Тиждень зі смаком. Відставка Авакова і вибори мера Харкова
Відставка міністра внутрішніх справ стала чи не найголовнішою сенсацією не лише цього тижня, а й усього політичного сезону, що минає. Якщо коротко: Арсен Аваков залишив пост без якогось гучного конфлікту із президентом Володимиром Зеленським. У мери Харкова уже колишній міністр точно не збирається.
Арсен Аваков обіймав посаду понад сім років: він очолив МВС у буремному лютому 2014 року, одразу після втечі Віктора Януковича, і став єдиним міністром, якому вдалося попрацювати в усіх урядах після Революції Гідності. За цей час змінилися п’ять складів Кабінету міністрів, чотири прем’єри і два президенти, і позиції Авакова здавалися непохитними.
Володимир Зеленський неодноразово відзначав ефективність голови МВС, називав Авакова «потужним міністром» і давав зрозуміти, що не бачить іншої людини на цій посаді. Чи не вперше про можливість відставки міністра внутрішніх справ президент заявив на прес-конференції 20 травня цього року. Мовляв, якщо з’ясується, що фігурантам "справи Шеремета" безпідставно висунули підозри й обвинувачення, тоді Авакову доведеться залишити посаду.
Але розмови про відставку міністра-довгожителя і на Банковій, і на Грушевського, і на Богомольця тривали вже давно. В Офісі президента і в його оточенні непублічно говорили, що й ладні звільнити голову МВС, але не знають, хто міг би його замінити без ризику розбалансування Міністерства. За словами заступника міністра Антона Геращенка, Аваков сам неодноразового говорив про свою втому, але щоразу включався в роботу і продовжував працювати.
Якби там не було, це таки сталося: 13 липня Арсен Аваков написав заяву про звільнення і одразу ж про це повідомив. Те, що цього разу все серйозно і голоси в сесійній залі під відставку і (що навіть важливіше) під призначення нового міністра внутрішніх справ знайдуться, стало зрозуміло того ж дня. Соратники і підлеглі голови МВС почали дякувати йому за роки плідної праці, а останній день на посаді Аваков присвятив роздачі нагород і відомчих відзнак поліцейським, рятувальникам, прикордонникам та іншим співробітникам МВС.
У четвер Верховна Рада відправила Авакова у відставку і наступного дня призначила нового голову МВС: ним став голова правоохоронного парламентського комітету Денис Монастирський.
За звільнення Арсена Авакова голосували представники всіх депутатських фракцій і груп за виключенням "Опозиційної платформи – За життя" і "Батьківщини". Призначення нового міністра підтримали лише "слуги" і мажоритарники з груп "Довіра" і "За майбутнє". "Європейська солідарність" і "Голос", які підтримали відставку голови МВС, відмовилися брати на себе відповідальність за кадрове рішення президента і його монобільшості. Її голосів, до речи, вистачало як для звільнення Авакова, так і для призначення Монастирського: "за" ці рішення проголосували відповідно 229 и 231 представник президентської політсили.
Більшість представників Харківщини у Верховній Раді також підтримали кадрові зміни в МВС: 11 харківських "слуг" і позафракційна Юлія Світлична проголосували за відставку Авакова, Олександр Фельдман з ОПЗЖ не голосував, Дмитро Микиша зі "Слуги народу" значиться як відсутній. Дмитро Шенцев – єдиний натиснув червону кнопку, але уже наступного дня підтримав призначення Дениса Монастирського. Разом з усіма депутатами-харків’янами (за виключенням відсутніх Фельдмана й Микиши).
Причини відставки Авакова ні він, ні президент, ні прем’єр-міністр Денис Шмигаль, ні представники моно-більшості чітко не артикулювали. Що одразу ж спровокувало хвилю конспірології: політичні коментатори й анонімні Telegram-канали почали наввипередки висувати одну за одною гіпотези з приводу того, що за чорна кішка пробігла між президентом і очільником МВС, а деякі навіть почали пророкувати участь Авакова у майбутніх виборах мера Харкова. На повному серйозі аналізуючи бізнес-інтереси і вимірюючи політичну вагу екс-міністра у базовому регіоні, згадуючи його досвід керування Харківською облдержадміністрацією та балотування в мери у 2010 році.
Олії у вогонь підлили навіть представники партії влади: голова парт "Слуги народу" Олександр Корнієнко заявив, що кращого варіанта для Харкова, ніж мер Аваков, немає. Адже це одразу зняло б усі інсинуації навколо проросійської орієнтованості населення прикордонного міста.
Сам Аваков усі ці чутки й домисли категорично спростував. І запевнив, що свою кандидатуру не висуватиме точно. Очолити Харків він міг 11 років тому. Але декілька скасованих протоколів і загублених мішків із бюлетенями, а також фактор Віктора Януковича у президентському кріслі зробили свою справу, і мером став Геннадій Кернес, котрий спирався тоді на підтримку "Партії регіонів". Сьогодні політична кон’юнктура геть інша, і Аваков це очевидно розуміє. Тим більше, на посаді голови МВС він отримав такий вплив на загальнодержавному рівні, що пост міського голови його навряд чи може зацікавити.
Голова парламентської фракції "слуг" Давид Арахамія навіть припустив можливість призначення Авакова віце-прем’єром у наступному Уряді, якщо його надумають змінити восени. Але одразу підкреслив, що на прем’єрський пост ексголові МВС розраховувати не варто: голосів у Раді під це не зберуть.
Один із найближчих соратників Авакова Антон Геращенко, який після відставки патрона залишається заступником міністра внутрішніх справ, розповів про плани колишнього шефа більш детально. Той планує деякий час перепочити, але з політики йти не збирається і "в якомусь статусі" продовжить "допомагати президенту". Конкретики не дуже багато, але ключові меседжі зчитати можна.
Підсумки роботи Авакова на посаді голови МВС уже підбивали неодноразово, приурочуючи їх до чергової річниці його перебування на посту. Критики закидали і закидають йому провал реформи поліції, яка "косметикою" у вигляді створення з нуля патрульної поліції, запровадження нової форми та закупкою нових автомобілів. Не додали міністру популярності й резонансні злочини за участі поліцейських, що припали на його каденцію.
Закиди ці, звичайно ж, мають підґрунтя, але це дещо спрощене бачення процесів, що відбувалися в системі МВС з 2014 року. Недоліки, зумовлені вимушеною необхідністю "будувати нове на базі старої, вкрай розбалансованою системи, тримаючи баланс і не втрачаючи ефективності", визнавав і сам Аваков. До своїх здобутків він відносив оновлення кадрового складу поліції на 40% і його помолодшання (станом на сьогодні середній вік співробітника 36 років), і підвищення рівня суспільної довіри.
Не варто забувати, що МВС – це не лише поліція. Це ще й Національна гвардія, прикордонники, рятувальники, Державна міграційна служба.
Ну а для харків’ян при оцінці Авакова важливим чинником завжди залишатиметься штурм ОДА вінницьким "Ягуаром" у квітні 2014 року. Фото покладених обличчям у землю прибічників "ХНР" стало символом порятунку Харкова від донецько-луганського сценарію.
Штраф для "Нової пошти": конфлікт вичерпано (?)
Звичайно ж, відставка Арсена Авакова перебила решту медійних приводів. Але нагадаємо, що минулого тижня країна з інтересом спостерігала за скандалом із 300-мільйонним штрафом для "Нової пошти", який наклали харківські інспектори Держпродспоживслужби.
Цього тижня штраф офіційно скасовано. Результати службової перевірки, ініційованої головою ДППС Владиславою Магалецькою, виявили процесуальні порушення у діях посадовців. До того ж вони, згідно з результатами перевірки, не дотрималися правил пропорційності порушення і покарання. Однією з підстав для накладення рекордного штрафу став розбитий в одному з відділень Харкова акваріум за 500 гривень.
У ДППС запевнили, що зробили серйозні висновки і пообіцяли працювати над зміною системи.
"Нова пошта", у свою чергу, подала петицію про внесення змін до законодавства про захист прав споживачів, що мають убезпечити бізнес від сваволі інспекторів, які своїм волюнтаристським рішення можуть заблокувати його роботу.
У розв’язанні цієї проблеми суттєву роль відіграли суспільний резонанс і те, що учасником конфлікту стала одна з найбільших українських компаній. І у ДППС, і у "Новій пошті" висловлюють розуміння, що йдеться не про ексцес виконавця, а системну проблему, яка не додає Україні інвестиційної привабливості. Тому і вирішувати її треба системно, не задовольняючись лише скасуванням штрафу. Нехай і резонансного, але явно не єдиного такого в масштабах країни.
Почесний Кернес, ще один кандидат у мери і X-card
Геннадій Кернес, як і усі його попередники, починаючи з Євгенія Кушнарьова, отримав звання "Почесного громадянина міста Харкова". Щоправда, став першим, хто отримав цей статус посмертно.
14 липня міськрада прогнозовано проголосувала за черговий список почесних харків’ян, і Кернес був у ньому на першій позиції. Рішення підтримали депутати чотирьох з шести фракцій. Не дали голосів "Європейська Солідарність" і "Блок Світличної" - саме через Кернеса. До решти нових "почесних" ні в кого з депутатів особливих претензій не було.
Також міськрада дала старт підготовці до організації виборів міського голови. Депутати затвердили перелік приміщень, де розміщуватимуться виборчі комісії на правах оренди за символічну 1 гривню. Комісії отримають у тимчасове користування 10 нежитлових будівель, що належать міськраді, в усіх районах Харкова.
Депутат Анатолій Родзинський вирішив вкотре скористатися трибуною для виголошення політичної заяви. Цього разу він повідомив, що знову балотуватиметься в мери. Його заява викликає чимало запитань. Адже минулого року ОПЗЖ висувала кандидатуру Олександра Фельдмана, а самому Родзинському довелося виконувати функцію медійної "торпеди", розповідаючи в ефірах каналів Медведчука про тяжкий стан Кернеса і його неспроможність керувати містом. Чи погодив Родзинський своє рішення з партією, яку представляє у міськраді? Чи немає в ОПЗЖ інших бажаючих спробувати свої сили у перегонах? Якою бачать свою роль ті ж Олександр Фельдман, Андрій Спаський, Андрій Лесик?
У 2015 році Родзинський із 3,6% голосів посів шосте місце, поступившись не лише Кернесу, але і Тарасу Сітенку, Юрію Сапронову, Ігорю Балуті й Олександру Давтяну. Результат Фельдмана в 2020-му – друге місце і понад 14% голосів – виглядає значно переконливіше.
Напередодні виборів чимало мешканців міста отримають картку харків’янина. І цього тижня з’явилася можливість дізнатися, як вона виглядатиме. Дизайн у мерії визначили за допомогою конкурсу. Базовий варіант картки буде прикрашений фото будівлі Держпрому і числом 367, що має символізувати вік міста. На "комунальній" та "пільговій" картках будуть зображені харківські фонтани, зокрема Дзеркальний струмінь. Окремий дизайн отримала "учнівська": школярі стануть однією з перших груп, що отримають X-card (саме таку назву для картки харків’янина обрали в мерії) уже у вересні цього року.