Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Хто заплатить за знищені будинки? Як домагатися компенсації за втрачене майно

Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today
Подати заявку на компенсацію можна кількома способами.

Президент України Володимир Зеленський пообіцяв громадянам, що держава "компенсує кожен метр втраченої нерухомості". Поки що механізм компенсацій не розроблений, але подати заявку можна вже зараз.

У Харкові під час війни так чи інакше постраждали 3482 будинки, приблизно 1000 з них — приватні, решта багатоквартирні. Близько 500 із цих багатоповерхівок не підлягають відновленню. У передмісті масштаб руйнувань ще більший. Громадяни мають можливість отримати компенсацію за все втрачене майно.

Три способи заявити про шкоду

Є кілька способів зафіксувати завдані збитки. Найпростіше це зробити самостійно через застосунок "Дія": у меню послуги слід вибрати "Пошкоджене майно", а після того, як дані про житло завантажаться з електронного реєстру, визначити рівень руйнувань, вказати дату, додати фото та відео.

Аналогічну процедуру можна повторити офлайн разом з нотаріусом або у Центрі надання адмінпослуг. І далі треба лише чекати, доки держава визначить порядок оцінки та компенсації за втрачене майно.

Можна піти складнішим, але й надійнішим шляхом — домогтися від правоохоронних органів початку кримінального провадження, у якому власника майна визнають потерпілою стороною. Допомогу в цьому пропонують юристи "Харківської правозахисної групи". Для цього потрібно:

  • зателефонувати до поліції та повідомити про пошкодження;
  • подати заяву до ДСНС з проханням скласти акт про пошкодження майна;
  • якщо у ДСНС акт не складають — це можна зробити самостійно у довільній формі, попросивши підписати акт двох-трьох сусідів;
  • звернутися до юриста ХПГ та за його допомогою скласти заяву про злочин;
  • подати заяву до Офісу генпрокурора через єдину платформу

За словами юристів Харківської правозахисної групи, за цією схемою у поліції регіону відкрили понад 75 кримінальних проваджень.

До перерахованих вище дій можна додати й експертизу Національного наукового центру ім. Бокаріуса, який пропонує провести будівельно-технічну та транспортно-технічну експертизу вашого постраждалого майна. Фахівці визначать суму матеріальних збитків для громадян та організацій. Цей спосіб коштує грошей — година роботи експерта коштуватиме 205 гривень. У "Харківській правозахисній групі" кажуть, що експертиза зайвою не буде, але на даному етапі можна обійтися без неї.

"В Інститут імені Бокаріуса можна звернутися вже тоді, коли справа дійде до компенсації збитків. Я відштовхуюсь від практики Європейського суду з прав людини — ми робимо оцінку на тій стадії, коли вже йдеться про виплати. Суд може тривати роками, за цей час зміняться ціни та курси валют", — пояснила KHARKIV Today юрист ХПГ Таміла Беспала.

Механізму компенсації поки що немає

Одна річ — подати заяву, інша — отримати компенсацію. В Україні не розроблено механізму виплат постраждалим. Законопроєкт про компенсацію за пошкоджене війною житло Верховна Рада поки що прийняла лише у першому читанні. Передбачається, що насамперед ці компенсації виплатять багатодітним сім'ям, людям з інвалідністю І та ІІ груп, а також учасникам бойових дій. Через цю законодавчу невизначеність не можна сказати, який спосіб фіксації руйнувань буде оптимальним.

"Якщо "Дія" працюватиме, то цей спосіб буде більш простим, ніж той, який пропонуємо ми. Але згідно законопроєкту ми бачимо, що компенсації передусім отримуватимуть люди певних категорій. Решті не треба нехтувати й іншим варіантом", — каже Таміла Беспала.

авто
Компенсацію можна отримати не лише за житло, а й за транспорт. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

За способом, запропонованим правозахисниками, можна вимагати компенсації не лише за зруйноване житло. Також можна вимагати компенсації за отримані травми, загибель близьких або навіть незаконну депортацію на територію РФ.

"З останнім ми зіткнулися вперше, таких випадків у нашій практиці раніше не було. Наразі є п'ять таких проваджень", — розповідають правозахисники.

У разі травм, загибелі рідних чи незаконного вивезення за кордон передбачено компенсацію моральної шкоди. Тоді краще звертатися до Європейського суду з прав людини, оскільки такі збитки оцінюються вище, ніж в українських судах. Щоправда, справи в ЄСПЛ розглядаються роками.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Де у Харкові будуватимуть нові будинки для жителів Північної Салтівки

У заподіянні всіх видів збитків винна Російська Федерація, але очевидно, що провину свою агресор не визнає. Тому компенсуватиме всі втрати Україна. Створено кілька фондів, куди надійдуть гроші від продажу заарештованого російського майна у нашій країні та за кордоном.

Зрештою, все залежатиме від того, з яким результатом закінчиться війна. До завершення бойових дій чекати на виплати не доводиться.

Куди звертатись за допомогою?

Юристи "Харківської правозахисної групи" пропонують безкоштовну допомогу у фіксації руйнувань. Консультацію можна отримати за телефонами:

+380 50 405 30 15

+380 99 302 77 47.

Інститут Бокаріуса: (057) 372-08-91.

 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.