Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Вибори, топи, одоробла. Як Харків прожив 2021 рік

Коллаж: Никита Лысенко.
2021 запам'ятається харків'янам епідемією, виборами і новими будівництвами.

Вибори міського голови, чехарда голів адміністрації, відкриття нових парків — і це все на тлі рекордної смертності від коронавірусу і нових карантинних обмежень. KHARKIV Today згадує чим вразив 2021-й.

Час змін — таким був рік у Харківській області.Змінювалися голови ХОДА та облради, головні крісла регіону довго порожніли. Більшу частину року прожив без міського голови і Харків. Вибори та кадрова плутанина підігріли політичне поле області. Літо і осінь пройшли у виборчих скандалах, а в цей час коронавірус забрав сотні життів, спортсмени завойовували медалі, відкривалися парки та зоопарк.

Людина і мем року

Терехов
Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Харківський міський голова офіційно і неформально є найвпливовішою фігурою у регіоні. На відміну від голови адміністрації, якого призначає президент, або голови облради, якого обирають депутати, мер міста-мільйонника обирається загальним голосуванням і надалі вже практично ні від кого не залежить.

Тож, людиною року у Харкові став новий міський голова — Ігор Терехов. Він змінив на посаді Геннадія Кернеса, що вже став легендарним.

Під час виборів його головний суперник Михайло Добкін також експлуатував пам'ять Кернеса, оголосивши себе його послідовником, проте боротьба за спадщину була не на його користь. На новій посаді Ігор Терехов частково змінив стару команду, яка намагається взяти під контроль пасажирські перевезення у місті. На відміну від Кернеса, Терехов не отримав абсолютної більшості у міськраді і досі не зміг просунути свого секретаря міськради — посада вакантна.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Шостий мер Харкова. Все, що потрібно знати про Ігоря Терехова 

Під час передвиборчої кампанії Ігор Терехов встиг стати героєм багатьох історій, тому він не лише людина, а й мем року. Це сталося після того, як на зустрічі з молодими виборцями тоді ще кандидат у мери вжив молодіжне сленгове слово "топчик".

Бардак року

1

Влада змінюється — так коротко можна охарактеризувати події року у Харківській облдержадміністрації та облраді. 13 серпня голова ХОДА Айна Тимчук написала заяву про звільнення і зникла з інформаційного поля. Президент понад чотири місяці не призначав нового голову. Його обов'язки виконував Олександр Скакун, який до цього був заступником багатьох "губернаторів". Харківські підприємці писали президенту листа, у якому просили Зеленського призначити Скакуна на посаду. Але на передостанньому тижні року Зеленський призначив головою ХОДА ексголову Полтавської облдержадміністрації Олега Синєгубова. Зважаючи на все, він приведе свою команду, будуть відставки і нові призначення.

Так само лихоманило упродовж року і обласну раду. Рівно рік тому у грудні орган місцевої влади очолив депутат від "Слуги " Артур Товмасян. У серпні його запідозрили у вимаганні хабара розміром 1 млн грн — довелося піти у відставку. У тому ж місяці облраду Харківської області вперше очолила жінка — ексзаступниця голови ХОДА Тетяна Єгорова-Луценко. Вона змінила кількох заступників, але першого заступника все ще не призначила. Тому у 2022-му році на "Білий дім" теж чекає чимало нового. 

Трагедія року

корона

За два роки пандемії харків'яни так звикли до епідемії коронавірусу, що перестали помічати його жахливі наслідки. У 2021 році область зіткнулася з тим, чим нас лякали навесні 2020-го, показуючи кадри черг із трун у крематорій Мілана. У жовтні харківський крематорій теж не справлявся, лікарні були переповнені. Пацієнтів із важкою формою коронавірусу везли до стаціонару лише у тому випадку, якщо хтось звідти виписувався, а частіше — помирав.

Харківська область неодноразово ставала рекордсменом України за кількістю смертей від коронавірусу за добу. Найбільше було в один із листопадових днів — 54 чоловіки. За весь час пандемії від наслідків ковіду померло 6311 жителів області. Більше — лише у Києві та на Дніпропетровщині.

На відміну від минулого року, тепер ми маємо вакцини. Кампанія вакцинації почалася навесні, влітку  пунктів вакцинації у Харкові не вистачало, стояли черги, особливо за вакциною Pfizer. На кінець грудня повністю щеплено майже 50% жителів області. Не допомагає ні заохочення у вигляді тисячі гривень від президента, ні заборони для невакцинованих відвідувати громадські місця і усунення від роботи на деяких посадах — щеплюватися майже не хочуть, хоч продовжують хворіти та вмирати.

Відкриття року

зоо

Цього дня місто чекало п'ять років. 23 серпня, у традиційний день харківських відкриттів, знову запрацював після тривалої реконструкції зоопарк. Тварин стало вчетверо менше: замість 7 тисяч — лише півтори. Багато вихованців, наприклад, слониха та білий ведмідь, не дожили до відкриття. До того ж, за правилами Європейської асоціації зоопарків, на одного звіра потрібно набагато більше місця, ніж було до реконструкції. Наприклад, раніше на одного ведмедя припадало 40 квадратних метрів простору, нині — 400. Кліток тепер немає, тварини відгороджені від відвідувачів товстими стеклами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що відбувається у Харківському зоопарку через 100 днів після відкриття

Вперше у зоопарку з'явилися пінгвіни, після довгої перерви привезли молодого жирафа. Поки що для екскурсій відкрито лише дві зони — "Африканська савана" і "Стежка тигра". Потрапити туди спочатку можна було лише за "карткою харків'янина", тепер це можуть зробити всі охочі за наявності документа про вакцинацію або ПЛР-тесту. Правила відвідування постійно змінюються

Зоопарк став найдорожчим харківським довгобудом. На нього витратили понад 1 млрд грн і продовжують витрачати. У бюджеті 2022 року на нього виділили 250 млн грн.

ДТП року

суд

Харків давно набув сумної слави столиці ДТП. Щороку в місті відбуваються масштабні аварії, які забирають людські життя. Не став винятком і 2021 рік.

26 жовтня близько 20:40 у районі перехрестя проспекту Гагаріна і вулиці Одеської автомобіль Infiniti під керуванням 16-річного Миколи Харківського намагався перетнути перехрестя на червоне світло і зіткнувся з Chevrolet. Внаслідок ДТП загинув 58-річний водій Chevrolet і постраждали троє пасажирів Infiniti — двоє хлопців 19 років і дівчина 16 років.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Микола Харківський. Коледж, Dodge, 19 куль і "щире каяття"

Суд над Миколою Харківським буде гучним процесом, як свого часу суд Зайцевої-Дронова, до нього прикута увага ЗМІ. Спочатку він заперечував те, що був за кермом, потім мусив визнати очевидне. Наразі Микола чекає судових засідань у слідчому ізоляторі, було відкрито кримінальні справи і проти його батьків за невиконання батьківських обов'язків.

Наразі слідство вже завершено, суд розпочнеться вже наступного року.

"Одоробло" року

колесо

Традиційна рубрика KHARKIV Today. Цим званням ми нагороджуємо пам'ятники чи будинки, що з'являються у Харкові.

Цього року було два основні претенденти на премію. Перший — будинок на Куликівській. Турецький забудовник під виглядом ремонту квартири вигнав висотку на 18 поверхів. Випадок безпрецедентний навіть для Харкова, де можливе все, бо компанія-забудовник не мала взагалі жодних дозвільних документів на проведення робіт. Київська окружна прокуратура Харкова подала до суду позов. Господарський суд наклав арешт на квартири, багато з яких уже продані.

Ще один об'єкт — багатоповерхівка за Колесом огляду — назавжди зіпсувала один із найвідоміших "листівкових" видів Харкова. Будинок збудувала на території колишнього стадіону "Динамо" компанія "Авантаж".

Втім, міський голова Ігор Терехов пообіцяв хоч якось виправити ситуацію:

"На жаль, багатоповерхівка з'явилася. Я збирав архітекторів, ми дивилися з різних точок, як виправити ситуацію. Вирішили, що фасад має бути зроблений таким чином, щоб він якнайменше перекривав вигляд з боку центрального входу до парку Горького. Тобто він має бути прозорий, скляний. Ми шукаємо варіанти, як зробити так, щоб фасад навіть відображав колесо огляду, особливо увечері, коли горять вогні.

Якщо вийде, звання "Одоробло року" у 2022-му перейде до якогось іншого об'єкта, хоча ми мріємо про те, щоб його скасувати через непотрібність.

Перемога року

крипак
Максим Крипак — герой Паралімпіади. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Рік, що минає, був Олімпійським. І якщо на Олімпіаді у Токіо найкращим досягненням харківських спортсменів стала "бронза" синхроністок, то на Паралімпійських іграх спортсмени виступили успішніше і привезли додому сім золотих, п'ять срібних і шість бронзових медалей, встановивши 17 олімпійських рекордів

Найтитулованішим став плавець Максим Крипак, який завоював п'ять золотих, одну срібну і одну бронзову медалі та встановив три світові та один паралімпійський рекорди. Його назвали найкращим спортсменом Паралімпіади-2020.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.