У харківському суді, голову якого затримали на хабарі, обрали нового керівника
Михайло Спірідонов очолив суд замість затриманої на хабарі Ольги Панченко.
5 квітня у Харківському окружному адміністративному суді пройшли збори суддів, під час яких обрали голову суду. Ним став Михайло Спірідонов. Він буде очолювати суд упродовж трьох років, повідомили на порталі "Судова влада".
"Варто вказати, що відповідно до частини 3 статті 20 Закону України про "Про судоустрій і статус суддів", голова місцевого суду обирається на посаду строком на три роки. Також відповідно частини 9 статті 20 суддя, обраний на адміністративну посаду, не може обіймати її більш як два строки поспіль", — зазначили у "Судовій владі".
Зазначимо, обрати голову Харківського окружного адмінсуду намагалися й раніше. Зокрема, збори були оголошені 18 січня. Проте про результати зборів невідомо.
Михайло Спірідонов у 2005 році був суддею Ізюмського міського суду Харківської області. У Харківському окружному адмінсуді почав працювати із березня 2007 року. У жовтні 2010 року його обрали суддею безстроково. 27 жовтня 2017 року став заступником голови Харківського окружного адмінсуду.
Серед справ, які розглядав Спірідонов, — справа "Коксохіму". За даними Харківського антикорупційного центру, у 2021 році Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України звернулося до суду щодо скасування дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферу стаціонарними джерелами, виданими ТОВ "Коксовий завод "Новомет". Проте Спірідонов не побачив суспільного інтересу у цій справі.
"Суддя Михайло Спірідонов вирішив слухати цю справу в порядку спрощеного провадження, адже "ознак того, що розгляд справи становить значний суспільний інтерес суддею не виявлено. Тож відкритих засідань у цій справі не буде", — писав ХАЦ.
Нагадаємо, головою Харківського окружного адмінсуду була Ольга Панченко. Проте наприкінці вересня 2020 року її затримали під час передачі 3000 доларів судді цього ж суду Олені Заічко.
За даними слідства, Панченко домовилася із представниками комерційної компанії, що за хабар суд ухвалить потрібне рішення в адміністративній справі щодо земельного питання. Справу мала розглядати саме суддя Заічко, на яку голова суду й почала тиснути, пропонуючи частину хабаря. Заічко звернулася до правоохоронців. Панченко викрили під час передачі хабаря. Вона заявила, що Заічко помстилася їй як голові суду.
Згодом Панченко заборонили здійснювати правосуддя, відсторонили від займаної посади й обрали запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.
У січні 2023 року суд визнав Панченко винною за ч. 3 ст. 369 (пропозиція надати неправомірну вигоду) Кримінального кодексу України та призначив покарання у вигляді п'яти років ув'язнення з позбавленням права обіймати посаду судді строком на три роки.
У березні 2023 року Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду відкрила провадження за апеляційною скаргою захисника Панченко на її вирок. Проте за два місяці розгляд скарги зупинили. Причиною стала мобілізація Панченко.