Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Рятувальники спин. На Харківщині працює перша в Україні команда військових реабілітологів

Фото: Сергій Іванов/Facebook
Спеціалісти допомагають бійцям відновитись після травм та носіння бронежилета.

Харківські реабілітологи об'єдналися, аби допомагати бійцям відновлювати фізичну форму, не полишаючи позицій. Вже рік волонтерська команда їздить польовими шпиталями та ставить на ноги воїнів, що мають проблеми зі спиною після важких боїв у повній амуніції.

З початком повномасштабної війни багато масажистів та реабілітологів почали працювати з військовими на волонтерських засадах. Але харківська команда — унікальна. Спеціалісти їдуть у гарячі точки, аби швидко допомогти  бійцям повернутися до бою.

Тижнями не знімають броню

Проєкт виник рік тому, коли до реабілітолога Олега Шевцова звернулися військові і попросили попрацювати з бійцями, які звільняли Харківську область. Тоді у них не було ані відпусток, ані відпочинку, згадує Олег, хлопці з штурмових бригад могли тижнями не знімати "броню", бо не полишали лінії фронту, у бронежилетах не лише виходили на завдання, а й їли, спали, відпочивали. Це погано позначалося на здоров'ї бійців, тіло починало боліти. Їхати в госпіталь вони тоді не могли — йшли гарячі бої, тож Олегу та ще кільком волонтерам довелося діставатися до них на позиції та в польових умовах "ремонтувати спини". 

Всі огляди та маніпуляції проходять у медпунктах батальону. Реабілітологи везуть обладнання з собою — все мініатюрне та похідного формату. Є пристосування для ударно-хвильової реабілітації, електростимуляції та навіть маленький апарат МРТ, що підключається до планшету.  На першому етапі необхідно визначити, чи можна "полагодити" бійця в польових умовах, чи треба на два-три тижні відправити його в госпіталь. Спеціалісти намагаються провести всі маніпуляції максимально швидко, на одного бійця в середньому припадає година роботи, за день один реабілітолог може прийняти 8-9 військовослужбовців.

реабілітація
У процесі реабілітації. Фото: Сергій Іванов/Facebook

"Є велика різниця у роботі з цивільними і військовими. По-перше, неможливо прибрати причину травми, тобто ми не можемо сказати бійцю: "Походи два тижні без навантаження". Вони відразу повертаються до своєї роботи. Крім того, у нас є можливість приїхати один-два рази, попрацювати з ними максимум три дні", і після цього вони вже відразу повертаються в бій", — розповів KHARKIV Today волонтер проєкту Дмитро Бобильов.

Але навіть такі короткі сеанси допомагають. За словами команди реабілітологів, у більшості випадків бійці вже після першого сеансу відчувають полегшення, зникають больові відчуття і вони відразу можуть приступити до виконання бойових завдань.

Потрібні в кожній бригаді

За рік волонтерський проєкт Healthy body виріс у позаштатну групу з фізіологічної реабілітації Оперативного угруповання військ "Харків", щоправда, фізіотерапевти зараз працюють не лише в Харківській області. 19 травня вони учергове вирушили на Бахмутський напрямок, до цього були в Дружківці. Волонтери та військові медики працюють з усіма бригадами та підрозділами, які до них звертаються — від 92-ї омбр до Нацгвардії та тероборони. Найбільші проблеми зазвичай — у штурмовиків, які проводять найбільше часу в бронежилетах та шоломах.

"Ми ці всі бронежилети випробували на собі, тому добре розуміємо, як вони впливають на тіло. Все залежить від роду військ, від того, чи вони в броніку 3-4 години в день, чи вони в ньому постійно, 12 годин і більше. Вони можуть в ньому просто ходити, а можуть стрибати з БМП, що значно збільшує навантаження на хребці, коліна, тазостегнові суглоби, і від цього залежить характер травми", — розповідає Дмитро Бобильов.

команда
Команда харківських реабілітологів. Фото: Сергій Іванов/Facebook

Зараз проєкту дуже не вистачає робочих рук. Є багато масажистів та фізіотерапевтів, які готові допомагати військовим у своїх кабінетах, але мало хто погоджується на часті відрядження у зону бойових дій. Група готова співпрацювати зі студентами-фізіотерапевтами з медичного університету, ХНУ та академії фізкультури, але питання треба вирішувати на глобальному рівні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Захисник Харкова пробіг Лондонський марафон на протезі

"Ідея в тому, щоб запровадити посаду фізіотерапевта в кожній бригаді, бо така посада є і в військах НАТО, і в армії США. Це дозволило б розвантажити військові шпиталі", — вважає Олег Шевцов.

Якщо своєчасно не вилікувати біль у спині, який виникає від постійного носіння бронежилета, це в подальшому може призвести до великих проблем зі здоров'ям, які можна буде вирішити лише під час тривалої госпіталізації. Але поки що харківська експериментальна група — єдина у всьому українському війську. 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.