Вибори ректора в ХНУ ім. Каразіна: демократія проти адмінресурсу
З різних джерел надходить інформація про те, що одного з претендентів не пускають на факультети для презентації свого бачення розвитку університету, з іншого боку — другого претендента (точніше, претендентку) колишній ректор Віль Бакіров представляє міністру освіти в якості "свого" кандидата.
Основні кандидати вже активно ведуть свої кампанії. Йдеться про дочку покійного губернатора Євгена Кушнарьова, декана юридичного факультету ХНУ ім. Каразіна Тетяну Кагановську, і декана фізико-технічного факультету ХНУ Ігоря Гірку. Першу активно підтримує ректор Бакіров, другого — студенти і частина трудового колективу. Ще один університетський фізик — Сергій Шульга — висунувся для відтягування голосів у Гірки, який першим публічно заявив про намір балотуватися і якого публічно підтримали кілька факультетів ХНУ. Всі охочі можуть подати заявки на участь у передвиборчій кампанії до 6 травня.
У виші зараз проходять своєрідні "праймеріз" серед студентів. Через карантин — в онлайн-режимі. Наприклад, 13 квітня в Zoom відбулися вибори делегатів від соціологічного факультету. Через навчання на "дистанційці" студенти мало що знають про кампанію у ВНЗ.
"Уже рік не ходимо в університет, поняття не маю, що там відбувається. Навіть кандидатів до ладу не знаємо", — такою була відповідь кількох третьокурсників різних факультетів.
Що відбувається за кадром. У ЗМІ все частіше з'являється інформація про те, що Віль Бакіров "зробив ставку" на Тетяну Кагановську і на цьому буде побудована вся кампанія у виші. До того ж, є дані, нібито виконувач обов'язків ректора представив міністру освіти Сергію Шкарлету як кандидата на посаду ректора саме Тетяну Кагановську. Теоретично він міг це зробити, тому що саме Шкарлет просив Бакірова залишитися до травня в статусі виконувача обов'язків ректора.
"Так, дійсно надходить інформація про те, що в університеті готують підґрунтя для перемоги саме пані Кагановської. Також є інформація, що пані Кагановську в ректорських амбіціях нібито підтримує генеральна прокурорка Ірина Венедіктова. До того, як увійти в політику від "Слуг Народу", пані Ірина Венедіктова працювала викладачкою на кафедрі цивільно-правових дисциплін Юридичного факультету Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Я вірю, що колективу університету вистачить мудрості відстояти право на чесні прозорі вибори ректора. Для цього потрібно насправді дуже мало: зустрітися з усіма кандидатами в ректори. Вивчити їхні програми і спробувати поставити їм запитання щодо стратегії розвитку університету. А в день виборів прийти і проголосувати. Головне, жодним чином не слухати тих, хто каже, що результат наперед визначений або про те, що тільки кандидат X має карт-бланш від Міносвіти. А якщо й дійсно в університеті хтось намагається насильно протягти певного кандидата, то цій спробі потрібно дати відсіч і розголос", — написав харківський журналіст Володимир Носков.
Чому цього не повинно бути? Віль Бакіров, залишаючись у статусі виконувача обов'язків ректора, повинен бути рівновіддалений від всіх претендентів, які можуть стати кандидатами. Тільки таким чином процес виборів в ХНУ визнають демократичними. Це потрібно і самому в. о. ректора, якого рівно 16 років тому звинувачували в політичному тиску на студентів та викладачів вишу під час президентських виборів.
Йшлося про те, що Бакіров використовував службове становище, коли під час президентських виборів як довірена особа Віктора Януковича змушував агітувати за свого кандидата студентів і викладачів університету. Тоді Віль Бакіров все заперечував, але питання розглядали навіть на зборах трудового колективу. Звинувачення на адресу ректора висували двадцять професорів і докторів наук університету, про що написали відкритого листа. У розпал того скандалу називали ім'я Тетяни Кагановської. Автори відкритого листа заявляли, що офіційно відкритий факультет створювався спеціально для дочки колишнього губернатора — Євгена Кушнарьова.
"Не подобається, що університет стає розмінною монетою в політичних іграх і що на викладачів університету тиснуть під час політичних кампаній, що університет стає заручником політичної долі нашого ректора. От проти цього виступає наша команда, виступає проти перетворення університету Бакірова на аналог України Кучми, відустність тут демократії", — цитував слова завідувача кафедри журналістики ХНУ ім. Каразіна Ігоря Михайлина "Медіапорт".
Вибори ректора ХНУ точно не пройдуть спокійно. Яким буде підсумок кампанії і що в результаті переважить — демократичні принципи або горезвісний адмінресурс — покаже час.
Раніше KHARKIV Today писав, що вибори ректора пройдуть в офлайн-форматі 26 травня 2021 року з 09:00 до 15:00. Для того, щоб не було будь-якого скупчення виборців в одному приміщенні, було створено шість виборчих дільниць. І виборцям, і організаторам виборів рекомендується суворо дотримуватися маскового режиму і всіх протиепідемічних обмежень.
Штатні викладачі будуть голосувати всі, а ось студенти та технічні співробітники в квітні оберуть своїх представників для голосування.