Що показав розтин харківської слонихи Тенді
Основне захворювання, яке призвело до смерті 23-річної азіатської слонихи Тенді — набута ниркова хвороба.
Протокол патологоанатомічного розтину директор Харківського зоопарку Олексій Григор'єв надав "Суспільному" Згідно з документом, у Тенді було два основних захворювання з ускладненням — міокардіодистрофією.
"Хронічний дегенеративний остеоартрит колінних суглобів задніх кінцівок. Нефральна патологія, яка характеризується об'ємною гіперемією судинної мережі нирок" — зазначено у документі.
Патологія і стала причиною смерті 23-річної азіатської слонихи.
"На основі даних аналізу клініки і картини патолого-анатомічного розтину визначено, що основним захворюванням, яке призвело до загибелі, є нефральна патологія у формі білково-жирового нефрозу", — йдеться у протоколі розкриття.
В описі стану нирок Тенді зазначено, що вони збільшені, "їх половинки не зіставляються", відзначено "вкрай слабке кровонаповнення".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Прощавай, Тенді! Життя і смерть харківської слонихи
Про смерть Тенді зоопарк офіційно повідомив 28 липня. Однак згідно з протоколом, тварина померла 19 липня, у день свого 23-річчя, про який зоопарк того дня згадав у Facebook.
20 липня завідувачка ветеринарного відділу і ветеринарний лікар Харківського зоопарку провели розтин.
У короткому описі історії хвороби Тенді відзначається, що дисплазію кульшових суглобів у народженої у 1998 році слонихи діагностували у 2000 році, після переїзду до Харкова з Одеси, кульгавість помітили у 2013 році, а лікування почали у 2014 році.
"Лікування розпочато у 2014 році і мало симптоматичний характер і не дало особливо позитивних результатів", — йдеться у документі.
Ветеринари зазначили, що у померлої "проглядається виснаження", "тазові кінцівки набряклі, констатується наявність численних абсцесів нігтів, ураження підошви стоп".
Директор Харківського зоопарку Олексій Григор'єв відповів, що його висловлювання про вроджені хвороби у Тенді були "цілком оціночним судженням".
"Базується воно на тому, що слониха була дуже слабкою, не здатна була завагітніти, а помилкова вагітність сім років тому злякала всіх співробітників, і призвела до здогадів, які не відповідали дійсності", — йдеться у відповіді Григор'єва.
Директор Харківського зоопарку запевнив, що незважаючи на реконструкцію зоопарку, умови утримання тварини не змінювалися.
"Умови утримання слонихи Тенді не змінювалися протягом усього життя. Її житла реконструкція не торкнулася", — пояснив Григор'єв.
У частині "Епікриз" протоколу розтину йдеться, що тварина жила тривалий час в умовах обмеженої життєдіяльності.
"Сума патологій призвела до розвитку основного захворювання", — зазначено там.
Нагадаємо, Тенді приїхала з Одеси до Харківського зоопарку у віці двох років. Перший час маленька слониха не боліла, близько 10 років тому проявилося спадкове захворювання. В останні тижні стан Тенді стрімко погіршувався.