Що відновлюватимуть на Харківщині за кошти Фонду ліквідації наслідків збройної агресії Росії
У Харківській області через війну зруйновано понад 30 000 об'єктів.
Пошкоджені об'єкти відновлюватимуть у регіоні з різних джерел фінансування. На сьогодні з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії Росії проти України виділено для Харківщини близько 540 мільйонів гривень. Сума не є остаточною, оскільки цей Фонд приймає від регіону проєкти з відновлення у певній черговості. Фонд уже затвердив і профінансував першу чергу проєктів, і область чекає кошти. Після цього почнуть реалізувати проєкти.
Усього наразі затверджено 38 проєктів по області. Вони стосуються відновлення житла, закладів освіти та медицини. Однак у першу чергу відновлюватимуть саме житло, із загальної кількості проєктів відновлення житла стосуються 27. При відборі об'єктів ураховували ступінь руйнувань. До переліку спочатку потрапляють ті об'єкти, які можна швидко відбудувати, тобто без сильних руйнувань. Крім того, по частині об'єктів роботи вже розпочали, оскільки вони співфінансуються з місцевого бюджету.
"Це і житловий фонд, і освітня сфера, медична галузь, тому що маємо відновлювати все і одразу. Однак пріоритетом залишається житло. У нас в області по цьому Фонду буде реалізуватися на цю суму 38 проєктів. Із них житловий фонд — це 27 проєктів. Ми можемо говорити по населених пунктах. Це і місто Дергачі, і відповідні багатоповерхові будинки, і Старий Салтів, Лозова, Балаклія тощо. Який був пріоритет при відборі цих проєктів? Перш за все там було декілька принципів. Перший — ці будівлі не мали б сильних руйнувань, тому що відновлення має бути швидким, безпечним, і ці проєкти мають бути комплексними. Наприклад, у місті Дергачі ми відновлюємо декілька двоповерхових багатоквартирних будинків. Там одразу розраховуються укриття", — пояснив голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.
При відновленні закладів освіти та будинків будуть ураховувати облаштування захисних споруд, а не найпростіших укриттів. Однак сьогодні є будинки, де взагалі немає жодних укриттів, тому спочатку будуватимуть найпростіші укриття.
До проєктів першої черги також увійшли два заклади освіти. На них передбачено майже 77 мільйонів гривень. Олег Синєгубов пояснив, що сума буде корегуватися, оскільки під час проведення експертиз та виготовлення проєктів виявили ще певні ушкодження. Корегування обіцяють проводити під наглядом.
Сім проєктів стосуються відновлення закладів охорони здоров'я. На реалізацію проєктів передбачили близько 127 мільйонів гривень. Зокрема, відновлюватимуть заклади охорони здоров'я у Харкові, Дергачах, Старому Салтові. При відборі ураховували кількість людей, яка повернулася до населених пунктів. Наприклад, у Старому Салтові наразі проживають декілька тисяч мешканців, і там потрібно відновити заклад освіти та медзаклад.
Також планують реалізувати проєкт відбудови обласною лікарні. Однак це робитимуть не за гроші із Фонду ліквідації наслідків збройної агресії Росії.
"Поряд із цим, не з цього фонду, треба думати про нашу обласну лікарню і реалізовувати там кілька проєктів, це забігаючи наперед. Зараз у нас у першу чергу — приймальне відділення, яке не було у нас реалізоване за програмою президента, коли по всій нашій державі будувалися приймальні відділення і профільне міністерство надавало медичне обладнання. Цей проєкт буде у нас йти окремим рядком, і у нас є погодження з міністром Ляшком про те, що нам на область буде надано медичне обладнання коштовне. Це і рентген тощо, для того, щоб ми мали найсучаснішу матеріально-технічну базу для надання медичних послуг нашому населенню", — пояснив Синєгубов.
До другої черги, яку профінансують із Фонду ліквідації, увійшли ще 47 проєктів. Вартість проєктів складе 995 мільйонів гривень. Пріоритетом також буде відбудова житла. Тут передбачено співфінансування з місцевих бюджетів на суму майже 100 мільйонів гривень.
Загалом по двох чергах буде понад 78 проєктів. Із них 70 — це багатоквартирні житлові будинки. Окрім цього, планується відновлення Ізюмської лікарні. На проєктування, попередньо, потрібно близько 15 мільйонів гривень.
Також у регіоні хочуть утримувати у належному стані транспортну інфраструктуру, однак мови про капітальне відновлення та будівництво трас поки не йде.
"Щодо місцевих доріг так само, тому що це у нас, як мінімум, евакуаційні маршрути поранених наших цивільних та військових, які ми маємо забезпечувати у належному стані. У тих населених пунктах деокупованих, у яких у нас є відновлення життя — Ізюм, Балаклія, інші населені пункти, звичайно, що будемо намагатися вишукувати кошти і відновлювати цю транспортну інфраструктуру", — сказав Олег Синєгубов.
Як писав KHARKIV Today, Циркуни залишилися в у програмі Кабміну на масштабну відбудову. Уже є план, за яким будуть відбудовувати селище, але грошей поки що немає.