Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Тотальний блекаут. Як у Харкові працює транспорт, де знайти світло та інтернет

Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today
У місті довелося відчиняти давно забуті "пункти незламності".

Найпотужніший обстріл системи енергетики за всю війну залишив Харків без метро, інтернету та майже без мобільного зв'язку. Як і минулої зими, місто рятують генератори — завдяки їм запустили систему водопостачання, а крамниці працюють у звичайному режимі.

Востаннє така велика атака на об'єкти енергетичної інфраструктури в Харкові була рік тому, 9 березня 2023 року. Тоді місто на три доби занурилось в темряву. Зараз, за словами міського голови, ситуація ще складніша, але комунальні та транспортні підприємства краще готові до таких випробувань.

Транспорт: таксі за 300 гривень і година на зупинці

Уже о 5 ранку, одразу, як тільки закінчився обстріл, у міськраді повідомили: метрополітен, тролейбуси та трамваї не працюватимуть. У місті запровадили рух транспорту за схемою блекауту: на маршрути вийшли автобуси та нечисельні тролейбуси, що можуть працювати в автономному режимі. Дорога зі спальний районів у центр на роботу в п'ятницю могла зайняти дві години: наприклад, Салтівка виявилася значно краще сполученою з Олексіївкою, аніж з нагорною частиною, тож доводилося їхати з пересадками. Так само важко було дістатися із віддалених мікрорайонів до залізничного вокзалу. У середньому час очікування автобусу на зупинці становив 20-30 хвилин, але на деяких маршрутах довелося чекати майже годину.

транспорт
Аварійна схема руху транспорту. Скриншот карти

Вранці деякі таксисти підняли ціни на проїзд мало не вдвічі. Наприклад, просили 300 гривень за проїзд від зупинки "Сокольники" до майдану Конституції. Але у другій половині дня ситуація вирівнялася, ціни та час подачі автомобіля у служб таксі повернулися до звичайних. Вранці на заправках були черги: деякі водії поїхали заправитись про всяк випадок, але в основному вони були зумовлені тим, що не працювали термінали безготівкового розрахунку. 

Вранці в місті було багато автомобільних аварій через вимкнені світлофори, але близько опівдня на деякі перехрестя вийшли регулювальники. Водії повідомляють про затори, зокрема, близько 15:00 утворився автомобільний корок на Холодній горі у місці виїзду з Харкова.

Де зігрітись та підзарядити гаджети?

Харків пережив зиму, не згадуючи про "пункти незламності", але довелося розгортати їх вже навесні. Зараз опалення в місті немає, але температура +7 градусів дозволяє жителям пережити блекаут у квартирах, не йти до буржуйок у намети ДСНС. Втім, рятувальники їх все одно розгорнули, зокрема, встановили такий мобільний "пункт незламності" на вулиці Наталії Ужвій. Там тепло, є кава та чай, але жителі Північної Салтівки приходили туди не так зігрітися, як підзарядити телефони. У таких пунктах, як правило, не вистачає розеток, тому відвідувачів просять приходити зі своїми подовжувачами.  

Повний перелік "пунктів незламності" в Харкові можна знайти за посиланням у розділі "Життєзабезпечення". Краще обирати поліцейські відділки та пожежні частини — там обов'язково є світло та інтернет. На Південному вокзалі також працює "Фортеця незламності" та спеціальний простір для дітей — там є інтернет. 

зарядка
У "пунктах незламності" просять приносити подовжувачі. Фото: Cергій Козлов/KHARKIV Today

У Харкові працюють також всі супермаркети та гіпермаркети — завдяки генераторам, які підприємці закупили ще позаминулої осені.

Зарядити телефон можна на станціях метро, у відділеннях "Нової Пошти", в "Епіцентрі", в супермаркетах "АТБ" і "Сільпо", у багатьох аптеках,  інтернет був на заправках "ОККО". 

Харків'яни намагаються підтримати один одного, наприклад, коворкінг EVOLUTION business park безкоштовно приймав усіх, кому потрібне було робоче місце та інтернет.

Світло повертається

Через знеструмлення у лікарнях перенесли планові операції, приймають лише невідкладних хворих. Вони всі забезпечені генераторами, але потужності цих пристроїв обмежені.

Проблем з водою в місті сьогодні майже немає — ще восени на "Харківводоканал" поставили генератори, тому насоси можуть працювати автономно, щоправда, вода подається зі зниженим тиском, а це значить, що на високих поверхах її може не бути. 

Проблеми є і з мобільним зв'язком. Наприклад, на Салтівці "Київстар" не працює, але в центральній частині міста зв'язок сьогодні був майже всюди. Не працюють також сирени, тому оповіщення про ракетну загрозу приходять на телефон — харків'яни почали скаржитись в соцмережах на гучний неприємний звук, що звучить з телефону навіть коли він стоїть на беззвучному режимі. 

Після 14:00 в деяких районах Харкова почала з'являтися електроенергія. Першими в соцмережах про світло повідомили жителі Основ'янського району. Світло подекуди з'явилося на Жихорі та у селищі Східному, на Роганській та Новій Баварії, Одеській та Нових Будинках. 

Поки що достеменно невідомо, коли вдасться відновити енергопостачання міста повністю, але в "Укренерго" обіцяли розробити швидкий план відновлення. 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.