Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Шляху в окупацію немає. На Харківщині закрили проїзд на ТОТ, а люди залишилися

Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today.
Печенізька дамба працює тільки в одному напрямку, зворотно повернутися не можна.

Мешканці Харківської області вирвалися з окупації на територію України, але сподівалися знову повернутися додому після того, як отримають пенсії. Але єдиний шлях, через Печенізьку дамбу, закрили для повернення НАЗАД. Тепер вона працює тільки в режимі "врятуватися від окупації".

Літні мешканці окупованих населених пунктів, яким пенсії приносила пошта, залишилися без засобів до існування. Востаннє вони отримували виплати у лютому, потім через війну доставили гроші було неможливо. Виживають без пенсій мешканці Шевченкового, Куп'янська, Великого Бурлука, Ізюму, Балаклії, Дворічної, Вовчанська та сіл поблизу.

Через цю проблему деякі пенсіонери із селища Чкаловське (Чугуївський район), захопленого Росією на початку березня, двома автобусами поїхали до Печенізької дамби та потрапили на підконтрольну Україні територію, щоб отримати пенсії. Люди мали намір повернутися додому. Вони розраховували, що їдуть на два дні, однак вʼїзд на окуповані території закрили наприкінці липня. Вже третій тиждень близько 70 пенсіонерів із Чкаловського не можуть повернутися додому. 

Люди залишили родину, рідний дім, у деяких вдома — лежачі хворі. Вони виїздили без найнеобхідніших речей, змінного одягу, бо думали, що повернуться згодом. Є й такі, хто позичив гроші, щоб виїхати з захопленої території. У середу 10 серпня пенсіонери вкотре намагалися повернутися додому, але їх знову не пропустили. Люди у відчаї і говорять, що готові йти додому пішки.  

"Нас ніхто не попередив, що 25 липня ми їдемо в один бік. Ми оформили банківські картки. У середу 27 липня мали назад виїхати. Коли ми приїхали, то нас не пустили. На вʼїзді у селище у Чугуївському районі блокпост, і нас не пропустили. Ми були до 12:00 там, намагалися виїхати, нам сказали, що коридору не буде. Говорили, що нас мали попередити, що виїзд лише в один бік, назад не буде. Але нам цього ніхто не говорив, ми б із селища не виїздили. Ми хто куди розʼїхалися, спочатку в Харкові поселили нас, два дні ми жили там, потім, коли ми у середу не виїхали, нас поселили у дитячому садочку, ми там були до понеділка 1 серпня. Потім виїхали до Чугуєва, думали поближче, але знову ж коридору немає. Намагалися сьогодні виїхати, сказали — ні", — розповіла KHARKIV Today одна з мешканок Чкаловського. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: З окупованої частини Харківщини евакуювали понад 800 мешканців

Люди боялися, що можуть залишитися без пенсії взагалі. 

"Здебільшого їхали картки оформлювати пенсіонери, тому що сказали, що до 10 серпня пенсія зберігається, а потім вона анульовується, треба лише перевести її на картку. Ось ми на це і клюнули. Ми одразу картки оформили", — пояснила пенсіонерка.  

Гроші на картки починають потихеньку приходити, але є й ті, кому обіцяють виплати лише у вересні. Зараз деякі літні мешканці Чкаловського залишилися у рідних, у знайомих, деякі — живуть у дитячому садочку в Чугуєві, там їм облаштували спальні місця, забезпечили харчуванням. Але всі вони хочуть додому.

"Якби нам сказали тоді, що це евакуація, ми б не приїхали сюди. Нехай би та пенсія пропадала", — повідомила ще одна з мешканок Чкаловського. 

Пенсіонери з Чкаловського
Пенсіонери з Чкаловського

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Лікар Айболить" прифронтової зони. Як ветеринар з Барвінкового рятує людей та тварин

Хоча життя в окупованому селищі складне, люди звикли до обстрілів і хочуть у свої домівки.  

"Я мешкаю у чотириповерховому будинку, кожен підʼїзд зробив собі намети тимчасові, з цегли ми зробили печі та варимо їжу. А без світла ми вже звикли. Вода за годинами, якщо не встигли, то не набрали. Летить і з одного боку, і з іншого, ми вже якось звикли. Ми хочемо до свого Чкаловського, кожен хоче у свій рідний дім", — поділилася пенсіонерка.  

Вона розповіла, що ціни на продукти на захопленій території просто захмарні.

"Я 2100 отримую (пенсії), рис, гречка 100 гривень, 300 грамів мила 15 гривень коштувало, а зараз — 45-50 гривень. Усе з Купʼянська йде. Вода дорога, по 40, 45 гривень за півтора літри. Усе дороге. З України не надходить, а все з Купʼянська. Ми хочемо жити вдома, в Україні. Ми непогано жили, але прийшли нам зруйнувати таку красу", — розповіла пенсіонерка. 

Мешканка окупованого селища поінформувала, що сьогодні людям, які намагалися повернутися додому, на блокпосту запропонували зробити заявки на евакуацію хворих із Чкаловського. Але жителі населеного пункту вважають, що вивезти їх нереально і просять дати тим, хто виїхав, можливість повернутися додому. 

Військові, які чергують на блокпостах біля Печенізької дамби, говорять про те, що наказ про обмеження пересування в окупацію був негласним, без дат. Рішення начебто приймала Служба безпеки України, оскільки евакуація з окупованих територій — це не туризм. А ще, додають військові, після днів евакуації чомусь підсилювалися обстріли прилеглих територій. Можливо, хтось передавав координати блокпостів, повертаючись на захоплені території. Чи відкриють дамбу для проїзду на тимчасово окуповану територію, зараз ніхто сказати не може. 

Нагадаємо, 25 липня стало відомо, що через Печенізьку дамбу забирають тільки людей із окупованих територій, у захоплені населені пункти — нікого не пускають. Волонтери майже за два місяці змогли евакуювати цим маршрутом більше 12 000 людей з окупації, жоден "зелений" коридор на Харківщині не працює.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.