Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Як не згоріти від холоду. У Харківській області почастішали побутові пожежі

Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today.
Влітку головною причиною пожеж були обстріли, зараз — короткі замикання.

Кількість пожеж у жовтні зросла. Причина більшості з них — короткі замикання через перенавантаження мережі та спроба людей зігрітися приладами, які для цього не призначені.

Відсутність електрики по кілька годин на день не лише робить життя харків'ян дискомфортним, а ще й створює загрозу для життя. У часи "блекауту" люди починають використовувати для обігріву не пристосовані для цього прилади, а вночі, коли світло є — зарядити всі акумулятори.  

Не можна залишати на зарядці навіть смартфон

Влітку більшість викликів рятувальники отримували після ворожих обстрілів. Зараз їх поменшало, але з'явилися традиційні осінньо-зимові проблеми — короткі замикання та необережне поводження з вогнем. Наприклад, минулої доби підрозділи ДСНС один раз виїжджали гасити полум'я після ворожої атаки, вісім — на пожежі, зумовлені іншими причинами. 

"Я не можу сказати, що кількість таких пожеж зросла різко, але у порівнянні з вереснем їх більше", — прокоментував ситуацію речник ДСНС України в Харківській області Євген Василенко.

Одна з них — електроприлади, які лишають на зарядці без нагляду. Зараз люди використовують багато ліхтариків, ламп на акумуляторах та пауербанків — ними зручно користуватись під час відключення світла, але такі прилади потребують довгої підзарядки. Зазвичай, їх вмикають у розетку вночі — щоб вранці, до часу щоденного відключення світла, вже використовувати. Нещодавно такий прилад став причиною пожежі у квартирі на вулиці Пушкінській. Старі будинки особливо вразливі до коротких замикань, якщо в них не була замінена система електропроводки.

Рятувальники рекомендують вимикати з розеток усі електроприлади на ніч і коли нікого немає вдома (це не стосується холодильників). Зараз, коли трапляються аварійні відключення світла, бувають перепади напруги в мережі, які можуть спричинити коротке замикання.

"Навіть мобільні телефони не можна лишати на зарядці на всю ніч. У нас були випадки, коли горіли смартфони", — каже Євген Василенко.

Ще одне джерело небезпеки — обігрівачі. У "Харківобленерго" нагадали правила користування ними: найголовніше — не застосовувати саморобні або несертифіковані прилади.

обігрівач
Інфографіка: Микита Лисенко/KHARKIV Today

Важливо не затискати провід, не накривати обігрівач тканиною, не вмикати його через трійник разом з іншими приладами і тримати якнайдалі від меблів.

Якщо пожежа через обігрівач все ж таки трапилась, його необхідно вимкнути з розетки, а після цього — накрити мокрою ганчіркою або ковдрою. Ні в якому разі не можна гасити прилади водою. 

Газ — лише для приготування їжі

Після того, як росіяни почали обстрілювати об'єкти інфраструктури, а Україна після цього на цілі дні лишалась без електрики, люди в соцмережах почали ділитися лайфгаками про те, як зігрітися без обігрівача. Частина з цих порад стосувалася газових плит — радили гріти на вогні цеглини або лишати газ увімкненим. 

У Балаклії такий метод закінчився трагедією. Минулого тижня в одній з квартир міста вчаділа ціла родина: 59-річна жінка, 34-річний чоловік та дівчата віком 6 та 13 років. 

"Через низьку температуру в оселі сім’я іноді включала газові конфорки в якості підігріву. Працівники Державної служби з надзвичайних ситуацій та газової служби під час огляду встановили, що у квартирі газова витяжка засмічена та не функціонувала", — розповіли поліцейські.

Зараз саме час перевірити, чи нормально працюють витяжки. Та навіть якщо вона є, рятувальники категорично не радять вмикати газ для обігріву — такі плити годяться лише для приготування їжі. Щоб зігрітися, можна частіше готувати або гріти чай. 

Зараз мешканці багатоповерхових будинків без газового опалення часто використовують портативні туристичні пічки з балонами для того, щоб зварити обід. Для таких пічок продають балони ємністю 2, 5 та 7 літрів. Більший не варто брати з міркувань безпеки, готувати краще на балконі або відкривши вікно на провітрювання. 

Великі газові балони, як і пічки-буржуйки, тримати в квартирах не тільки небезпечно, а й незаконно. 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.