Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

29 років референдуму за незалежність. Як голосували жителі Харківської області

Фото: KHARKIV Today
29 років тому на референдумі українці підтримали рішення про незалежність своєї держави.

86,33% жителів Харківської області були за незалежність України. 

1 грудня 1991 року відбувся Всеукраїнський референдум. Укрїнцям пропонували дати відповідь на таке питання: "Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?". Ствердно на це питання відповіли 90% громадян, які брали участь у голосуванні, на рефернедум прийшли 84% виборців. Тоді ж українці обрали першого президента — Леоніда Кравчука.

Тоді Україна здобула самостійність втретє за 350 років нашої історії — від Визвольної війни середини ХVІІ століття. Саме Всеукраїнський референдум наділив прийнятий Верховною Радою Акт проголошення незалежності України тією юридичною силою, яка дозволила затвердити: Радянський Союз як об’єкт міжнародного права перестав існувати, а на політичній карті світу з’явилася нова незалежна держава — Україна.

Окрім України, більше жодна республіка СРСР не проводила референдумів, які б підтверджували незалежність. Її проголошення, закріплене референдумом, поклало хрест на надіях зберегти Радянський Союз у колишній формі.

Найбільший відсоток підтримки незалежності України був на Західній Україні, на території Харківщини він склав 86,33%. Вже наступного дня, 2 грудня 1991 року незалежність України визнали Польща і Канада, 4 грудня — Литва і Латвія. Не було такого регіону, жодного населеного пункту, де ідея незалежності України не знайшла б підтримки більшості громадян.

Документ

Президент України Володимир Зеленський вважає, що слово "Незалежність" варто писати з великої літери — на знак поваги до всіх, хто боровся за неї століттями. 

"Хоч це й не передбачено правилами правопису, але я гадаю, що слово "Незалежність" варто писати з великої літери. На знак безмежної поваги до всіх, хто століттями за неї боровся, та як символ того, як багато вона для нас означає", — написав голова держави.

Він додав, вперше розповідаючи дітям, що таке Незалежність України, її суверенітет, свобода та самостійність, можна почути їхнє щире здивування: "А що, хіба може бути якось інакше?".

"На це запитання 29 років тому наше суспільство дало, без перебільшення, історичну відповідь. Понад 28 мільйонів голосів стали одним, потужним голосом українського народу, щоб промовити на весь світ: "Ми хочемо й будемо жити у своїй державі — у вільній Україні. Згодом ми зрозуміємо, що здобуття Незалежності не означає остаточного завершення боротьби. Що її потрібно захищати зі зброєю в руках, ціною власного життя", — зазначив Зеленський.

Президент наголосив, що Україна робить це сьомий рік поспіль. "Робимо все для настання миру та повернення своїх територій. Заради майбутніх поколінь та їхніх щирих здивувань: "А хіба може бути інакше, як вільна, єдина та незалежна Україна?", — написав Зеленський.

Голова держави запропонував задуматися про це й пам’ятати щоразу, "коли так кортить розпочати Facebook-баталію з власними співвітчизниками на тему "Хто більше, краще та правильніше любить Україну?".

"Головне ж сьогодні полягає у тому, що у нас є все необхідне, аби ми стали потужною та конкурентоспроможною країною. І Україна має всі шанси бути саме такою вже незабаром. Але це можливо за однієї простої умови — якщо всі ми разом докладемо для цього свої зусилля", — наголосив він.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.