Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Заплатять всі? Борги харків'ян за комуналку і штрафи будуть списувати автоматично

Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today
У Мін'юсті придумали ще один спосіб отримати гроші з неплатників.

З 6 липня банки можуть автоматично списувати з рахунків клієнтів борги на вимогу виконавчих служб, як приватних, так і державних, і за рішенням суду.

До автоматизації стягнення штрафів у Мін'юсті готувалися давно. Наказ Міністерства юстиції №1061/5 був підписаний ще 23.03.2021, але набув чинності тільки зараз.

Хто і як буде списувати борги?

Спочатку в Мін'юсті планували боротися тільки зі злісними неплатниками аліментів. Відповідний наказ, який дозволяв списувати борг з банківських рахунків, був зареєстрований ще у 2019 році, а вже через два роки до цієї категорії боржників додали інших. Гроші будуть списувати за:

  • несплачені штрафи;
  • штрафи за порушення ПДР;
  • борги за комунальні платежі.

Передбачається, що співробітникам виконавчої служби більше не потрібно буде місяцями ганятися за злісними неплатниками. Згідно з вищезазначеним наказом, алгоритм списання боргу буде таким:

  1. Співробітник виконавчої служби за допомогою Автоматизованої системи виконавчого провадження (АСВП) направляє у банки вимогу дати інформацію про рахунки порушника.
  2. Банк дає інформацію протягом години.
  3. Виконавець направляє в банки, де виявлені рахунки боржника, постанову про арешт коштів.
  4. Банк заарештовує кошти.
  5. Виконавець створює платіжну вимогу на примусове списання грошей.
  6. Банк списує гроші і перераховує їх виконавчій службі.
  7. Гроші потрапляють до стягувача.

Схема все ще включає досить багато операцій, але цю процедуру по тривалості не порівняти з чинною до сьогоднішнього моменту, коли паперове листування між виконавчою службою і банками могли тривати тижні і місяці. 

Инфографика
Інфографіка: Слово і діло

Раніше банки не завжди охоче йшли назустріч виконавцям і могли не надавати інформацію про рахунки боржників. Але у лютому 2021 року НБУ зобов'язав банки надавати інформацію про рахунки боржника та суму коштів на них.

У квітні до системи АСВП вже підключилися 7 банків:

  • ТАСкомбанк
  • ПриватБанк
  • Універсал Банк (зокрема, monobank)
  • Оксі Банк
  • Банк Восток
  • Індустріалбанк
  • ПроКредит Банк

Передбачається, що всі без винятку банки України будуть брати участь у цій системі.

Підводні камені

Нововведення Мін'юсту розв'язує руки комунальним підприємствам у боротьбі з боржниками. Саме за комуналку мешканці Харківської області винні найбільше. За даними регіонального управління Держстату за квітень 2021 року борг споживачів за комунальні послуги перевищує річний бюджет Харківської області.

Найбільший борг — за опалення і гарячу воду. Він перевищив 4 млрд 700 млн грн. За водовідведення харків'яни та жителі області заборгували 742 млн, майже стільки ж — за електрику, більше мільйона — за вивіз сміття. Бюджет Харківської області на 2021 рік становить 5 млрд 702 млн.

Автоматизація стягнення боргу зовсім не означає, що тепер всі ці борги будуть списані з рахунків. Багато чого буде залежати від активності юридичних служб самих комунальних підприємств, від того, як активно вони будуть звертатися до суду, а також від того, наскільки банки готові будуть співпрацювати з виконавцями на практиці.

"Цей інструмент боротьби з боржниками буде масовим настільки, наскільки охоче банки будуть давати виконавчій службі доступ до рахунків клієнтів. Для того, щоб стягнути заборгованість, потрібно для початку дізнатися, чи є у боржника рахунок і в якому він банку відкритий. Поки що складно сказати, наскільки ефективно це буде працювати", — прокоментував нововведення KHARKIV Today експерт з питань ЖКГ, керівник Асоціації професійних управителів нерухомості Андрій Никончук.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Земля на продаж, надбавки до пенсії і податок на квартири. Що зміниться у житті Харкова і України у липні

Штрафи за порушення правил дорожнього руху українці зазвичай платять куди більш дисципліновано, ніж комуналку, тому більшість водіїв взагалі не помітить нововведень, а багатьом нова система навіть сподобається, упевнений юрист Харківського автоклубу, адвокат Денис Журавель.

"Комусь навпаки буде зручніше, якщо штраф спишеться автоматично. Навіть думати не треба про те, як його оплатити. Середньостатистичний порушник правил зазвичай турбується про те, щоб вчасно штраф сплатити, тому що потім його доведеться платити у подвійному розмірі, тому більшості автомобілістів ця ситуація просто не торкнеться. Якщо говорити в цілому і усереднено — це більш революційний підхід", — заявив юрист KHARKIV Today.

За словами адвоката, він досі у своїй практиці стикається з людьми, які не мають жодного рахунку в банку, весь дохід отримують "чорним налом", живуть не за адресою реєстрації і користуються автомобілем за дорученням, тому "дістати" таких боржників буде як і раніше важко. Але для боротьби з ними працюють інші інструменти, наприклад, заборона на виїзд за кордон.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.