Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Хліб під обстрілами. Як росіяни полюють на урожай у Харківській області

Фото: ХОВА.
Щороку з початку великої війни аграрії втрачають техніку через ворожі обстріли.

Сотні гектарів випаленої пшениці, знищені комбайни та склади, збитки на мільйони. Росіяни намагаються постійними обстрілами завдати максимальної шкоди сільському господарству Харківщини. Трактор у полі у прифронтових громадах перетворився на таку саму мішень для ворога, як і військова техніка.

Минулого тижня росіяни спалили майже 500 гектарів полів із пшеницею у Харківській області. А ще за тиждень перед цим згоріло майже 200 гектарів. Липень — місяць, коли вже четвертий рік поспіль фермери регіону найбільше страждають від обстрілів. 

"Працюють на свій страх і ризик"

Цього місяця ворожі атаки на сільгосппідприємства посилюються, і не випадково — аграрії збирають урожай ранніх зернових. Прицільні обстріли на поля почастішали приблизно два тижні тому. 1 липня росіяни вдарили  по Балаклії, горіла пшениця. У той же день внаслідок спрямованої атаки на фермерські господарства в селах Борівське та Волоська Балаклія Шевченківської громади та Куп'янського району поранення отримали працівник аграрної фірми та місцевий пенсіонер.

Минулого року посилено обстрілювати поля теж почали в липні, коли комбайни вийшли збирати врожай. Росіяни гатили як по північному прикордонню, так і по східних громадах. Як писав KHARKIV Today, 1 липня минулого року обстріляли поле в селі Карасівка за 20 км від кордону, того ж тижня постраждало кілька господарств у Куп'янському районі. 

Якщо у перші роки війни росіяни підпалювали поля переважно запалювальними снарядами, то зараз в хід іде все підряд. 

"Є і удари КАБами, і з РСЗВ та fpv-дронами. Найбільше обстрілюють поля на Ізюмщині та в Куп'янському районі", — розповів речник  ДСНС у Харківській області Євген Василенко. 

поле
Минулого тижня росіяни підпалили 10 полів в області. Фото: ДСНС

Шевченківська громада — саме з таких, що потерпають від російських атак. Село Новомиколаївка, де знаходиться найсхідніший старостинський округ громади — всього в 26 км від Куп'янська, де обстріли не припиняються ані на день. Але, на відміну від центру района та його околиць, сільським господарством у Шевченковому займаються, хоча ця справа стає все більш ризикованою. Наприклад, 13 липня ворог скинув КАБ на поле у у самому центрі громади.

"Шахеди", РСЗВ "Торнадо-С" періодично до нас прилітають, бувають і жертви. Слідкують люди за повідомленнями про повітряну тривогу і на свій страх і ризик прибирають поля — ну а що ще можна робити?" — повідомив KHARKIV Today начальник Шевченківської селищної військової адміністрації Сергій Старіков.

Кілька фермерських господарств цього року не засівали свої поля — подумали, що працювати в таких умовах надто ризиковано. Інші закінчують збір ранніх зернових. Подекуди аграрії скаржаться на врожай: пшениця восени примерзла на полях і не дала другого кущення, через це — зниження врожайності. 

Відновлюють знищену техніку

Окрім пшениці, важлива мішень для ворога — дороговартісна техніка, без якої врожай не зібрати. 8 липня окупанти атакували безпілотником комбайн, що косив збіжжя у полі біля селища Борова. Він повністю згорів. Відновити таку техніку швидко по кишені далеко не всім аграріям, адже, наприклад, така машина фірми John Deere коштує приблизно 2-4 млн грн.

комбайн
Комбайн у Боровій згорів повністю. Фото: ХОВА

Тактика полювання на техніку теж не нова, як і підпалювання полів. Минулого жовтня у Дергачах росіяни скинули КАБ на місцеве агропідприємство. Згорів ангар, а в ньому — вже повністю зібраний урожай, який фермер збирався продати. Тоді аграрій також втратив трактори та комбайни.

"Фермери частково відновили техніку та проводять роботи", — розповів KHARKIV Today начальник Дергачівської міської військової адміністрації В'ячеслав Задоренко.

За його словами, цього року ворожих атак на поля пшениці та майно аграріїв, на щастя, поки не було. Але майже всі поля в громаді стоять пусті. Фермери працюють лише поблизу Дергачів та села Безруки.

"Інші населені пункти посівну кампанію не проводили. У 2022 році після звільнення засіяли озимі Слатине і Прудянка, але ворог почав застосовувати удари фосфорними зарядами, тому роботи там припинилися", — каже Задоренко.  

Більшість підприємців із прикордоння припинили діяльність, але є й такі, що продовжують працювати на новому місці. Наприклад, підприємство "Промінь" з села Ветеринарне переїхало у Дергачі. Власник Володимир Небоженко орендував 300 гектарів та веде посівну, перевіз із собою й працівників, аби зберегти колектив, бо має надію колись знову повернутися в своє село. 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.