Із прапором від Залужного. Захисник Харкова пробіг Лондонський марафон на протезі
Вперше в історії український військовий пробіг на протезі Лондонський марафон на протезі— один з шести найпрестижніших марафонів світу. Роман Кашпур втратив частину ноги ще у 2019 році під Мар'їнкою. Марафон ветеран та інструктор біг не просто так — він планує зібрати гроші на коптери та автівки для побратимів.
Переможець "Ігор героїв" пробіг марафон з незвичайним прапором на плечах. Жовто-блакитний стяг підписав головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. Зараз Роман Кашпур планує обміняти його на донати, аби допомогти захисникам у найгарячіших точках.
Хто такий Роман Кашпур?
Роману усього 26 років, а він вже має таку насичену біографію, якої вистачило б на кілька життів. У 2016-му 19-річний житель містечка Хмільник на Вінничині пішов добровольцем на війну, через рік підписав контракт із ЗСУ, а ще через два роки отримав важке поранення — наступив на протипіхотну міну, втратив частину правої ноги. Але трагедія невдовзі змінилася щастям: у госпіталі хлопець познайомився з харківською волонтеркою Юлією Масліковою, невдовзі молоді люди одружилися.
Роман Кашпур досяг успіхів не лише в особистому житті. Вже через рік після травми та ампутації він взяв участь в "Іграх героїв" — змаганнях для ветеранів, що втратили кінцівки. Ці змагання він вигравав тричі, а у грудні 2021 року прославився на всю Україну, встановивши рекорд: протягнув 16-тонний літак Ан-26 на відстань 6,4 метри за 43 секунди. Це було на військовому аеродромі в Чугуєві.
Повномасштабна війна застала ветерана вдома, у Харкові. Роман відвіз дружину та двох синів до батьків на Вінниччину і повернувся до обложеного міста, аби зайняти оборону на Північній Салтівці. Роман у ті перші півтора місяці був і бійцем, й інструктором.
"Нас там було вісім чоловік добровольців, усі колишні військові. Через півтора місяці нас мобілізували в "Кракен". Далі почали приходити люди, багато з них дуже рвалися в епіцентр бою, але нічого не вміли, не мали ніякої підготовки. Довелося навчати їх буквально під обстрілами", — розповів Роман KHARKIV Today.
У квітні Романа повністю перевели на інструкторську роботу. Разом із дружиною він паралельно зайнявся волонтерською діяльністю, почав діставати та відвозити на фронт необхідні речі. Тоді у ветерана і виникла ідея пробігти відомий марафон, щоб зібрати кошти для побратимів.
Протез не встигли випробувати
Роман Кашпур спочатку націлився на Нью-Йоркський марафон, планував їхати туди восени цього року. Але у січні йому зателефонували з благодійного фонду "Громадянин" та запропонували взяти участь у марафоні в Лондоні в квітні. Роман погодився, незважаючи на те, що часу на підготовку майже не було, а він до цього ніколи не бігав великі дистанції.
"Це для людей зі своїми ногами дуже важко, не кажучи вже про мене. Але почав готуватися. Тренувався у Львові, на Вінниччині і в Одесі. Вінниччина має рівнинна місцевість, Львів — інший рельєф, вище від рівня моря, інше навантаження на дихальну систему, а море в Одесі дає іншу вологість. Таким чином можна підготуватися краще", — розповідає Роман.
На Нью-Йоркському марафоні Роман мав бігти на новому нідерландському протезі, який спеціально розроблений для бігунів. Але до Лондонського марафону його не встигли як слід підігнати, тому атлет полетів зі старим українським протезом, який не був призначений для марафонів. Кашпур мав і особливий талісман — прапор України з автографом генерала Залужного.
"Він погодився допомогти відразу, навіть коли ще не знав про те, що я розігруватиму потім цей прапор. Це було просто прохання як спортсмена, щоб зарядитися мотивацією. Валерій Федорович ніколи не відмовляв, він був першим і головним, хто нам дав зелене світло, щоб ми встановили рекорд з літаком на військовому аеродромі", — згадує Роман.
Марафон проходив 23 квітня.
Роман Кашпур на початку дистанції, на відміну від інших спортсменів, відмовився від енергетиків та різноманітних спортивних батончиків, бо займався бігом на довгі дистанції недовго та не знав, як стимулятори вплинуть на його організм. Спочатку все йшло добре, але біля самого фінішу атлета мало не підвело самопочуття.
"Це так звана марафонська стіна — психологічна перешкода, коли організм повністю виснажив запас енергії. Після 37-го кілометра почалася сонливість, на 39-му я прийняв рішення іти пішки, бо в якийсь момент у мене просто закрились очі і я мало не виключився. Щоб не прочесати своїм носом лондонський асфальт, я вирішив іти. Почав пити воду, там стояли люди, які пропонували якісь енергетичні батончики, напої, і я тоді вирішив все це взяти, іти вже ва-банк. Так я дійшов до 41-го кілометра і відчув, що організм зарядився, я почав знову бігти, до фінішу вже добіг", — розповідає спортсмен.
Марафонську дистанцію він подолав за 5 годин 53 хвилини. Восени в Нью-Йорку Кашпур планує покращити результат вже з новим протезом. А поки що розігрує прапор з автографом Валерія Залужного, щоб назбирати гроші на квадрокоптери та автівки для побратимів на фронті. Каже — якусь конкретну суму не планував, чим більше — тим краще.
"Шкода для нашої родини розлучатися з цим прапором, але якщо він врятує хоч одне життя, то яка б його цінність не була — життя українців на фронті дорожче", — вважає Роман.
Щоб взяти участь у розіграші, треба:
- підписатися на сторінку Романа Кашпура у Facebook,
- зробити репост його допису про розіграш
- після оплати вхідного квитка обов'язково в коментарі надіслати скрін оплати або номер телефону.
Вартість квитка 500 грн. Один квиток — 1 номер. Лімітів на кількість квитків немає.
Квитки купувати через посилання на Монобанку.
Купити квиток можна до 13 червня. Далі всі номери будуть занесені в електронну систему random і комп'ютер сам визначить номер переможця.