Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

У центрі Харкова замурували пам'ятку архітектури

Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today.
Поруч із комплексом студентських гуртожитків "Гігант" звели залізну конструкцію заввишки у три поверхи.

У центрі Харкова будівельники звели триповерхову залізну конструкцію поруч із пам'яткою архітектури у стилі конструктивізму. Що це буде, невідомо.

На вулиці Пушкінській, 79 будівельна бригада працює за щільним високим забором. Його звели біля одного під'їзду студентського гуртожитку НТУ "Харківський політехнічний інститут", на майданчику працюють четверо будівельників. Що вони роблять і на основі яких документів, зрозуміти неможливо: ніякого інформаційного стенду немає, самі вони ховаються.

На даний момент поруч із пам'яткою архітектури звели залізну конструкцію приблизно п'ять на шість метрів і три поверхи у висоту. Для неї заливали армований фундамент, розбивали асфальт. Роботи тривають у тій частині "Гіганту", де раніше на першому поверсі розміщувалося кафе, але багато років тому воно закрилося. Судячи з зовнішнього вигляду "новобудови", це також може бути якийсь заклад харчування. Він знаходиться на "червоній" лінії і навіть перекриває прохід пішоходам, адже до проїжджої частини залишилося півтора метри.

У конструкції, зібраній за правилами каркасного будівництва, уже закладені заготовки для майбутніх сходів на другий поверх. Далі, мабуть, її зашиють стінами і накриють дахом. Скоріше за все, "прив'язувати" цей новобуд до будівлі "Гіганту" не будуть, між ними залишиться невеличкий зазор.

У НТУ "ХПІ" вражені тим, що відбувається і не знають, що з'явиться поруч із "Гігантом".

"Тут раніше було кафе, поруч начебто приватизована ділянка. Зараз нам у гуртожитку перекрили вікна до рівня третього поверху, це просто нахабство", - кажуть в університеті.

Будівля на Пушкінській, 79 належить до пам'яток культурної спадщини, охоронний №1111.

Два роки тому, у червні 2021 року, на Порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва з'явилося повідомлення щодо початку будівельних робіт, а саме "реконструкція нежитлової будівлі кафе літ. "П-1" та нежитлової будівлі кафе літ. "Р-1" без зміни функціонального призначення по вул. Пушкінській, 79 у м. Харкові".

Дозвіл на роботи видав департамент містобудування та архітектури Харківської міської ради. Земельна ділянка площею 0.0219 га, згідно з документами, була куплена у 2019 році (договір купівлі-продажу, 1671 від 26.11.2019 договір купівлі-продажу №реєстровий № 1671 від 26.11.2019, виданий приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Алекаєва З.Б.). Авторський нагляд за проєктом здійснює Віталій Жовтяк, технічний нагляд - Микола Шульга.

У Харківській міській раді поки що не надали коментар щодо забудови на Пушкінській, 79.

Комплекс пролетарського студентства "Гігант": що про нього відомо

Був збудований у 1928-1930 роках.

"У 1929 р. почалося будівництво так званого "Дома пролетарского студенчества No 1" за проектом О. Г. Молокіна і Г. Д. Іконнікова, які у 1927 р. виграли закритий конкурс, оголошений Главсоцстрахом. Споруда нового гуртожитку мала характерні для конструктивізму великі площини скління та горизонтальну розбивку фасадів. Конструкція складалася із чотирьох зсунутих одна до одної п’яти- та шестиповерхових секцій, які було відзеркалено та пов’язано між собою центральною, дев’ятою секцією. Будівля мала проїзди. У напівкруглих стиках корпусів знаходились сходи, а розбіжності об’ємів давали змогу освітлювати коридори природним світлом. Комунальні вузли було поєднано у блоки. Особливу увагу приділено гігієнічним нормам забезпечення побуту. У підвальних приміщеннях було запроектовано лазні, пральні тощо. У будинку були влаштовані кімнати санітарного обстеження, стаціонарного лікування, дезінфекції та ізоляції хворих. Секції  гуртожитку поділили між Інженерно- будівельним, Авіаційним,  Електротехнічним, Хіміко- технологічним та Механіко-машинобудівним інститутами. У 1931 р. "Дом пролетарского студенчества No 1" по вул. Пушкінській було відкрито як головну споруду комплексу, прозвану "Гігантом" завдяки її неймовірному розміру", - писали Володимир Лопатько та Інна Акмен для сайту "Конструктивізм. Харків".

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.