Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Замінували площу Ямайки. Чому звільнення Харківської області від боєприпасів триватиме десятиліттями

Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today
Половина території регіону вважається потенційно небезпечною.

Розмінування Харківської області триватиме десятки років. Увесь цей час не тільки звільнені з окупації райони, а й харківські Лісопарк та Північна Салтівка лишатимуться умовно небезпечними зонами.

Половина Харківщини вважається територією, що засмічена мінами та нерозірваними боєприпасами. Це не тільки ті землі, які були під окупацією, але й райони, біля яких тривали бойові дії. Росіяни здебільшого мінували дистанційно, стріляючи протипіхотними та протитанковими мінами з польової артилерії. 

Такого немає ніде у світі

За даними обласної військової адміністрації, 12 000 квадратних кілометрів Харківської області вважаються потенційно замінованими. Це — безпрецедетний випадок у світовій історії. Площа замінувань приблизно рівна розміру таких країн, як Ямайка чи Північна Ірландія.  

В основному міни знаходять на деокупованих територіях, їх кількість вражає іноземних експертів. Наприклад, за даними голови обласного управління ДСНС Олександра Волобуєва, під час розмінування ділянки площею 200 квадратних метрів на Граківському напрямку біля Чугуєва знайшли 250 мін

"Так, як обсипав нас ворог, — такого немає ніде в світі", — каже Олександр Волобуєв.

В основному ворог під час відступу мінував комунікації, особливо складна ситуація вздовж ліній електропередач, а також автомобільних шляхів. Люди часто знаходять вибухівку на власних подвір'ях. 

міни
Найбільш замінована північ області. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today 

"Ми отримуємо до 800 заявок на розмінування щодня, в основному з півночі, наприклад, з Липців, де багато дач, куди люди зараз повертаються", — розповідає очільник обласного управління ДСНС.

Після деокупації на звільнених територіях сталося 137 випадків підриву цивільного населення, загинуло 24 особи, отримали поранення 113 чоловік. Але ті райони, що не були під окупацією, також потенційно небезпечні, бо ворог застосовував системи дистанційного мінування.

"Летить звичайна ракета "Ураган", замість касет в ній міни. Вона розкривається у повітрі і розсипає міни. Їх розкидали тоді масово, вони дуже неточні, вона, ця міна, може лежати де завгодно", — пояснив  механізм такого мінування начальник обласного управління Нацполіції Володимир Тимошко.

Так росіяни мінували у тому числі й Харків. Навесні 2022 року вони стояли майже впритул до міста та засипали його ракетами. За даними поліцейських, протипіхотні та протитанкові міни знаходили на території 602-го мікрорайону у напрямку виїзду в бік Старого Салтова, на Північній Салтівці (вулиці Бучми та Наталі Ужвій), на Олексіївці біля Окружної дороги, на П'ятихатках та в Лісопарку, а також на території екопарку. У цих місцях категорично заборонено ходити на пікніки в лісосмуги.

Арсенал, який застосовували окупанти, найрізноманітніший — від  крихітних мін-пелюсток до великих протитанкових мін (див. інфографіку). Крім того, на території Харкова та області можуть бути й нерозірвані звичайні боєприпаси. Через кілька тижнів поля та лісосмуги покриються травою і міни стануть майже непомітними, хоча і зараз боротися з деякими з них важко.

графіка
Інфографіка: Микита Лисенко/KHARKIV Today 

"Найбільшу загрозу становлять міни в пластиковій упаковці — протитанкові. На жаль, їх неможливо виявити металошукачем, лише візуально. Після зими багато з цих мін, які були розкидані дистанційно, знаходяться під землею — їх навіть побачити важко", — каже Володимир Тимошко.

Саме тому поліцейські закликають найбличжим часом утриматися від пікніків на природі, риболовлі, походів до лісу, особливо на територіях, які були під окупацією чи недалеко від лінії фронту. Єдиний район області, який може вважатися  безпечним, — Красноградський, там бойових дій та обстрілів не було зовсім, лише поодинокі ракетні обстріли. В усіх інших хоча б одна громада є потенційно замінованою або засміченою вибухівкою.

19 років на розмінування екопарку

Повне розмінування Харківської області займе кілька десятиліть. Рятувальники наводять приклади Другої світової війни: тоді масштаби засмічення були меншими, з того часу минуло майже 80 років, а нерозірвані снаряди досі знаходять у городах. Точних термінів розмінування не називають ані в ДСНС, ані в поліції — все залежатиме від кількості саперів.  

"Наприклад, екопарк має 140 гектарів території. Машинним розмінуванням ми там зайнятись не можемо, бо там практично ліс. Вручну сапер за світовий день може розмінувати до 10 кв. м. — більше не можна за нормативами. Один розрахунок з п'яти чоловік буде там працювати 7000 днів", — пояснив принцип роботи саперів Олександр Волобуєв.

Зазвичай, важливі ділянки — а це, насамперед, лінії електропередач — розміновує не один розрахунок. Саме згуртована робота та допомога піротехніків з інших областей дозволила відновити електропостачання в Балаклії лише за місяць після окупації, у більшій частині Куп'янського та Ізюмського районів — за кілька місяців. Ця робота йде досі, без електрики в області ще лишаються 15 000 абонентів.

сапер
У квітні на допомогу саперам приїдуть колеги з інших областей. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today 

Зараз на Харківщині розмінуванням займаються близько 150 саперів ДСНС та більше 50 одиниць техніки.

"Потреба значно більша — сотні таких спеціалізованих машин. Ми проводимо зустрічі на цю тему з міжнародними партнерами. Фонд Уоррена Баффета хоче дати нам експериментальні дрони, які будуть з повітря наносити міни на карту. Ця техніка проходить сертифікацію в США, як тільки пройде — надійде на територію Харківщини", — пообіцяв голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мешканців Харкова та області закликають не ходити на кладовища

Розмінування взимку сповільнили погодні умови — коли промерзає ґрунт, саперам важко працювати. Але через тиждень у Харківську область прибуде зведений загін піротехніків з інших регіонів, усього працюватиме понад 300 чоловік — удвічі більше, ніж зараз. Також у квітні на підмогу очікують і сапери поліції — до них приїде зведений загін з 60 чоловік. Рятувальники та поліцейські працюватимуть за спільним планом. Але навіть таке значне посилення розрахунків не дозволить розмінувати поля та лісосмуги хоча б за кілька років, бо основну увагу вибухотехніки зосередять на розмінування шляхів та об'єктів інфраструктури. Тож ліси та поля Харківщини на десятиліття перетворюються на "зону відчуження". 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.