Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Як у Харкові та області можна буде отримати компенсацію за зруйноване житло

Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today
У Харкові більше 1500 будинків постраждали від прямого влучання ракет та снарядів.

Верховна Рада ухвалила законопроєкт, який встановлює порядок компенсації за зруйновані будинки та квартири від держави. Правозахисники сумніваються в його ефективності до завершення війни, але законодавці запевняють, що закон працюватиме, а гроші постраждалим заплатять за рахунок репарацій від Росії. 

Держава обіцяє дати гроші за зруйноване житло. Народні депутати визначили порядок надання таких виплат. Компенсацію отримають лише люди, чиї квартири, будинки, кімнати в гуртожитках повністю зруйновані. На інше майно ця програма не поширюється.

Люди, у яких під час бойових дій було зруйноване житло, мають надію отримати компенсацію від держави. Порядок її надання прописаний у законопроєкті №7198, який Верховна Рада ухвалила у другому читанні. Закон поки що не вступив у силу, але немає сумнівів, що Президент його підпише.

Хто має право на компенсацію?

Люди, що втратили житлове майно під час бойових дій. До такого майна віднесли квартири, інші житлові приміщення (наприклад, кімнати у гуртожитках), будинки садибного типу, садові та дачні будинки, об'єкти будівництва, у яких зведені опорні та зовнішні конструкції. Гаражі, склади, офісні та інші нежитлові приміщення до переліку не входять.

Депутати обіцяють компенсацію лише тим, хто втратив житло під час повномасштабного вторгнення Росії. За розбомблені квартири, що знаходились на окупованій території до 24 лютого 20224 року, платити не будуть. Також нічого не отримають особи із санкційних списків, із судимістю за вчинення злочинів проти основ національної безпеки та їхні спадкоємці.

На компенсацію мають право лише фізичні особи та об'єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Юридичним особам їх не даватимуть. Депутати встановили і пріоритет: у першу чергу сертифікати на придбання житла отримають багатодітні родини, особи з інвалідністю I та II груп та учасники бойових дій. 

Як отримати сертифікат?

Для початку потрібно подати заяву на компенсацію. Зробити це можна буде як онлайн, через застосунок "Дія", так і в паперовому вигляді у ЦНАПі чи в управлінні соцзахисту населення. До заяви надається документ, що підтверджує право власності на житло, або, у разі подання заяви спадкоємцем  — документ про смерть власника.

житло
Інфографіка: Микита Лисенко/KHARKIV Today 

"Протягом 30 днів ця заява має бути розглянута, проведено огляд зруйнованого житла, визначено суму компенсації та прийнято рішення щодо її надання. Ми свідомо передбачили такий достатньо короткий строк розгляду заяви та прийняття рішення, аби не перетворити політику компенсації в затягнутий, неефективний процес", — повідомив очільник Міністерства інфраструктури України Олександр Кубраков.

Якщо житло знаходиться в районі бойових дій або під тимчасовою окупацією, термін розгляду заяви та прийняття рішення може бути продовжено ще на 30 днів. Очевидно, що в цьому випадку довести руйнування буде важко.

"Ви можете спробувати зв’язатися із сусідами чи знайомими, які знаходяться на таких територіях. Якщо вони підтвердять, що житло знищене чи пошкоджене, то ви можете розпочинати процес підготовки до отримання компенсації. Проведення фото- та відеофіксації руйнувань є бажаним, але не обов’язковим етапом фіксації завданих  житлу руйнувань", — пояснює керівниця програми "Правова безпека власності" Українського інституту майбутнього Ольга Оніщук.

З більшістю окупованих міст та сіл майже немає зв'язку, деякі з них, наприклад, Грушуваха у Куп'янському районі, повністю знищені, тож очевидно, люди, що врятувалися звідти, зможуть подати заяву на компенсацію лише після звільнення цих територій. 

Що обіцяють дати?

Гроші "на руки" у якості компенсації не даватимуть. Комісія, яка проведе оцінку знищеного майна (порядок цієї оцінки ще треба буде затвердити окремо) видасть громадянину сертифікат — документ, що підтверджує гарантії держави профінансувати придбання квартири або іншого житлового приміщення. 

"Варіант з фінансуванням будівництва нового житла діятиме лише у випадку приватних будинків. Адже побудувати окрему квартиру неможливо — вона в будь-якому випадку буде знаходитися в багатоповерховому будинку. Тому власник зруйнованого житла зможе отримати на вибір або сертифікат для купівлі чи інвестиції в будівництво житла, або кошти на рахунок, які можна буде використати на відновлювальні роботи та придбання будівельних матеріалів на відновлення свого житла", — пояснила голова Комітету ВРУ з питань організації держвлади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Харкові побудують два нових мікрорайони для людей, які втратили житло під час війни

У Харкові побудують два нових мікрорайони для людей, які втратили житло під час війни

Кошти з сертифікату можна буде витратити протягом 5 років. Житло можна придбати не лише в тому місті чи селі, де його зруйнувала російська армія, а й в будь-якому іншому. Якщо державної компенсації не вистачить на придбання квартири чи будинку, власник сертифікату матиме право доплатити власні кошти. 

Підводні камені

Експерти "Харківської правозахисної групи", що з 2014 року допомагає українцям, що постраждали внаслідок російської агресії, отримувати компенсацію, мають сумнів у тому, що програма діятиме саме так, як передбачає законопроєкт. Насамперед тому, що термін у 30 діб, визначений для розгляду заяви — закороткий. Харківська правозахисна група допомагає громадянам фіксувати збитки за іншою процедурою — шляхом початку кримінального провадження, у якому власника майна визнають потерпілою стороною.

"На прикладі того, як вже проходять огляди пошкодженого майна зараз, ми розуміємо, що це нереально. Деякі комісії працюють місяцями, і люди знають, що якщо вони подають заявку зараз, то комісія буде працювати тільки влітку.  Друге питання — де брати гроші? Зараз вже мільйони людей залишились без житла. Лише в нас уже тисячі звернень", — пояснила KHARKIV Today юристка ХПГ Таміла Беспала.

У Кабміні кажуть, що гроші братимуть із спеціального фонду.

"Ми вже маємо близько 17 мільярдів гривень заарештованих активів російських банків, які в 2022 році Фонд гарантування вкладів фізосіб перерахував до Фонду ліквідації наслідків збройної агресії. Зараз працюємо з міжнародними партнерами, аби, по-перше, прискорити процес передачі арештованими ними активів, і, по-друге, залучити донорські та кредитні кошти для компенсації", — розповідає Олександр Кубраков.

ремонт
Харків'янам радять зберігати чеки за ремонт. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

У Харківській міськраді поки що не коментують ініціативу уряду, але радять містянам, чиє житло постраждало від обстрілів, фіксувати усі витрати на ремонт.

"З прямими влучаннями в Харкові більше 1500 будинків. Це пошкодження вище середнього. Програму по компенсації не можу коментувати, бо вона не міська. Обов'язково усім потрібно реєструватися, а якщо щось самі зробили, то зберігайте чеки, фото, відеофксацію. Щоб не було так, що люди зробили, але не змогли отримати компенсацій",  — радить заступник директора департаменту ЖКГ міськради Євген Пасенов.

Закон має бути підписаний Президентом та набере чинності через два місяці з дня його офіційного опублікування. Протягом цих двох місяців Уряд врегулює процедуру реалізації Закону. 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.