Урятувати дерева. Як у Харкові борються проти варварської обрізки
Кронувальники дерев, які обрізали зелені насадження у сквері "Стрілка", нанесли мешканцям Харкова шкоду розміром у 210 050 грн. До таких висновків прийшли екоактивісти, які допомагали жителям району оцінити збитки, аби звернутися до поліції.
Щороку комунальні підприємства знищують десятки дерев у місті безграмотною обрізкою, але поки що й екоінспекція, і правоохоронці закривають очі на порушення законодавства.
Велика вірогідність, що дерева не переживуть літо
На початку квітня "Харківзеленбуд" провів обрізку дерев у сквері "Стрілка". Тоді вигляд дерев, які перетворилися на стовбури без гілок, настільки шокував містян, що у комунальному підприємстві змушені були виправдовуватись.
"Омолодження не завдає шкоди рослині, а, навпаки, продовжує її життя. Омолодження шляхом спилювання аж до самого пенька ми проводимо для рослин, що добре витримують цю процедуру, — берези, верби білої, граба, клена, липи, осики тощо", — заявили тоді в "Харківзеленбуді".
Місцеві жителі, обурені новим виглядом улюбленого скверу, вирішили звернутися до поліції. За допомогою екоактивістів вони обстежили дерева. Виявилось, що у 41 рослини, переважно в'язів та кленів, зрізали більше половини крони. За Постановою Кабміну від 8 квітня 1999 року за таку шкоду дереву необхідно стягнути штраф з того, хто заподіяв йому такого лиха. Сума штрафу вираховується відповідно до об'єму стовбура. Екоактивісти нарахували 210 050 гривень, але цю цифру необхідно уточнити. Займатись цим має поліція. Після того, як правоохоронці отримають звернення від харків'ян, вони мають провести експертизу разом з фахівцями та притягнути винних до відповідальності.
Всупереч обіцянкам комунальників про оздоровлення екоактивісти сумніваються, що ці дерева житимуть довго.
"Виживання дерева залежить від того, якою буде погода. Якщо дерево під сонцем взяли і обрізали, є велика вірогідність, що воно загине. Дерева, як і люди, не переносять температуру тіла вище 40 градусів. Їм потрібна тінь, щоб підтримувати температурний режим. Якщо дерево не може охолоджуватись, велика вірогідність, що літо дерево не переживе", — розповіла KHARKIV Today екоактивістка Ірина Кравченко.
Вона кілька років веде спостереження за кронованими деревами в Харкові. Висновки невтішні: більшість дерев, які були кроновані до самого стовбура, помирають за три-чотири роки. Ірина згадує історію з тополями у дворі на Академіка Павлова, 134/16. У 2019 році місцеві жительки звернулись до диспетчерської служби з проханням спиляти сухі гілки з тополь, що росли вздовж тротуару. Робітники КП "Харківське ремонтно-будівельне підприємство" приїхали і обрізали сухі гілки разом з усіма іншими.
"Ми поскаржилися до міськради, нам відповіли, що все добре, обрізка подовжить вік дерев, але більша частина цих дерев загинула, і їх уже спиляли. Це були тополі в досить гарному стані. Бабусі, які замовили цю заявку, дуже пожалкували, що це зробили, бо над їхніми лавочками тіні більше немає", — пригадує Ірина.
Парковими зонами у місті опікується "Харківзеленбуд", і до недавнього часу варварське кронування було швидше винятком, ніж правилом. У дворах усе інакше. Фактично ці дерева не належать нікому, тож ніхто і не стежить за їхнім станом. Згідно з законодавством у зелених насаджень у місті повинен бути балансоутримувач — той, кому належить територія. Якщо йдеться про Харків, то прибудинкова територія і дерева на ній мають бути на балансі "Жилкомсервісу". Балансоутримувач повинен двічі на рік обстежувати дерева, складати акт та видаляти сухі гілки. Цього ніхто не робить, натомість дерева обрізають за заявками від населення — якщо хтось десь побачить суху гілку. Робить це або "Харківблагоустрій", якщо йдеться про невисокі дерева, яблуні чи абрикоси, або "Харківське ремонтно-будівельне підприємство", бо в них є вишка, на якій можна піднятися до високих гілок. Але у штаті цього підприємства немає озеленювачів, тому обрізку дерев проводять абияк.
Ніхто не хоче працювати
Непродуманій та шкідливій діяльності комунальників могли б завадити звичайні штрафи. Наприклад, у Львові, де кілька років тому на міському рівні відмовились від практики кронування дерев, за обрізкою слідкують районні адміністрації, вони викликають поліцію, якщо хтось десь спиляв чи обрізав дерево — таке іноді відбувається під час будівництва — і винний отримує штраф за порушення правил благоустрою.
У Кропивницькому за деревами слідкує міська інспекція з благоустрою. Містяни знають її телефон і викликають спеціалістів, коли хтось без дозволу пиляє дерева. Чиновники складають акт, звертаються до поліції — і порушників штрафують.
Правила благоустрою у Львові, Кропивницькому, Харкові та інших містах схожі, бо ґрунтуються на одному законодавстві — зокрема, на вищезгаданій постанові Кабміну. Але практика догляду за зеленими зонами дуже різниться. Доходить до того, що поліцейські не реагують, коли екоактивісти самотужки намагаються припинити порушення закону та просять їх про допомогу.
"У нас інспекція з благоустрою просто не хоче працювати. Поліція не хоче з цим розбиратися, наскільки я розумію, в них є інші справи, вони не хочуть в це втручатися. Часто їм байдуже, що у виконавців немає зовсім ніяких документів", — скаржиться Ірина Кравченко.
3 квітня вона звернулася до поліції з проханням перешкодити незаконній вирубці дерев на вулиці Гвардійців Широнінців — комунальники не мали на це дозвільних документів. Поліцейські приїхали, встановили, що документів немає та й поїхали собі. Ірина звернулася до прокуратури, але там відкрити кримінальне провадження проти КП "Харківблагоустрій" відмовились. Довелося йти до суду.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Харківській області висадять понад мільйон сіянців дерев
17 квітня Московський районний суд частково задовольнив позов харків'янки і зобов'язав Салтівську окружну прокуратури внести відомості про кримінальне порушення КП "Харківблагоустрій" до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Ірина Кравченко чекає на повідомлення від прокуратури.
Ця ситуація не зміниться, доки правоохоронці не почнуть виконувати свою роботу — вважають екоактивісти. Байдужість до порушень закону призвела до того, що стан зелених зон Харкова погіршується щороку.