Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Сміттєві острови. Як харків'яни рятують річку від екологічної катастрофи

Фото: Экологическая группа "Печенеги"
На Удах утворилися штучні острови зі сміття.

Річка Уди гине під завалами пластика. Врятувати її вирішили волонтери з Харкова і прибережних селищ Харківського району. Щосуботи вони влаштовують велике прибирання на річці.

Русло Уд перегородили чотири сміттєвих острови. Прибрати їх зголосилися екоактивісти з Харкова. Вони мріють створити на березі найбруднішої річки області заповідник, але поки нічого не можуть зробити з промисловим забрудненням річки. У Уди скидають відходи кілька підприємств, найчастіше — зовсім без очистки.

"На шарі пластика почали рости кущі"

Харківський екоактивісти Артем Приходько любить займатися бігом. Одного разу йому прислали фотографію сміттєвих гір у руслі річки Уди, Артем вирішив там пробігти і подивитися на проблему своїми очима. Побачене його вразило.

"У мене був жах. Вся річка була повністю покрита сміттям — метр завтовшки і 50 метрів у довжину. На цьому шарі пластика вже почали рости кущі. Там утворилася вже якась кришка, і все живе, що є у воді, не могло дихати", — розповів Артем KHARKIV Today.

Активіст написав оголошення у соцмережах про те, що 15 травня планує влаштувати суботник на річці. Завдяки тому що у нього був розкручений акаунт в Instagram, публікація отримала багато репостів, на суботник приїхало близько 100 чоловік, в основному — харків'ян. Місцеві активісти були здивовані такому напливу людей.

артем
Артем Приходько на суботнику. Фото: instagram.com/artprykhodko

"Рік тому ми створили групу з організації суботників, на неї підписалося чоловік 100, але на самі суботники приходило, у кращому випадку, 10 чоловік, а так — 3-5", — говорить екоактивістка з Бабаїв Тетяна Мегерко.

Волонтери працювали цілий день, з 9 ранку до 17 години вечора, але за цей час не встигли розчистити навіть один сміттєвий острів, хоч і зібрали за цей час 300 кілограмів пластику, більше тонни різноманітного скла, 5 тонн дерева і більше тонни ряски. Довелося зустрічатися ще і 22 травня. Цього разу прийшло вже 50 чоловік, зате волонтери врахували минулі помилки і підготувалися краще. Було більше гумових човнів, активісти купили рибальські чоботи-заброди, захисні костюми, кошики та мішки для сміття, а також орендували кран-маніпулятор, щоб витягувати з води великі колоди — це було неможливо зробити голими руками.

"Виявилося, що на це зовсім не потрібні шалені бюджети. Наша акція 22 травня обійшлася у 10 тисяч гривень, з урахуванням всього, що ми закупили, і оренди маніпулятора. У нас жартували тоді, що якби це йшло через державу, це коштувало б мільйони", — говорить Артем.

До ініціативи товариства приєдналася і влада. У Височанській громаді, до якої входять Бабаї, на прибирання відрядили трактор.

Наступного разу активісти планують зібратися на прибирання 29 травня. До кінця літа вони хочуть розібрати всі чотири сміттєвих острови і встановити уловлювач пластика та іншого сміття на виході річки з Харкова. Це завадить механічному забрудненню річки. Але глобальну проблему Уд силами активістів не вирішити, потрібно втручання влади, і не тільки Височанської громади.

Фекалії і пластик з колонії

Під час прибирання активісти знаходили у річці багато дивних речей: від дерев'яних залізничних шпал до наркотиків у пакетах і паспорта. Здивувало їх інше — масштаб промислових відходів.

"У воді дуже багато пластикової крихти, її туди хтось просто зливає. Ми знайшли дуже багато вушних паличок — мільйони, у промислових масштабах. Третє — медичні відходи, дуже багато шприців. Винні у цьому повинні бути покарані", — говорить Артем Приходько .

Екологи-добровольці взяли участь у засіданні комісії з питань земельних відносин та екології Височанської селищної ради. Прийняли рішення звернутися до прокуратури і Держекоінспекції із закликом знайти і покарати тих, хто знищує річки.

Втім, вони і так давно всім відомі. Роками забруднює річку КП "Вода Есхара". Роками Держекоінспекція пише приписи і вимагає припинити перевищувати нормативи гранично допустимих скидів. Такий же непереможний ворог річки Уди — Темнівська виправна колонія. У 2009 році там зламався колектор. З того часу колонія зливає свої стічні води прямо в Уди без найменшої очистки. Близько п'яти років тому в колонії з'явилося підприємство з переробки пластикових відходів, тому тепер до фекалій додався ще й мікропластик.

 

уды
У Удах знаходять колоди, пляшки, наркотики, але найчастіше — пластик. Фото: instagram.com/artprykhodko

19 травня представники Харківської районної ради і адміністрації, місцевих рад, колонії, а також природоохоронних громадських організацій провели робочу зустріч, де обговорювали, що робити з небезпечними відходами. Відтак домовилися, що потрібно попросити гроші з держбюджету для будівництва нових очисних споруд.

"Система водовідведення для державної установи і підприємства повинна фінансуватися з держбюджету. Безлюдівська селищна рада за потреби готова виділити земельну ділянку під очисні споруди. Районна рада та Департамент сприятимуть вивченню технічних можливостей для такого проєкту і попереднього визначення його вартості, залучаючи відповідних фахівців. Керівництво колонії і підприємства готові йти на співпрацю і вивчати можливості з експертами", написала за підсумками зустрічі депутат Новопокровської сільради Ганна Смоловик.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Каналізаційні стоки виправної колонії забруднюють річку

Про необхідність будувати нові очисні споруди для колонії почали говорити ще за президентства Януковича. Подібного роду зустрічі проводилися неодноразово і безрезультатно. Водночас каналізаційні та промислові відходи у річку почали зливати і  дрібні підприємства, на порушення яких найчастіше закривають очі.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.