Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Транспорт, ППО та Ілон Маск. Що харків'яни просять у мера та президента під час війни?

Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today
Людей цікавить громадський транспорт, декомунізація та системи оборони.

Жителі Харкова пропонують міському голові перейменовувати вулиці та змінювати транспорті маршрути, а до президента звертаються з проханням дати місту системи ППО та матеріальну допомогу місцевим мешканцям. 

Під час війни, коли масові зібрання заборонені, а депутати та чиновники майже не проводять прийоми, система електронних петицій лишається чи не єдиним способом донести свою позицію до можновладців, якщо не рахувати постів у соцмережах та електронних листів.

Потрібні пам'ятники та перейменування

Система електронних петицій працює на сайті Харківської міськради з 2015 року. Кожен житель міста може подати свою пропозицію, її опублікують на сайті мерії в спеціальному розділі, а далі, якщо петиція протягом трьох місяців набере більше 5000 голосів, пропозицію автора повинен розглянути міський голова та надати відповідь. 

Активісти громадських організацій часто критикували систему за те, що вона фактично не працює, тобто, популярні пропозиції харків'ян не виносились на сесії та не втілювалися в життя. Проте, іноді вони дійсно ставали основою рішень міської влади. Так, наприклад, було з пропозицією встановити фонтан у сквері на площі Свободи замість пам'ятника Леніну — у цьому місці дійсно зробили фонтан, врахувавши громадську думку. 

З початку війни система комунікації між містянами та представниками влади зламалася. Харків був під постійними обстрілами, тож не дивно, міськрада перейшла на дистанційний формат роботи, звичні телефони перестали відповідати, та й харків'яни більше турбувалися про порятунок життя. Багато людей просто виїхали з міста.

Ця традиція відновилася наприкінці літа — харків'яни знову почали подавати петиції в серпні. Якщо до війни більшість звернень стосувалися комунальних питань та ремонту доріг, то тематика петицій воєнного часу дещо інша. Зараз на розгляді у міськраді — усього 10 петицій, і дві з них стосуються перейменувань топонімів. Йдеться про вулицю Гуданова та проспект Героїв Сталінграда.

"Вимагаю повернення старої назви вулиці Байрона замість проспекту героїв Сталінграду. Підкреслюю — СТАЛІНград — неприпустиме слово для України і ніякого відношення до історії Харкова не має, від слова зовсім", — пише автор петиції Олександр Реунов.

Щодо вулиці Гуданова, то її пропонують перейменувати на честь "азовців" Богдана та Ярослава Гипиків.

комунальник
Харків'яни хочуть пам'ятник комунальникам. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Іще дві петиції стосуються пам'ятників. Харків'яни хочуть мати на вулицях пам'ятник волонтерам та комунальникам. Пропозиція про пам'ятник комунальникам має всі шанси потрапити на розгляд до Ігоря Терехова. Вона вже набрала більше 1300 голосів, а залишається ще два місяці, аби петицію підписали всі охочі. Наразі вона — найпопулярніша з усіх нових. На другому місці — прохання присвоїти посмертно звання почесного харків'янина захиснику Харкова підполковнику Юрію Савчину, який загинув у травні минулого року поблизу села Федорівка Чугуївського району. Якщо ця петиція набере 5000 голосів, міськраді доведеться змінювати процедуру присвоєння почесних звань, аби виконати пропозицію, бо звання "почесного харків'янина" не дають посмертно.

Все ще хвилюють харків'ян транспорті та дорожні питання: автори петицій просять відремонтувати дорогу, поновити маршрути тролейбуса та автобуса, встановити світлофор. Більшість нових петицій до міського голови складені українською мовою — до війни їх подавали переважно російською.

Зареєструвати петицію можна за посиланням на сайті міськради. 

Просять захисту та грошей

Харків'яни пишуть петиції не лише меру міста, а й Президенту України. На відповідному сайті з початку війни зареєстровано більше 40 звернень до Володимира Зеленського, які стосуються Харкова. Найбільша кількість з них стосується захисту міста за допомогою систем протиповітряної оборони. Більшість із них зареєстровані влітку, коли Харків мало не щодня обстрілювали ракетами з Бєлгородської області. Одна така петиція навіть набрала необхідні 25 000 голосів і отримала відповідь від Президента.

"Ураховуючи, що протиповітряна оборона міста Харків та Харківської області здійснюється у загальній системі протиповітряної оборони України, я доручив Головнокомандувачу Збройних Сил України В. Залужному, на якого покладено відповідальність за її організацію та керівництво, розглянути порушене в електронній петиції питання", — відповів у червні Володимир Зеленський.

Звісно ж, інформації про те, чи справді була посилена протиповітряна оборона міста, у відкритому доступі немає, бо вона належить до військової таємниці, втім, обстрілів через кілька місяців дійсно стало менше.

комуналка
У Президента вимагають скасувати в Харкові комунальні послуги. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Ще один популярний запит від харків'ян до Президента — прохання про матеріальну компенсацію містянам, які через війну втратили доходи. Автори петицій просили про виплати як усім жителям міста, так і окремим категоріям — одну з таких петицій зареєстрували підприємці з ринку "Барабашово", які втратили майно через ворожі обстріли. Необхідної кількості голосів вона не набрала, тож на розгляд до Президента не потрапила.

А от пропозицію скасувати всі комунальні платежі для мешканців Харкова та області Володимир Зеленський розглянув, бо за неї проголосували 25 222 людини. У відповіді йдеться про те, що Президент дав доручення прем'єр-міністру Денису Шмигалю знайти таку можливість, але, судячи з того, що комунальні платежі нараховуються, Кабмін ресурсів на це не знайшов.

Як і у мера Харкова, у Президента просили провести декомунізацію та дерусифікацию, але це звернення не набрало достатньої кількості голосів. Не пройшли і петиції щодо надання Ізюму звання міста-героя, як і петиція про надання дозволу всім жителям Харківської та інших областей, де точаться воєнні дії, виїздити за кордон, незважаючи на вік та стать. Багато звернень із проханнями про присвоєння тому чи іншому волонтеру або військовому почесного звання, у більшості з них збір підписів ще триває.

Трапляються і досить кумедні петиції. Наприклад, в одній з них пропонується зробити Харків столицею України, а в іншій автор пропонує Президенту запросити до Харкова Ілона Маска.

"Маск має вплив в світі та на заході. Він може поширювати хибні уявлення про українців, тому і пропонується йому приїхати на схід і особисто переконатися в цьому. На жаль, війни в твіттері не допоможуть, треба особиста присутність", — написав Костянтин Кравченко.

Обидві ці петиції набрали лише трохи більше 100 голосів, тож і на розгляд до Зеленського не потрапили.

Створити власну петицію на сайті Президента можна за посиланням

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.