поважні причини, тервиборчком може дати відстрочку. Її максимальний строк у законодавстві не встановлений, тому харківський випадок має всі шанси стати українським прецедентом.
За відсутності новообраного мера міськрадою буде керувати колектив депутатів. Згідно ст. 11 Регламенту Харківської міської ради, депутати обирають тимчасову президію з депутатів міської ради в кількості трьох-п'яти чоловік. Члени тимчасової президії почергово головують на пленарних засіданнях міської ради до обрання секретаря міської ради.Його кандидатуру повинен внести мер — і тут Харків може потрапити у безвихідну ситуацію відсутності влади. Визнати мера недієздатним і відсторонити від посади може тільки суд.
Останній запис в Telegram-каналі мера Харкова датується 15 вересня, днем, коли в міськраді офіційно підтвердили, що у Кернеса виявили коронавірус. Геннадій Адольфович подякував всім, "хто зателефонував, написав, передав побажання здоров'я" і сказав: "дякую, що не вірите пліткам".
"У Харкові у мене є вся необхідна допомога, поряд сім'я, команда, я впевнений, що скоро піду на поправку", — написав міський голова і наступного дня полетів до "Шаріте".
А ось на YouTube-каналі Геннадія Кернеса продовжують з'являтися нові відео. Так, за час відсутності міського голови в Харкові, він поповнився декількома випусками "Харківських історій", а ось наживо, на свіжих фото чи відео Геннадія Кернеса громадськість не бачила і не чула з 24 серпня. Це видається дивним, оскільки після поранення навесні 2014 року, перші фотографії з лікарняного ліжка з'явились вже через тиждень, а тривале мовчання не в стилі Геннадія Адольфовича, тем паче під час виборчого процесу.
ЯК ЗНИКАЛИ ПОЛІТИКИ
Зникнення політиків з поля зору громадськості не є радикально новим явищем. Так, навесні цього року "загубився" північнокорейський диктатор Кім Чен Ин. Японські ЗМІ у квітні навіть оголосили диктатора мертвим, а американські — про суттєве погіршення його здоров'я після операції на серці. Так, Кім Чен Ин навіть був відсутній на церемонії, присвяченій річниці з дня народження його діда Кім Ір Сена. Новин про нього не було протягом трьох тижнів. На початку травня керівник КНДР все ж з'явився на публіці — він взяв участь у відкритті заводу з виробництва добрив у Сунчхоні.
Після цього Кім знову зник на три тижні.
У березні 2015 року президент РФ Володимир Путін був відсутній на публіці 10 днів, що викликало у країні великий переполох відносно стану здоров'я глави держави. В мережі гуляли чутки про те, що Путіна більше немає серед живих, але 16 березня він з'явився перед журналістами.
Але є політики, яких Кернес все ще поки не зміг "переплюнути". Наприклад, кубинський лідер Фідель Кастро зникав більше ніж на рік. 30 березня 2015 року він з'явився на публіці після 14 місяців відсутності — до цього його бачили останній раз на відкриття культурного центру в Гавані рік тому. На фото, опублікованих у ЗМІ, він вітав членів делегації з Венесуели, які прибули на Кубу.
На той момент Фідель Кастро формально вже не керував країною. Після його відставки в 2008 році з посади голови Державної ради і передачі влади молодшому брату Раулю слухи про його смерть з'являлись періодично. Але уряд країни інколи публікував його фотографії, щоб ці слухи розвіяти. Помер Фідель Кастро у 2016 році. Йому було 90 років.
У світі також існує і прецедент, коли містяни обирали мертвого мера. У вересні цього року румунський політик Іон Аліман втретє став мером міста Девеселу, хоча помер за 10 днів до голосування. Смерть сталася від ускладнень, викликаних коронавірусом. Щоб вшанувати пам'ять політика, його залишили в списках, і більшість жителів міста віддали за нього свої голоси.
Повертаючись до нашого міського голови відзначимо, що харків'яни чекають на новини з "Шаріте" і появу Геннадія Кернеса "в ефірі". Поки новини повідомляють рідні і близькі мера. Виборча комісія вже зареєструвала Геннадія Кернеса в якості кандидата на посаду мера Харкова і незабаром надрукує виборчі бюлетені. Редакція KHARKIV Today бажає Геннадію Адольфовичу швидкого одужання і повернення до рідного міста.
Автори: Богдан Затула, Олена Павленко