Вовина тисяча. Чи допоможуть виплати вакцинувати більше харків'ян?
Зробив щеплення проти COVID-19 — отримай на депозит 1000 гривень та сходи на них у кіно, театр, спортзал чи покатайся Україною. Такий план вигадав Володимир Зеленський, щоб залучити більше людей на пункти вакцинації.
Ідея заплатити за вакцинацію не нова. Гроші за щеплення роздають багато іноземних урядів, українських і навіть харківських компаній. Але навіть матеріальний зиск не завжди стимулює громадян вакцинуватися.
На руки не дадуть
Президент України 15 листопада звернувся до громадян та пообіцяв: кожен, хто щепився проти коронавірусу, отримає 1000 гривень. Але не живими грошима на руки, а на депозит.
"Кожен, хто отримав два щеплення, зможе отримати одну тисячу гривень. Швидко та зручно через "Дію". За ці гроші можна буде купити абонемент до спортзалу чи фітнес-клубу, відвідати кінотеатр, театр, музей, концертний зал чи виставковий зал, або купити квитки всередині країни на внутрішні авіа- та залізничні перевезення", — пообіцяв Володимир Зеленський.
Президент уточнив, що для тих, хто не має додатків у смартфоні, розроблять інший спосіб отримати тисячу гривень, що особливо актуально для людей похилого віку.
Програма стартує з 19 грудня. До кінця року з бюджету на виплати виділять 3 мільярди гривень, на початку 2022-го — стільки ж. У масштабах країни це не так і багато і можна порівняти з грошима, які цього року витратили на святкування Дня Незалежності.
У народі майбутні виплати тут же охрестили вовиною тисячею, за аналогією з юліною (виплати вкладникам Ощадбанку СРСР за прем'єрства Юлії Тимошенко) та вітиною (такі ж виплати за президента Віктора Януковича).
Розіграш не спрацював
Заохочувати громадян вакцинуватися проти коронавірусу намагається не лише Володимир Зеленський. У Литві літнім громадянам, які зроблять щеплення, обіцяють виплатити по 100 євро, президент Сербії обіцяє громадянам 3000 динарів (29 доларів), у США Uber та Lyft безкоштовно везуть тих, хто готовий вакцинуватися.
В Україні досвід урядів переймають приватні компанії. Наприклад, власник мережі магазинів "Медтехніка" Олексій Давиденко виплатив своїм співробітникам, які вакцинувалися, по 1000 гривень, дав вихідний після вакцинації та до кінця року підвищив зарплату на 10%. У липні, коли починався експеримент, повністю вакцинованими було лише 5% співробітників компанії, до кінця жовтня таких було вже 73%.
"Ще до початку третьої хвилі COVID ми змогли переконати більшу частину своїх співробітників змінити свою думку і пройти повну вакцинацію. І не важливо, з якою мотивацією люди передумали: захотіли підзаробити, взяли приклад з колег, злякалися. Важливо інше. Не треба таврувати ганьбою антиваксів. Не треба волати до їх розуму і здорового глузду. Не треба сміятися і глумитися над ними. Треба спробувати знайти ключ до кожної зачиненої двері. У даному випадку ключем виявилися гроші", — написав на своїй сторінці у Facebook Олексій Давиденко.
У Харкові також вирішили стимулювати людей грошима. 13 та 14 листопада у Центральному корпусі ХНУ ім. Каразіна проводили вакцинацію і розігрували серед щеплених призи — п'ять тисяч гривень. За два дні тут щепилися менше 300 людей.
"Я тільки на місці дізналася про те, що буде розіграш. Сама я ніколи не беру участі у жодних акціях, не граю у лотерею, а сюди прийшла щеплюватися тому, що працюю поряд, зручно", — розповіла KHARKIV Today одна з переможниць Юлія Бунтовська.
Також не розраховувала на приз та інша переможниця, Дар'я Калініченко.
"Я прийшла щеплюватися, бо настав час колоти другу дозу. Вибрала університет, бо чула, що там немає черг. Перше щеплення я робила у Центрі вакцинації на Полтавському шляху, там довелося постояти у черзі", — розповіла Дар'я KHARKIV Today.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Невакцинованих педагогів усунули від роботи
Наразі у Харківській області повністю вакцинувалися 27% жителів. Примітно, що найбільше щеплюються громадяни вікової групи 20-39 років, а от людей пенсійного віку, які належать до групи ризику за станом здоров'я, серед щеплених — меншість. І на них заохочення у вигляді грошей на кіно та спортзали не подіє.