Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

"Вони такі ж люди як і всі": у харківському батальйоні половина бійців — колишні засуджені

Ілюстративне фото
Кожен другий у 225-му батальйоні — відбував покарання.

Майже 7 тисяч засуджених українців уже стали до лав ЗСУ, ще тисяча триста вагаються, який підрозділ обрати.

Від травня 2024 року діє закон, який дозволяє з колонії добровільно потрапити до війська. Бойові підрозділи зацікавлені в такому спецконтингенті,розповів  в ексклюзивному інтерв’ю ТСН Герой України, командир 225-го окремого штурмового батальйону Олег Ширяєв. У його частині найбільше серед інших підрозділів колишніх засуджених — кожен другий боєць.  

"Вони такі ж люди, як і всі. Перші умовно достроково звільнені дорівнюються рівню мотивації тих людей, які йшли воювати на початку війни. Тобто, це люди з таким дуже нормальним рівнем патріотизму. Це їхні особисті рішення. Тобто, засуджених ніхто не забирає і насильно не приводить за руку до лав Збройних Сил України", — каже Олег Ширяєв.

Умовно-достроково звільнені майже не відрізняються у правах від мобілізованих.

"У них взагалі немає права на відпустку. Все інше в принципі не відрізняється. Вони також отримують заробітну плату, також отримують військовий одяг, амуніцію, лікування і так далі. У них строк служби місяць дорівнює місяцю перебування у виправному закладі. Якщо вони поранені, то перераховується, як місяць за два. У нас був такий випадок, коли людині залишалося відсидіти 5 днів, як кажуть, до дзвінка. То людина пішла в армію. Він каже, що хотів піти до армії, хотів воювати", — розповів військовослужбовець.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: З ізолятора на війну. Найвідоміші харківські підозрювані, яких відпустили в ЗСУ

За словами Ширяєва, він був одним із ініціаторів ідеї, щоби засуджені ставали до лав Збройних сил України.

"Коли цей законопроєкт вступив в реальну силу, ми досить швидко отримували особовий склад. І суди, і прокуратура розуміють шо, вони дійсно потрібні на фронті. Давайте дивитися правді у вічі, що на даний момент ті, кого відловлюють ТЦК, вони досить невмотивовані для того, щоб служити у війську", — каже Олег Ширяєв.

У батальйоні були випадки СЗЧ серед умовно-достроково звільнених, визнає командир.

"У нас є випадки, але вони не масові. Реально хтось там може зламатися психологічно. Хтось може там мав наміри від початку скористатися цією нагодою отримати свободу для того, щоб потім втекти. Звісно, такі випадки є. Але спільно з військовою службою правопорядку ми ці випадки присікаємо, відслідковуємо, повертаємо назад до лав Збройних сил України", — каже Олег Ширяєв. 

У контракті можуть відмовити тим, хто за ознакою Ширяєва "у своєму житті керується злочинними традиціями", оскільки вони не можуть бути керовані за визначенням. 

"Звісно відмовляємо, якщо є певні вади, певні хвороби і рішення військово лікарської комісії. Є спроби втечі, тобто, схильні до втечі. Таким ми відмовляємо. Також при відборі спеціального контингенту, звісно, ми спілкуємося з керівництвом пенітенціарної системи. І враховуючи їх оперативну інформацію, оперативний досвід, від цього ми відштовхуємося", — каже Олег Ширяєв.

"Що стосовно посад для спеціального контингента. Я спеціальному контингенту кажу і в своїй компетенції те, що я можу зробити, обіцяю, якщо вони будуть стійко та непохитно утримувати позиції, приймати участь у штурмових діях, мужньо проявляти героїзм і так далі, я зроблю все для того, щоб вони просувалися далі по службі", — запевняє командир.

Серед його підлеглих є хлопці, які отримували військові звання молодшого сержанта, державні та відомчі нагороди. 

"Набираючи спеціальний контингент, ми кажемо, що нічого доброго вас не очікує. Але якщо ви реально зрозумієте: так, складно, але я прийняв військову присягу українському народові, і там звучать такі слова, що я присягаю ніколи не зрадити українському народу, це значить, що ви повинні бути готові пожертвувати найцінніше, тобто, своє життя", —  каже Олег Ширяєв.

Як писав KHARKIV Today, командир штурмового батальйону з Харкова отримав "Хрест Пошани"

Захисники під проводом Ширяєва боронили Часів Яр, тримали "дорогу життя" при відведенні військ з Авдіївки. На початку серпня 2024 року 225 ОШБ одним із перших пробив українсько-російський кордон та заглибився майже на 30 км за перші дні операції углиб РФ. Восени 2024-го Ширяєв отримав Героя України.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.