Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

У Харкові знизили оренду на землю для підприємців: що вирішили депутати

Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today.
Нові ставки почнуть діяти з наступного року.

Харківська міськрада на позачерговій сесії змінила формулу розрахунку орендної плати на землю на 2022 рік. Зміниться також базова ставка. Крім того, депутати оголосили земельну амністію з коефіцієнтом адаптації. Таким чином вирішили знизити навантаження на підприємців, які орендують землю у міста. Бюджет Харкова недоотримає близько 100 мільйонів гривень на рік.

Це рішення стосується більше 3000 підприємців (стільки договорів укладено з міськрадою): власників кафе, ресторанів, офісних будівель, складів, автостоянок, паркінгів, багатоквартирних будинків і електростанцій з альтернативними видами енергетики, які орендують землю у міста. Нова формула передбачає інший коефіцієнт і нові ставки орендної плати. Раніше для всіх підприємців працювала єдина орендна ставка 8-9% (одна з найбільших в Україні). Секретар Харківської міськради пояснив необхідність цього рішення.

"Згідно п.4.1.9 ст. 4 Податкового кодексу України, податкове законодавство України ґрунтується, зокрема, на принципі стабільності, який передбачає, що зміни в будь-які елементи податків і зборів не можуть вноситися пізніше, ніж за 6 місяців до початку нового бюджетного періоду , в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року. Згідно з ч.1. ст. 3 бюджетного кодексу України, бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему Україна, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року. З метою дотримання вимог законодавства скликано позачергову сесію для розгляду проекту рішення для внесення змін в рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 року під номером 41/08 про затвердження положення про порядок визначення розмірів орендної плати плати при укладанні договорів оренди землі в Харкові. Проектом  рішення пропонується встановити ставки річної орендної плати на землю, змінити формулу розрахунку річної орендної плати на земельну ділянку, змінити підхід до застосування коефіцієнта розміру земельної ділянки, ввести коефіцієнт адаптації нормативно-грошової оцінки земельної ділянки ", — повідомив Терехов.

За підрахунками директора Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міськради Олексія Калини, підприємці зможуть економити від 300 000 гривен до мільйона гривень на рік. Далі в планах — створення нової нормативної грошової оцінки землі в Харкові. Чиновник озвучив базові ставки для різних видів підприємців.

"Запропоновано ввести нові ставки. Для обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної інфраструктури замість 8% — 2%. Заклади громадського харчування. Раніше це тільки були їдальні — 5%, всі інші були в базі 8%. Замість бази запропоновано 3% . Автозаправні станції замість 8 — 6%. Житлове будівництво — 6% замість 8. Склади — 5% замість 8. Альтернативна енергетика (електростанції з використанням енергії вітру, сонця) — 2% замість 3. Автостоянки, паркінги, майданчики для паркування — 5 % замість 8. Інше — 8% замість 9 ", — повідомив Калина.

Він навів приклади економії для різних видів бізнесу.

"Раніше існувало поняття "соціальні аптеки", які були на трьох відсотках. Але їх не існує на даний момент у Харкові. Тому будуть тільки аптеки. Заклади громадського харчування замість запропонованих Департаментом 5% — після засідання комісії 3%. Побутові послуги — 3% , малі архітектурні форми, які раніше платили за ставкою 10%, після рішення постійної комісії 5%. Що таке нова ставка замість базової ставки?  На сьогодні базова ставка орендної плати розрахована за формулою на підставі ставки податку на землю і становить 8%. У зв'язку зі зміною ставки податку на землю розмір поточної базової ставки орендної плати повинен був становити 9% від нормативно-грошової оцінки. Запропоновано відмовитися від розрахунку базової ставки річної орендної плати за формулою. Для інших видів використання передбачено ставку 8%. До конкретних прикладів. Заклади громадського харчування. Запропоновано розширення переліку закладів громадського харчування, для яких буде застосовуватися ставка 3%. Це зменшить податкове навантаження на підприємців. Якщо на сьогодні по вулиці Римарській,30 грошова оцінка земельної ділянки становить три мільйони, площа — 0,03 гектара. Якщо на сьогодні землекористувач повинен сплачувати 247 тисяч гривень, то після застосування нової ставки 3% — це вже 92 тисячі гривень. Далі наведена візуалізація розміру орендної плати за земельну ділянку закладу громадського харчування. Як бачите, середнє значення в місті Харкові — 170 гривень за квадратний метр на рік. З урахуванням цього слайду землекористувачам буде легше вибирати локацію для здійснення своєї діяльності. Автозаправні станції, крім земель промисловості. Приклад — вулиця Чернишевська, 38-Б. Грошова оцінка земельної ділянки — 2 161 569 гривень. З базової ставки 8% виділено нові види використання, для яких встановлена ​​земельна ставка 6%. На даний момент власник зазначеного офісної будівлі, землекористувач повинен платити 172 тисячі гривень. Після змін і застосування 6% ставки він буде платити 129 тисяч гривень на рік. Тобто, на 43 тисячі гривень менше в рік ", — сказав Калина.

Зараз бюджет Харкова отримує від оренди на землю близько 400 мільйонів гривень на рік. Депутат міськради Ігор Черняк (фракція "Блок Світличної" Разом ") запитав, які втрати будуть від прийняття цього рішення. Олексій Калина повідомив, що бюджет недоотримає близько 100 мільйонів гривень. Черняк озвучив пропозицію зробити диференційованою ставку оренди для МАФів. Так, мінімальний — для всіх, крім тих, хто займається торгівлею підакцизним товаром (сигарети і спиртні напої). Ігор Терехов погодився з цим уточненням.

1
Нові орендні ставки на землю в Харкові. Фото: скрін.

Анатолій Родзинський (фракція ОПЗЖ) попросив з трибуни прибрати з проекту рішення корупційну складову — знижки, які знижують вартість оренди в залежності від терміну дії договору з оренди земельної ділянки та розміру ділянки.

Депутат міськради Олександр Котуков (фракція "Слуга Народу") запропонував створити єдину ставку для всіх підприємців — 3%, щоб не було пріоритетів. На його думку, найбільше від рішення постраждають підприємці, які відносяться до розділу "інші" і будуть платити з 2022 року найбільше всіх, 8% орендної ставки.

Представник Save ФОП попросив знизити орендну ставку для всіх ринків Харкова. Ігор Терехов підтримав цю ініціативу і запропонував знизити з 8% до 6% з умовою, що всі ринки знизять оренду для підприємців, в тому числі на ринку "Барабашово".

Рішення в цілому підтримали 58 депутатів з 77 присутніх. "За" проголосували депутати Блоку Кернеса "Успішний Харків", Європейської солідарності, ОПЗЖ (крім одного), частково — "Слуга Народу", Блок Світличної "Разом", проти були 7 депутатів з фракції Шарія.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.