Серед своїх на Алеї Слави. У Харкові пройшло перше перепоховання на 18-му кладовищі
За 282 дні після загибелі Романа Сімонка тричі закопували у землю. Тепер востаннє, поруч із побратимами і посестрами.
"Пробач, синку, що ми тебе не вберегли", - нарешті сказала останні слова своєму старшому синові Роману біля труни його мама Алла Сімонок.
Сьомого грудня тіло Романа Сімонка викопали на 124-му секторі кладовища, де зазвичай ховали людей, тіла яких були не затребувані. Цьому передувала ексгумація: аналіз ДНК підтвердив, що тут похований саме Роман. Тіло бійця тероборони перенесли на рівну ділянку під мамині слова "Обережніше, будь ласка", переклали у білий поліетиленовий пакет і нарешті в труну. Далі - останній шлях до Алеї Слави. Біля могили побратим Роми Олександр Асєєв скаже, що саме завдяки таким хлопцям Харків вистояв у перші дні війни.
"Саме завдяки таким людям, як Роман, окупанти не змогли зайти до міста. У ті дні, коли російські диверсанти проривалися у Харків, ми тримали Штаб оборони. Я радий, що міська влада визнала свою помилку і Роман тепер похований на Алеї Слави", - сказав побратим.
Батьки, сестра і рідні нарешті змогли попрощатися з Романом. Його могила тепер серед сотень могил захисників України.
Романові Симонку було 45 років. На 124-му секторі 18 кладовища з 24 лютого до початку вересня в поліетиленових пакетах були поховані ще 1219 людей. Більшість із них чоловіки. Скільки серед них захисників Харкова, невідомо.
ЩО ЦЬОМУ ПЕРЕДУВАЛО
Сім'я розшукувала Романа Сімонка, який пшіов до тероборони Шевченківського району Харкова, півтора місяця, не знаючи, що син загинув під час ракетного удару по ХОВА 1 березня. Тіло знайшли у морзі на Дмитрівській. До цього моменту співробітники моргу не повідомили батькам про смерть Романа, хоча при ньому був паспорт. Пізніше у морзі наполягли, аби бійця поховало місто. Батьки погодилися, а згодом з'ясувалося, що місто зробило це в дикий спосіб: разом з багатьма іншими людьми у траншеях, у поліетиленовому пакеті, зверху поставили тільки табличку з неправильно вказаним прізвищем.
Пізніше місто визнає помилку і попрощається із директором КП "Ритуал" Євгеном Журавльовим, який нібито прийняв рішення ховати людей у пакетах у траншеях. Причина - відсутність у Харкові деревини, трун, логістики, робочих рук. У липні до КП "Ритуал" прийде нова команда на чолі з киянами-управлінцями. Вони визнають, що "Ритуал" працював із порушеннями, але це краще, ніж "тіла лежали б на вулиці". І тільки у вересні харків'ян почнуть ховати на 124-му секторі у трунах, в окремих могилах.
Але тоді скандал набуде всеукраїнського розголосу завдяки матеріалу Іванни Скиби-Якубової "Цвинтар № 18. Як сталося, що ми ховаємо загиблих у мішках?".
16 вересня у Харківській міській раді повідомили, що тіло Романа Сімонка перепоховають. Там заявили, що департамент житлово-комунального господарства підтримує зв'язок із родичами загиблого. А для перепоховання родичі повинні подати відповідну заяву.
Пізніше міський голова Ігор Терехов пообіцяв, що в цивілізований спосіб перепоховають усіх, хто похований на 124 секторі без винятку. Хоча голова робочої групи Світлана Горбунова-Рубан вважає, що на це можуть розраховувати тільки сім'ї, які звернуться до міської ради з таким проханням і не зараз, а за три роки. Другого грудня Терехов ще раз пообіцяв, що "підлеглі будуть виконувати так, як він сказав".
Сім'ї, які напевно знають, що їхня рідна людина похована на 124 секторі 18 кладовища у зазначений період, можуть звертатися до міської ради із заявою на ім'я Харківського міського голови Ігоря Терехова.
За фактом масового поховання на кладовищі прокуратура відкрила два кримінальних провадження за статтею 367 (службова недбалість) та ст. 287 (наруга над могилою, іншим місцем поховання або над тілом померлого).
Тим часом ми продовжуємо збирати імена усіх, кого поховали у траншеях на 18 кладовищі.
ЯК ДОПОМОГТИ
Адвокатську підтримку сім'ям похованих на 124-му секторі надають юридична компанія "Міллер" та Харківська правозахисна група. Юридична компанія "Міллер" працюватиме з родинами Максима О., військовослужбовця, який загинув під Вільхівкою, та Євгена Р. — загинув як боєць ТРО при обстрілі ХОДА. Родиною Романа Сімонка займається Харківська правозахисна група (ХПГ).
БФ "Харків з тобою" відкрив спецрахунок для збору коштів. Будь ласка, допоможіть родинам отримати справедливість, а всім нам — наблизитися до істини у цій заплутаній справі.
Допомогти проєкту можна:
за посиланням https://kharkiv-with-you.org/dopomogty-prosto/ (в призначенні платежу вказати "адвокатська допомога"
PayPal — [email protected]
картка ПриватБанку 4246 0010 3021 2918
Реквізити:
Благодійна організація «БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «ХАРКІВ З ТОБОЮ»
Код ЄДРПОУ 39488268
р/рах. UA193515330000026006045902302
у АТ КБ "ПриватБанк"
МФО 351533
призначення платежу "адвокатська допомога".