Відбудова в картинках. Як міська рада хоче відновлювати будинки у Харкові
Харків'яни можуть подивитися, який вигляд можуть мати пошкоджені обстрілами будинки після ремонту. Фахівці "Харківського архітектурно-проектного центру" представили своє бачення відновлення. Деякі з цих будівель уже ремонтують.
У міськраді пропонують проголосувати за проєкти відновлення. На сайті Департаменту з благоустрою, відбудови та реконструкції можна подивитися, як колись будуть виглядати зруйновані обстрілами будинки та навіть поділитися думкою про те, чи сподобався такий варіант ремонту.
Серед варіантів поки що є 9 об'єктів: ліцей та вісім багатоквартирних будинків у різних районах міста. Три з них уже практично відремонтували.
Харківський спеціалізований ліцей №134

Знаменита школа на вулиці Шевченка, де відбувся вирішальний бій за Харків, який поставив крапку на спробах росіян прорватися до міста. 27 лютого 2022 року російський спецназ після спроб прорватися до центру міста засів в освітньому закладі. Їх оточили бійці 92-ї бригади, Нацгвардії та добровольчі корпуси. Оборонцям довелося підпалити приміщення, аби знищити окупантів.
Бій українські сили виграли, але ліцей з дерев'яними перекриттями сильно вигорів. До того ж, по будівлі довелося стріляти з танка ті інших видів зброї. Ще у травні 2022 року Ігор Терехов заявив, що будівлю доведеться повністю знести і побудувати нову практично з нуля, бо відновленню вона не підлягає. Архітектори пропонують натомість звести будівлю, геть не схожу на попередню, більш сучасну за своєю конструкцією, з великими вікнами та просторим спортзалом.
75% учасників голосування подобається проєкт, інші висловились проти.
Будинок на вулиці Свободи, 11/13

Та сама будівля, жителі якої змушені були подати до суду, бо в міськраді первісно хотіли знести цей будинок у самісінькому центрі Харкова. Йдеться про п'ятиповерхівку на розі вулиць Свободи та Чернишевської. 6 вересня 2022 року в будівлю влучила ракета С-300. А навесні наступного року обласна КТЕБ вирішила, що будинок треба знести, бо відновленню він не підлягає. Жителі дому об'єдналися і таки відстояли своє майно. Вони проводили пікети, писали звернення, власним коштом провели експертизу, врешті подали до суду — і домоглися того, що міська рада та обласна адміністрація визнала будинок цілком придатним до відбудови.
Будинок включили до плану відбудови на 2025 рік. Архітектори пропонують відновити його в практично тому ж вигляді, яким він був, з тією ж кількістю поверхів та під'їздів. Проєкт сподобався 79% учасників голосування, п'ята частина голосувала проти такого варіанту.
Багатоповерхівка на вулиці Метробудівників, 6

Це — Північна Салтівка, околиця міста, де на початку війни фактично проходив фронт. Будинок №6, як і сусідні №5 та №8 неодноразово потрапляв під обстріл. Там була пошкоджена покрівля, зовнішні та внутрішні стінові панелі, плити перекриття, фасад, вибиті вікна. Ремонт коштував майже 80 млн. грн. Зараз його відновлення вже перебуває на завершальному етапі: будівельники відновили конструкції, покрівлю та частково фасад, проводять внутрішні роботи.
"Відновлювальні роботи тривають, вони вже на завершальному етапі. Ілюстрації — це демонстрація того, що роботи йдуть так, як і було задумано, візуалізація створена ще до того, як роботи почалися", — пояснила KHARKIV Today речниця департаменту з благоустрою, відбудови та реконструкції міськради Ольга Куриленко.
Запропонований варіант відновлення не сподобався найбільшій кількості учасників голосування — 37% висловились проти, інші за. Втім, на даному етапі не збираються нічого переробляти, а голосування влаштували, аби дізнатися думку людей для подальшого аналізу.
Будинок на вулиці Наталії Ужвій, 60

Це — також Північна Салтівка. Ситуація з цим об'єктом схожа на попередню — відновлювальні роботи вже давно тривають. Рік тому тендер на відновлення виграла фірма з оточення ексрегіонала Анатолія Денисенка. Роботи коштують 208 мільйонів гривень — це рекордна сума для Харкова.
Руйнування в цьому будинку були дуже суттєві: були пошкоджені тримальні конструкції, дах, всі вікна, а також під час пожежі були знищені внутрішні комунікації та ліфтові кабіни. На початок року, за даними департаменту з благоустрою, повністю відновили покрівлю та всі зруйновані конструкції, встановили нові ліфти, замінили зовнішні двері та вікна, ідуть оздоблювальні роботи.
Будинок на проспекті Аерокосмічному, 21

Ще одна будівля, де капітальний ремонт практично завершений.
Цей п'ятиповерховий дім був пошкоджений бомбардуваннями 22 червня 2024 року. У той день в Харкові від російських КАБів загинули двоє людей.
Аварійні роботи та реставрація коштували майже 14 мільйонів гривень — досить скромна сума у порівнянні з іншими проєктами. Єдиним учасником тендеру був "Житлобуд-1". Зараз будинок виглядає практично так само, як і до авіаудару, хоча третині учасників голосування не сподобався цей варіант відновлення.
Будинок на вулиці Єніна, 9/13

2 січня 2024 року росіяни обстріляли "Іскандерами" центр Харкова. Одна з ракет влучила біля житлового будинку на вулиці, що тоді ще носила назву Бакуліна, зруйнувала дах — 1 920 квадратних метрів покрівлі. Ударною хвилею вибило приблизно 200 вікон. Тоді під час обстрілу загинула жінка.
77% учасників опитування вподобали концепцію ремонту, запропоновану чиновниками. Будинок дещо змінив зовнішній вигляд, але концептуально залишився таким же.
Вулиця Академіка Проскури, 6

23 січня 2024 року росіяни вдарили ракетами по селищу Жуковського. Вони вбили п'ятьох людей, пошкодили сотні будинків, зокрема п'ятиповерхівку на Академіка Проскури,6.
3 лютого 2025 року департамент благоустрою уклав угоду на розробку з КП "Харківський архітектурно-проєктний центр" на розробку проєктної документації на відновлювальні роботи. Архітектори побачили цей будинок у біло-коричневій гамі, зі скляними балконами. Варіант сподобався аж 82% учасників голосування.
Будинок на вулиці Бучми, 28/64

Це будинок на Салтівці постраждав від обстрілів у перші дні повномасштабної війни. 16 березня 2022 року у дім влучив снаряд і вибухнув, споруда загорілася. Були частково пошкоджені зовнішні стіни, покрівля, внутрішні стіни та інженерні мережі.
Дім реконструюють з лютого 2024 року. Бюджет відновлення чималий, аж 245,6 мільйона гривень. Архітектори пропонують пофарбувати фасади в біло-сірі кольори та оздобити їх скляними балконами.
Будинок на проспекті Любові Малої, 24

Ця п'ятиповерхівка зазнала пошкоджень під час ракетного удару по Новобаварському району 31 травня 2024 року. Тоді загинули 9 людей, а верхні поверхи будівлі зазнали великих руйнувань. Третій під'їзд будинку обсипався наполовину.
У березні цього року департамент з благоустрою уклав угоду на розробку з КП "Харківський архітектурно-проєктний центр" на розробку проєктної документації, він коштував понад 300 000 грн. За цей новий вигляд будинку проголосували 78% учасників опитування.
Подивитися більш детально на проєкти реконструкції та взяти участь в опитуванні можна на сайті департаменту з благоустрою.